Προς το περιεχόμενο

Σεταρισμα κιθαρας σε B κουρδισμα`


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και με το nut τι προτείνεις να κάνει ακριβώς;

 

θα σου φανει λιγο μπακαλιστικο αυτο που θα πω αλλα με εμενα δουλεψε...

 

τιποτα...

με τον καιρο καθεται μια χαρα η χορδη στα αυλακια και δεν υπαρχει προβλημα ξεκουρδισματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θα σου φανει λιγο μπακαλιστικο αυτο που θα πω αλλα με εμενα δουλεψε...

 

τιποτα...

με τον καιρο καθεται μια χαρα η χορδη στα αυλακια και δεν υπαρχει προβλημα ξεκουρδισματος

 

Κοίτα, απλά δε γίνεται ένα nut που είναι κομμένο (συνήθως, από το εργοστάσιο) για 42άρα χορδή, να δεχτεί 60άρα έτσι... αδιαμαρτύρητα.  ;D

 

Θα κάθεται πολύ ψηλά, θα έχεις ξεκουρδίσματα, ακόμα περισσότερα λάθη στο intonation (που έτσι κι αλλιώς δεν είναι το καλύτερο) κλπ.

 

Η άποψή μου είναι, αν κάποιος παίζει συνέχεια σε τέτοια κουρδίσματα, να αφιερώσει μια κιθάρα τουλάχιστον σ'αυτά. Με σωστά κομμένο nut, σωστό setup κλπ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο προσπαθεια ειδα οτι "ανεβαζοντας" το action η κιθαρα παιζει μια χαρα.Ηταν πολυ χαμηλωμενο.Η φουκαριαρα η κιθαρα καταθλιψη επαθε απ'το τζαχτι!

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη επιλογή, για να μην ταλαιπωρείσαι και εσύ και το καημένο το οργανάκι, είναι να πάρεις μια 7χορδη, η οποία είναι φτιαγμένη για το σκοπό αυτό. Αν φυσικά διαθέτεις τα λ7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικια μου τοσο εχει και μου εβγαλε την πιστη για να παιζει αξιοπρεπως

 

Εσύ να τσεκάρεις αυτές http://www.thomann.de/gr/dunlop_heavy_core_heaviest.htm είναι οι καλύτερες για drop tunings και για τους emg που έχει η κιθάρα σου :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Drop C και 10ρες δεν είναι λίγο; Aν και τα set που πρότεινες για hybrid μου κάνουν οπότε καλά πρέπει να είναι κι αυτά. Noμίζω το παραπάνω σετάκι ή το αμέσως πιο κάτω (11ρες) των Dunlop που έχουν μεγαλύτερο tension είναι ότι πρέπει. Ανάλογα και με την κιθάρα βέβαια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι, αν κάποιος παίζει συνέχεια σε τέτοια κουρδίσματα, να αφιερώσει μια κιθάρα τουλάχιστον σ'αυτά. Με σωστά κομμένο nut, σωστό setup κλπ.

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η άποψή μου είναι, αν κάποιος παίζει συνέχεια σε τέτοια κουρδίσματα, να αφιερώσει μια κιθάρα τουλάχιστον σ'αυτά. Με σωστά κομμένο nut, σωστό setup κλπ.

 

Εχω μια Gibson Les Paul Standard REPLICA και την εχω ακριβως γι'αυτο το λογο.Η δουλεια που εχει γινει πανω της δεν ειναι και η καλυερη ας πουμε :P

Εχω και μια SG γνησια αλλα αυτην δεν την πειραζω ο κοσμος να χαλασει.Αλλα και η Ρεπλικα για τα χρηματα της (360$ μαζι τελωνειο) μια χαρα ειναι.

Stoner/Doom παιζω δεν θελω και καμια υπερπαραγωγη.

Took A Jump Through Mississippi...Well,Muddy Water Turned To Wine...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση που με ταλαιπωρεί εδώ και πολύ καιρό σχετική με το θέμα...

Θα μπορέσει μια Tele μεταχειρισμένη γύρω στα 800 ευρώ ( ή αυτή http://www.thomann.de/gr/fender_72_telecaster_deluxe_bk.htm ), ή μια Les Paul  στα ίδια λεφτά  να της κάνω Β κούρδισμα ( με set up κλπ ) και να μην γίνει καμιά ζημιά στο όργανο ;; Η κιθάρα μετά θα μείνει σε αυτό το κούρδισμα, δηλαδή δεν θα την αλλάζω κάθε τόσο. Ποιά απο αυτες θα ταν καλύτερη επιλογή ;;; Από την άλλην θα μπορούσα να πάω σε μια τέτοια με την μία http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=1103e7ecaace9fcb03104cdc96bab9ab&KF=on&gk=giegba&oa=ala&bn=Fender&pr=&wgfid1=7686&wgf7686=&wgfid2=9674&wgf9674=&wgfid3=9675&wgf9675=&wgfid4=7688&wgf7688=&wgfid5=7687&wgf7687=&wgfid6=7689&wgf7689=&wgfid7=9679&wgf9679=&wgfid8=9680&wgf9680=  , αλλά δεν ξέρω τίποτα γι αυτές !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου