Προς το περιεχόμενο

Προτασεις - Kαμπινα για κεφαλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Superfunk :

 

Σε ευχαριστω πολυ για το μαθημα ιστοριας & πατριωτισμου.... ::)

 

Παρακαλώ, καλοσύνη σου;D

 

Και να φανταστείς ούτε ιστορικός είμαι, ούτε –φυσικά- υπέρ-πατριώτης, μήτε φίλα προσκείμενος  σε αυτούς ::)

 

Του εναντίον μάλιστα ;D;D;D

 

Αλλά πέντε-δέκα πραγματάκια πάνω στην Ευρωπαϊκή Ιστορία των Νεοτέρων και Μοντέρνων Χρόνων, -αναγκαστικά η’ όχι-, τα έμαθα στα σχολικά μου έτη ;D;D;D

 

ναι αν ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ απο ηχο και θελουν να παρουν παραμαζωμα ολη τη μπαντα με αποτελεσμα και ο συνολικος ηχος ειναι ΓΤΠ....οντως το κανουν.... ;D

 

Να υποθέσουμε -λοιπόν- φίλτατε Νίκο, -σύμφωνα με τα γραφόμενα σου- ότι όλοι εμείς που χρησιμοποιούμε 212 η’ 412 καμπινές με 50-αριδες η’ 100-αριδες ενισχυτές για να παίξουμε Doom Metal. Progressive Metal, Stoner-Rock η’ ότι άλλο είδος whatever Rock, Metal η’ όπως αλλιώς κάποιος θέλει να το ονομάσει, είμαστε ΑΣΧΕΤΟΙ με αυτό που κάνουμε και ότι εσύ ο ΣΧΕΤΙΚΟΣ με αυτά –ακριβώς- τα είδη της Rock-Metal μουσικής και με τον Marshall 1974X 18watt Combo έχεις δίκιο… ::)

 

O.k.

 

Μάγκες, πουλήστε τα αγαπημένα σας «γουρούνια» :'(, τις αγαπημένες σας 212 η’ 412 καμπίνες με τα Celestion Vintage 30’s :'( και από αύριο όλοι θα παίζουμε τις καρά-brutal μουσικές μας με 18-watters Combo ::) ::)

 

Μιας και έτσι οφείλουμε –εμείς οι κάφροι- να κάνουμε, για να μην είμαστε –πλέον- ΑΣΧΕΤΟΙ σύμφωνα με τον Νίκο….;) ::)

                     

δεν υπαρχει μεγαλυτερο λαθος απο τις υψηλες εντασεις λογω "ηλιθιας τοποθετησης" των ενισχυτων ,ειδικα σε συνθηκες προβας ή live σε μικρο χωρο (στους μεγαλους χωρους ετσι κι αλλοιως τρως ****χερο απο τον ηχοληπτη και υπαρχουν και τα μονιτορ που επιτρεπουν ακομα και τη χρηση ενισχυτη....2 βαττ αν γουσταρεις...)....ΠΑΝΤΑ οδηγουν σε loudness wars...

για αυτο βαζουμε τον ενισχυτη σε σημειο που ΕΜΕΙΣ να τον ακουμε καλα (μη φοβασαι οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ηδη τον ακουνε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ καλα... ;D) ,ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΑΣ και ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ και οχι μονοι μας..... ;)

 

Φίλτατε Νίκο, ξέρεις πολύ καλά ότι ο εφιάλτης του ενός, είναι το «όνειρο» ενός άλλου, η πραγματικότητα ενός τρίτου, η «ιστορία» ενός τέταρτου…

 

Συμφωνώ -μαζί σου- ότι η σωστή τοποθέτηση των ενισχυτών για να ακούγονται όλα είναι το βέλτιστο που οφείλει μια μπάντα να διευθετήσει στο χώρο του προβάδικου της, αλλά από την άλλην –ας είμαστε και ειλικρινείς…- κανένας 15-watter η’ 18-watter ενισχυτής με EL84 τελικές λυχνίες ισχύος δεν πρόκειται να ακουστεί όπως ένας αντίστοιχος του 50-watter η’ 100-watter ενισχυτής με EL34, KT77, KT88 τελικές λυχνίες ισχύος, γιατί αφενός μεν ο κάθε τύπος λυχνίας παρουσιάζει διαφορετικές ενδό-χωρητικότητες που επιδρούν διαφορετικά στο ακουστικό φάσμα, αφετέρου δε το Headroom ενός ενισχυτή είναι άμεσα εξαρτώμενο της αντίστοιχης Μαγνητικής Μάζας που έχει ο Πυρήνας ενός Μετασχηματιστή Εξόδου του αντίστοιχου ενισχυτή…

 

Οπότε είναι λιγάκι οξύμωρο -για να μην το χαρακτηρίσω αφελές…- να περιμένει κανείς ότι αν συνδέσει τον Orange OR15 με την Orange ppc 212 open back και βάλει την καμπίνα σε κάποια βάση, ότι αυτόματα θα έχει και το ηχόχρωμα και το Headroom των:

 

Orange OR 50 H Pics Only

http://www.thomann.de/gr/orange_or_50_h_pics_only.htm

 

Orange Rockerverb 50H MkII

http://www.thomann.de/gr/orange_rockerverb_50h_mkii.htm

 

Orange Thunderverb 50H

http://www.thomann.de/gr/orange_thunderverb_50h.htm

 

Orange AD50

http://www.thomann.de/gr/orange_ad50.htm

 

Με την Orange ppc 212 open back καμπίνα συνδεμένη με αυτούς…

 

Το αν έχει κάποιος η’ όχι τα λεφτά να τους αγοράσει, είναι μια άλλη –πονεμένη η’ όχι…- ιστορία και αυτό εξαρτάται –μόνο- από τον ίδιο…

 

Αλλά από την άλλην…

Μην προσπαθούμε να κάνουμε το πικρό-γλυκό, όποτε δεν μας «παίρνει» και όποτε δεν μας συμφέρει…

 

Καλό είναι να σου διευκρινίσω ότι η συμπεριφορά που θα «εκλάβεις» από τον όποιο ηχολήπτη  είναι άμεσα εξαρτώμενη αφενός μεν από την επαγγελματική σοβαρότητα και το επαγγελματικό attitude που μπορεί να έχει μια μπάντα, αφετέρου δε από το τις επιμέρους –έγγραφες- αξιώσεις που το Management της μπάντας έχει προβεί ως προς το όφελος της έναντι του φορέα που έχει αναλάβει την διευθέτηση-διεκπεραίωση της δημόσιας εκδήλωσης…

 

Με απλά λογάκια:

έχεις καλό Management της μπάντας «σου», ο όποιος επαγγελματίας ηχολήπτης είναι γονατισμένος «στα τέσσερα» και η όποια επιθυμία σου είναι για αυτόν διαταγή, ενώ αν δεν έχεις καλό Management της μπάντας «σου», αντιστρέφονται οι ρόλοι…

 

Είτε έχεις 100-watters,  είτε έχεις 18-watters…   

 

   

προσωπικα αν και ειχα στη μπαντα μου εναν απο τους βαρυτερους ντραμμερ ever δεν ειχα ΠΟΤΕ μου προβλημα με την ελειψη εντασης του ενισχυτη μου ,ισα ισα αυτος μου ελεγε συνεχεια να ...χαμηλωσω... ;D (για αυτο αλλωστε....ξεκινησα οπως ολοι μας απο τα...100 βαττ και κατεληξα στα 18 και αυτα παλι ΠΟΛΛΑ ειναι.....)

 

Μην τον ακούς…

Τα ίδια λένε όλοι οι drummers σε όλους, γιατί είμαστε πιο όμορφοι, πιο έξυπνοι, πιο «μπάνικοι», πιο νταλαβερτζήδες και τους «τρώμε» όλες τις groupies!...

 

Ακόμα και με Single Ended  Fender 5F1 Tweed Champ των 5 watt να έπαιζες, αυτός –και- πάλι θα σου έλεγε:

 

«Χαμήλωσε, ρε!»

 

Οι σύγχρονοι High Gain 100-watters ενισχυτές έχουν πολύ εξελιγμένα Gain Stages με αντίστοιχα Gain, Volume, Master Volume Pots που μπορείς –πια- να προσδιορίσεις την ένταση που θέλεις να εκλάβεις από αυτούς, πολύ περισσότερο μάλιστα από τους παλιάς σχεδίασης Vintage –Non Master Volume- ενισχυτές…

 

Οπότε μην σου φαίνεται περίεργο ότι αυτοί –οι High Gain 100-watters ενισχυτές- μπορούν να χρησιμοποιηθούν ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις, ενώ ο δικός σου Marshall 1974X 18-watter δεν μπορεί (και δεν θα έπρεπε για ιστορικούς-συναισθηματικούς λόγους κατ’ εμέ) να χρησιμοποιηθεί χαμηλά…

                                                         

τα....5 cents μου (ή μαλλον οι 15 δρχ) μετα απο καμμια 30αρια χρονια στο κουρμπετι... ;) 

 

Οι 6,81 δραχμές μου (ή μάλλον τα 2 μου cent) μετά από καμιά 27-αρια χρόνια στο κουρμπέτι... ;)

 

Πλάκα-πλάκα, πως περνούν τα χρόνια!...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

wyndorf

Orange ppc 212 open back.....νομίζω πως είναι τέλειο ζευγαρωμα για αυτο που ψάχνεις .....όσο αναφορα την ένταση.....να σου πω απλα οτι ο κιθαρίστας μας παίζει καμμια φορά με ένα caliber 22 watt(transistor)σε 2χ12 orange  και καμμια φορά πρεπει να χαμηλωσει.....το παν είναι η σωστή θέση για να ακούγονται όλα , καλα στα λεει ο SF....... Orange για εμένα είναι πολυ σωστή επιλογή για αυτο που θέλεις, και προσωπικά αυτο θα σου πρότεινα για ενισχυτη.....go for it....

 

Χρήστο, η μόνη διαφωνία μου είναι ότι ο Mesa Boogie Caliber 22 ήταν και είναι «λαμπάτος» ενισχυτής και όχι Solid State…

                                           

http://www.prowessamplifiers.com/schematics/misc/Mesa_Boogie_22_Caliber.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσουμε -λοιπόν- φίλτατε Νίκο, -σύμφωνα με τα γραφόμενα σου- ότι όλοι εμείς που χρησιμοποιούμε 212 η’ 412 καμπινές με 50-αριδες η’ 100-αριδες ενισχυτές για να παίξουμε Doom Metal. Progressive Metal, Stoner-Rock η’ ότι άλλο είδος whatever Rock, Metal η’ όπως αλλιώς κάποιος θέλει να το ονομάσει, είμαστε ΑΣΧΕΤΟΙ με αυτό που κάνουμε και ότι εσύ ο ΣΧΕΤΙΚΟΣ με αυτά –ακριβώς- τα είδη της Rock-Metal μουσικής και με τον Marshall 1974X 18watt Combo έχεις δίκιο…

 

εγω μιλουσα για ΚΑΝΟΝΙΚΗ μουσικη... ;D

 

αν διαβασες παρακατω ειπα οτι για να παιξεις αυτα τα ειδη που λες το σημαντικοτερο ειναι οι ΚΑΜΠΙΝΕΣ που θα χρησιμοποιησεις και ΟΧΙ τα βαττ,ισα ισα ισως ειναι και καλυτερο να εχεις και λιγοτερα (μια και ετσι κι αλλοιως βρωμικα παιζεις)....

 

και παλι ομως ΚΑΝΕΝΑ μεγαλο γκρουπ του ειδους (και οποιουδηποτε ειδους) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΒΑΒΟΥΡΑ παιζοντας σε αχρηστα υπερβολικες εντασεις ,ολα προσεχουν τον ηχο τους (ειδικα στις μετριες  εως αθλιες συνθηκες της ελληνικης πραγματικοτητας..)

 

οσο καβλωμενος και να εισαι αν ανοιξεις στο 10 εναν Orange Thunder στο ...προβαδικο του....Μητσου ή στο μπαρακι του Μπαμπη το συνολικο αποτελεσμα της μπαντας θα ειναι απλα....τραγικο...

 

φυσικα ΚΑΝΕΙΣ δεν σε εμποδιζει να παιζεις και με τον Orange Thunder αλλα σε...ανθρωπινες εντασεις ,ετσι κι αλλοιως Pre amp gain χρησιμοποιεις κατα κορον στα ειδη αυτα....

 

αλλωστε δεν χανεις τιποτα....να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ αυτο που σου λεω...μπορει και να ευχαριστηθεις περισσοτερο ακουγοντας τον ενισχυτη σου ΣΩΣΤΑ και σεβομενος και τους υπολοιπους....δεν ειναι μονο....κιθαρα η μουσικη...εχει και....αλλα οργανα... ;D

 

ακου και εμενα τον παππου κατι ξερω που σου λεω και ισως εκπλαγεις για το ποσο...σχετικος ειμαι στην παραγωγη και στην ηχοληψια ακριβως αυτων των ειδων ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβασες παρακατω ειπα οτι για να παιξεις αυτα τα ειδη που λες το σημαντικοτερο ειναι οι ΚΑΜΠΙΝΕΣ που θα χρησιμοποιησεις και ΟΧΙ τα βαττ,ισα ισα ισως ειναι και καλυτερο να εχεις και λιγοτερα (μια και ετσι κι αλλοιως βρωμικα παιζεις)...

Όχι γιατί από τη στιγμή που βρωμίσει το power section χάνεται η κοφτερή και σαφής απόκριση, τα μπάσα γίνονται πλαδαρά, το gain από τα πολύ συγκεκριμένα μέχρι το τελευταίο mV cascading gain stages της προενίσχυσης αρχίζει να πηγαίνει all over the place και να λασπώνει, και διάφορα άλλα που δεν πολυαρέσουν στους ultra gain fans.

 

και παλι ομως ΚΑΝΕΝΑ μεγαλο γκρουπ του ειδους (και οποιουδηποτε ειδους) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΒΑΒΟΥΡΑ παιζοντας σε αχρηστα υπερβολικες εντασεις ,ολα προσεχουν τον ηχο τους (ειδικα στις μετριες  εως αθλιες συνθηκες της ελληνικης πραγματικοτητας..)
Φυσικά, αλλά μην τα πολυεπικαλείσαι γιατί όλα παίζουν με γομάρια (που δεν είναι τόσο άχρηστα τελικά, ανάλογα με τον χρήστη και τις ανάγκες του φυσικά, κάτι που οι περισσότεροι ξεχνούν).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk,

Ουτε το σημαντικοτερο ειναι οι καμπινες ουτε τα βαττ...

Και δυστυχως εκλαμβανεις τα παντα περαν των ακουσματων σου σα "βαρουρα"...

Μην θελεις μετα να σε παρουμε στα σοβαρα οταν μπλεκεις σε τετοιες συζητησεις...

Σιγουρα εχεις γνωσεις και το αναγνωριζουν πολλοι εδω μεσα(ακομα κι εγω για στρατ εσενα θα ρωτουσα και θα χρησιμοποιουσα τον οδηγο που εφτιαξες) αλλα σε καποια θεματα πρεπει να μην εκφερεις αποψη γιατι απλα δεν εχεις γνωση(οπως δεν εχω κι εγω απο κομπρεσσορες πχ και γι'αυτο οταν μπαινει θεμα κανω τουμπεκι)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι γιατί από τη στιγμή που βρωμίσει το power section χάνεται η κοφτερή και σαφής απόκριση, τα μπάσα γίνονται πλαδαρά, το gain από τα πολύ συγκεκριμένα μέχρι το τελευταίο mV cascading gain stages της προενίσχυσης αρχίζει να πηγαίνει all over the place και να λασπώνει, και διάφορα άλλα που δεν πολυαρέσουν στους ultra gain fans.

 

μα ΓΙΑΤΙ να βρωμισει?αφου στα κολοχανια (προβαδικα και μαγαζια) που παιζεις ,και εσυ και οι περισσοτεροι ερασιτεχνες,δεν θα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να τον ανοιξεις και τοσο πολυ....

 

Φυσικά, αλλά μην τα πολυεπικαλείσαι γιατί όλα παίζουν με γομάρια (που δεν είναι τόσο άχρηστα τελικά, ανάλογα με τον χρήστη και τις ανάγκες του φυσικά, κάτι που οι περισσότεροι ξεχνούν).

 

ναι αλλα αυτοι ΔΕΝ παιζουν στα παραπανω κολοχανια αλλα στο.....Μαρακανα...

 

αλλα σε καποια θεματα πρεπει να μην εκφερεις αποψη γιατι απλα δεν εχεις γνωση

 

πας ενα στοιχημα? ;D (οχι πως χρειαζεται να στο αποδειξω αλλα δοξα τω θεω εχω κανει και παραγωγες και teching σε ουκ ολιγα heavy albums....)

 

 

οπως δεν εχω κι εγω απο κομπρεσσορες

 

& παιζεις ΜΕΤΑΛ? :o :o 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ΓΙΑΤΙ να βρωμισει?αφου στα κολοχανια (προβαδικα και μαγαζια) που παιζεις ,και εσυ και οι περισσοτεροι ερασιτεχνες,δεν θα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να τον ανοιξεις και τοσο πολυ....

 

Θες ειλικρινά να ξαναπούμε για εκατομμυριοστή φορά τα ίδια (ειδικά τη λέξη "Μαρακανά" πρέπει να τη βλέπω εδώ από το 2005...)? Eγώ αποκλείεται να το κάνω, όπως πχ. να υποδείξω συνηθισμένες αντιφάσεις όπως αυτή:

 

ναι αλλα αυτοι ΔΕΝ παιζουν στα παραπανω κολοχανια αλλα στο.....Μαρακανα...

Το σημείωσα και προηγουμένως για τους εκάστοτε χρήστες κλπ., αλλά με την συνηθισμένη σου λογική "όλοι-θα-μπουν-πίσω-από-ένα-μικρόφωνο" δεν έχει καμία απολύτως σημασία το Μαρακανά ή τα βατ, νεσπά;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ αποκλείεται να το κάνω, όπως πχ. να υποδείξω συνηθισμένες αντιφάσεις όπως αυτή:

...

 

ΑΛΛΗ μια αντίφαση! Αποκλείται να το κάνεις, αλλά το έκανες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας ενα στοιχημα? ;D (οχι πως χρειαζεται να στο αποδειξω αλλα δοξα τω θεω εχω κανει και παραγωγες και teching σε ουκ ολιγα heavy albums....) 

 

Οχι οτι χρειαζομαι αποδειξη για τα λεγομενα μου αλλα θα ηθελα να ακουσω κατι σχετικο...

Μη μου δειξεις τπτ διαφανα κρινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι-θα-μπουν-πίσω-από-ένα-μικρόφωνο" δεν έχει καμία απολύτως σημασία το Μαρακανά ή τα βατ, νεσπά;

 

για το front of the house? φυσικα και δεν εχει, αλλωστε η συντριπτικη πλειοψηφια αυτων των γκρουπ ,που συνηθως θελουν εναν super tight ηχο, iso-cabs χρησιμοποιουν για αυτη τη δουλεια...

 

φυσικα σε αυτα τα ειδη που οι κιθαριστες θελουν να νοιωθουν και τον ενισχυτη (οχι ολοι,οσοι θελουν μια και πλεον παρα πολλοι παιζουν με in ear) ανετα μπορεις να εχεις εναν μεγαλο ενισχυτη ανοιγμενο σχετικα δυνατα (ποτέ  ομως στο τερμα) & πανω στο stage....αν δεις τα βιντεο του premier guitar θα δεις αλλωστε οτι σχεδον ολοι ακομα και με τα γομαρια σε λογικες εντασεις παιζουν (μια και στις μεγαλες σκηνες ειναι σημαντικο να υπαρχει ηχητικη ισορροπια)

 

την...αντιφαση μου δεν ξερω που την ειδες...αλλα οσο βαριεσαι εσυ αλλο τοσο και περισσοτερο βαριεμαι εγω...κανε οτι γουσταρεις λοιπον και καλη καρριερα στο ...stoner σου ευχομαι... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου