Προς το περιεχόμενο

μπάσο κιθάρα και καρπός


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες θα ήθελα να μου πείτε αν αυτός ο τρόπος που παίζω κρύβει κάποιους κυνδινους  για κάποια τενοντίτιδα ή κάποιο πρόβλημα στο καρπό στο μέλλον, με την δουλειά που κάνω κόβο μπουγατσα  την μισή μέρα  και την αλλη μισή παίζω μουσική  οπότε ο καρπός την ακούει εδώ και καμια 15αρια χρόνια  πολύ άσχημα το θέμα είναι να μην κάνει κανενα κρακ καμια μέρα και έχουμε άλλα , ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα άλλα όσο γερνάει ο ανθρωπος ..  , πολλές φορές βλεπω μπασίστες  που έχουν το καρπό τους ευθεία και στον αέρα ή να ακουμπανε την παλάμη τους στο ξύλο κάτι που όμως εμενα δεν με βολευει,  μπορώ να παίξω και να ελενχω τις δυναμικές μου μόνο αν ακουμπαω το δάχτυλο που κάνουμε ότο-στοπ  πως το λένε αντιχειρας? πάνω στο μαγνήτη  θα ήθελα μερικές συμβουλες υπάρχει μια μικρή περίπτωση να παίζει ρόλο και ο  σχεδιασμος του μπασσου τι πιστεύετε και τί με συμβουλευετε να κάνω?

DSC_4935.JPG

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρες θα ήθελα να μου πείτε αν αυτός ο τρόπος που παίζω κρύβει κάποιους κυνδινους  για κάποια τενοντίτιδα ή κάποιο πρόβλημα στο καρπό στο μέλλον, με την δουλειά που κάνω κόβο μπουγατσα  την μισή μέρα  και την αλλη μισή παίζω μουσική  οπότε ο καρπός την ακούει εδώ και καμια 15αρια χρόνια  πολύ άσχημα το θέμα είναι να μην κάνει κανενα κρακ καμια μέρα και έχουμε άλλα , ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα άλλα όσο γερνάει ο ανθρωπος ..  , πολλές φορές βλεπω μπασίστες  που έχουν το καρπό τους ευθεία και στον αέρα ή να ακουμπανε την παλάμη τους στο ξύλο κάτι που όμως εμενα δεν με βολευει,  μπορώ να παίξω και να ελενχω τις δυναμικές μου μόνο αν ακουμπαω το δάχτυλο που κάνουμε ότο-στοπ  πως το λένε αντιχειρας? πάνω στο μαγνήτη  θα ήθελα μερικές συμβουλες υπάρχει μια μικρή περίπτωση να παίζει ρόλο και ο  σχεδιασμος του μπασσου τι πιστεύετε και τί με συμβουλευετε να κάνω?

DSC_4935.JPG

 

Όπως βλέπω τη φωτογραφία, το χέρι σου το τοποθετείς καλά. Όταν ακουμπάς τον αντίχειρα έχεις ένα σημείο «αναφοράς» και μπορείς να βάζεις μια μικρή «κόντρα» που βολεύει στην εύκολη κίνηση των υπολοίπων δακτύλων.

 

Παράλληλα αυτό το σημείο στήριξης κρατάει το βάρος του χεριού και δεν «φορτίζει» τον καρπό.

 

Προσωπικά παίζω έτσι όπως εσύ στην φωτογραφία.

 

Πάντως όσο μικρότερη γωνία έχει ο καρπός, τόσο καλύτερα.

 

Δηλαδή, να στηρίζεις την παλάμη με τον αντίχειρα, αλλά αυτή να είναι όσο το δυνατόν πιο παράλληλη με το όργανο.

 

BTW, ωραίο, φάνκι χρώμα το κουτσουράκι  ;D 8)   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Terry είσαι ο πρώτος που  επαινεί το κουτσουράκι μου όλοι  μου το λένε κοροιδεύουν  ::) τώρα όσο αφορά την γωνία πάει απο μόνο του το χέρι αφου παίζω και λίγο κιθάρα και πολλά χρόνια μπουζούκι , ενα όργανο  που έχει διαφορετικές γωνίες  και τελείως άλλη τεχνική τώρα που βλέπω την φωτογραφία μου μου θυμίζει τεχνική που παίζουν σάζι  με βολευει πάρα πολύ η συγκεκριμένη ομως μετά απο 10 τραγούδια χρειάζομαι ξεκούραση είναι κάτι το φυσιολογικό αυτο; επίσεις να σημειώσω οτι παίζω σε χαμηλές εντάσεις  και και βαράω αρκετά για να μην ενοχλώ άλλα μην φανταστείς οτι κοπανιέμε κιόλας  ;)

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ Terry είσαι ο πρώτος που  επαινεί το κουτσουράκι μου όλοι  μου το λένε κοροιδεύουν   ::) τώρα όσο αφορά την γωνία πάει απο μόνο του το χέρι αφου παίζω και λίγο κιθάρα και πολλά χρόνια μπουζούκι , ενα όργανο  που έχει διαφορετικές γωνίες  και τελείως άλλη τεχνική τώρα που βλέπω την φωτογραφία μου μου θυμίζει τεχνική που παίζουν σάζι  με βολευει πάρα πολύ η συγκεκριμένη ομως μετά απο 10 τραγούδια χρειάζομαι ξεκούραση είναι κάτι το φυσιολογικό αυτο; επίσεις να σημειώσω οτι παίζω σε χαμηλές εντάσεις  και και βαράω αρκετά για να μην ενοχλώ άλλα μην φανταστείς οτι κοπανιέμε κιόλας  ;)

 

Αυτοί που κοροϊδεύουν πρέπει να είναι τίποτα... σκληροπυρηνικοί ροκομεταλάδες  ;D Μην δίνεις σημασία... τα παιδιά δεν ξέρουν  ;D ;D ;D

 

Κοίτα, παρότι όπως σου είπα τοποθετείς σωστά το χέρι (ίσως με μια υποψία κλίσης του καρπού μεγαλύτερη- αλλά μπορεί να ήταν της στιγμής) το θέμα είναι ότι δουλεύεις πολύ τον καρπό σου.

 

Δηλαδή αν μισή ημέρα η εργασία σου απαιτεί κίνηση του καρπού, λογικό είναι να τον επιβαρύνεις περισσότερο από κάποιον άλλον μπασίστα. Ε, μετά παίζεις και έρχεται και δένει το γλυκό. Μάλλον θέλει και λίγο ξεκούραση ο καρπός.

 

Βέβαια, αν έχεις αρχίσει να έχεις «ζητήματα» πρέπει να πας άμεσα σε γιατρό. Αυτά τα θέματα δεν τα αφήνουμε.

 

Εγώ έπαθα μια τενοντίτιδα στο δεξί ώμο πριν τρεις μήνες και με χτύπησε και στα δάκτυλα- παράμεσο/ αντίχειρα.

 

Είπα τον δεσπότη... Παναγιώτη  ;D

 

Ακόμα και τώρα, μετά από φάρμακα και φυσικοθεραπείες (αν και καλύτερα) το χέρι μου δεν έχει «έρθει» στο 100%.

 

Και δυστυχώς τα μυοσκελετικά, τα «παντρεύεσαι»  :(

 

Οπότε αν νιώθεις ότι υπάρχει θέμα, ταχύτατα στον doctor.       

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω λίγο καιρό και το έψαχνα το θέμα τώρα τελαυταία, είναι γενικά πως βολεύει έσενα, αν θες την απόψη μου προσπάθησε να μην λύγιζεις πολύ τον καρπό σου υπερβολικά. Και γω δεν μπορώ να παίζω με τον καρπό ολόισιο. Αποτί είδα στην φώτογραφια μια χάρα είσαι,αν νιώθεις άνετα ολά κάλα οπώς και αν παίζεις. Αποψή μου πάντα  ;) ελπίζω να βοήθησα.

I never think of the future - it comes soon enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου