Προς το περιεχόμενο

220 bpm multipedal drumming


Hypoxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσεκαρετε το παρακατω βίντεο και πειτε τη γνώμη σας . είναι η πρωτη προσπάθεια και αρκετά προχειρη

 

 

Αν σας αρέσει τσεκάρετε και τις μπάντες μου

 

Ευχαριστώ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Από παίξιμο σκίζεις.

Από video:

Για να κάνεις ένα video με drums «ανταγωνιστικό», δυστυχώς από τη φύση του το όργανο απαιτείται δικάμερο.

Μία κάμερα στημένη εκεί που ακριβώς την είχες και μια να δείχνει χέρια.

Επίσης θέλει λίγο δουλεία και ο ήχος, (δυστυχώς και πάλι δεν αρκεί το Mic της camecorder).

Για πρώτη  προσπάθεια 1000 μπράβο!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φίλε .... απο θέμα βίντεο δεν μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο διότι δεν έχω καθόλου γνώσεις πάνω σε αυτόν τον τομέα ούτε στον τομέα του ήχου (πολύ κακώς) . Οποιος βέβαια γνωρίζει μπορεί κάλλιστα να με διαφωτήσει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον LK.

Η ποιότητα ήχου και εικόνας στο βίντεο αδικεί το παίξιμο σου και ό,τι παρουσιάζεις. Αξίζει να ασχοληθείς λίγο για να τα βελτιώσεις.

Για απορίες εδώ είμαστε..!

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον LK.

Η ποιότητα ήχου και εικόνας στο βίντεο αδικεί το παίξιμο σου και ό,τι παρουσιάζεις. Αξίζει να ασχοληθείς λίγο για να τα βελτιώσεις.

Για απορίες εδώ είμαστε..!

Δηλαδή ποιός θα ήταν ο βέλτιστος τρόπος παρουσίασης ; Εννοώ τι κάμερες και που ; τι μικρόφωνα ή trigger (μαλλον καλύτερα); τι προγράμματα επεξεργασίας βίντεο κτλ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή ποιός θα ήταν ο βέλτιστος τρόπος παρουσίασης ; Εννοώ τι κάμερες και που ; τι μικρόφωνα ή trigger (μαλλον καλύτερα); τι προγράμματα επεξεργασίας βίντεο κτλ

 

Καλά , μην  ξεκινήσουμε με τον βέλτιστο – the sky is the limit.

Κάποια απλά πράγματα, που εγώ προσωπικά πιστεύω ότι θα boost- άρουν το video με minimum κόστος (όπως λέει και ο WrTsXxx ) (οικονομικό αλλά και ψυχικό) είναι τα εξής:

1. Κάνε καλλίτερο μοντάζ, δηλαδή όλο εκείνο το θέμα μέχρι να καθίσεις και να αρχίσεις να παίζεις, κόφτο, δεν χρειάζεται.

2. Μην αλλάζεις κάμερα (δεν είμαστε για έξοδα). Φώτισε λίγο καλλίτερα απλά. Επίσης αφού το κάνεις ένα take, με την κάμερα εκεί που την έχεις, άλλαξε τη θέση, βάλε τη να βλέπουμε χέρια και hi-hat και ξανά παίξε το. Κάνεις τη μίξη σου (της εικόνας) μετά.

3. Πάρε ένα φθηνό πυκνωτικό Mic. και  γράψε το τύμπανα σου με αυτό όχι με το mic της camecorder. Το αποτέλεσμα θα είναι πάρα  πολύ καλλίτερο. Δεν σου λέω για close miking και ιστορίες. Συγχρόνισε μετά ήχο με εικόνα .

4. Αυτά τα πραγματάκια μπορείς να τα κάνεις και με το windows movie maker (δεν σου λέω να πάρεις κανένα ακριβό πρόγραμμα)

5. Πρόσεξε το aspect ratio . Είμαι (σχεδόν) σίγουρος ότι η camera σου γράφει σε 16:9

 

Αν μετά αποφάσεις ότι θέλεις να ασχοληθείς και άλλο, ιεραρχώντας τις ανάγκες σου προχωράς, είναι και ακριβό sport ανάθεμα το  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά , μην  ξεκινήσουμε με τον βέλτιστο – the sky is the limit.

Κάποια απλά πράγματα, που εγώ προσωπικά πιστεύω ότι θα boost- άρουν το video με minimum κόστος (οικονομικό αλλά και ψυχικό) είναι τα εξής:

1. Κάνε καλλίτερο μοντάζ, δηλαδή όλο εκείνο το θέμα μέχρι να καθίσεις και να αρχίσεις να παίζεις, κόφτο, δεν χρειάζεται.

2. Μην αλλάζεις κάμερα (δεν είμαστε για έξοδα). Φώτισε λίγο καλλίτερα απλά. Επίσης αφού το κάνεις ένα take, με την κάμερα εκεί που την έχεις, άλλαξε τη θέση, βάλε τη να βλέπουμε χέρια και hi-hat και ξανά παίξε το. Κάνεις τη μίξη σου (της εικόνας) μετά.

3. Πάρε ένα φθηνό πυκνωτικό Mic. και  γράψε το τύμπανα σου με αυτό όχι με το mic της comecorder. Το αποτέλεσμα θα είναι πάρα  πολύ καλλίτερο. Δεν σου λέω για close miking και ιστορίες. Συγχρόνισε μετά ήχο με εικόνα .

4. Αυτά τα πραγματάκια μπορείς να τα κάνεις και με το windows movie maker (δεν σου λέω να πάρεις κανένα ακριβό πρόγραμμα)

 

 

Αν μετά αποφάσεις ότι θέλεις να ασχοληθείς και άλλο, ιεραρχώντας τις ανάγκες σου προχωράς, είναι και ακριβό spor ανάθεμα το  ;)

Ευχαριστω φίλε θα δοκιμάσω έτσι απλα αυτο το βίντεο ήταν ενα προχειρο demo για να δω αν θα υπάρχει ανταποκριση για να ξεκινήσω πιο σοβαρη δουλειά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστω φίλε θα δοκιμάσω έτσι απλα αυτο το βίντεο ήταν ενα προχειρο demo για να δω αν θα υπάρχει ανταποκριση για να ξεκινήσω πιο σοβαρη δουλειά

 

Και στο είπα , για πρώτο video είναι μια χαρά. Σαν παίχτης είσαι καλός….σιγά – σιγά θα βελτιώνεσαι συνέχεια. Και το θέμα κυρίως ,αν όχι μόνο, είναι να περνάς εσύ καλά κατά τη διαδικασία.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο είπα , για πρώτο video είναι μια χαρά. Σαν παίχτης είσαι καλός….σιγά – σιγά θα βελτιώνεσαι συνέχεια. Και το θέμα κυρίως ,αν όχι μόνο, είναι να περνάς εσύ καλά κατά τη διαδικασία.  ;)

Αυτό είναι σίγουρο ..... απλά θέλω με καποιον τρόπο να προβάλω τη δουλειά τη δική μου και των συγκροτημάτων μου λίγο καιρό πριν κυκλοφορίσει ο πρώτος μας δίσκος . Τέλη καλοκαιριού υπογράψαμε με τη Rising records στην Αγγλία και και θέλω να ξεκινήσω μία σειρα απο βιντεο πιο πολύ για να βλέπει ο κόσμος τι κάνουμε σαν μπάντα και εγώ σαν drummer ......

Ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λογια και τις συμβουλές .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου