Προς το περιεχόμενο

ποτενσιόμετρα κιθάρας και ήχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,η ερώτηση μάλλον είναι ανούσια αλλά δε χάνω τπτ να ρωτήσω!!Τα ποτενσιόμετρα στην κιθάρα τα τερματίζετε??υπάρχει περίπτωση να παραμορφώνει ο ήχος μου αν τα χω τέρμα?μιλάω κυρίως για high gain καταστάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα,η ερώτηση μάλλον είναι ανούσια αλλά δε χάνω τπτ να ρωτήσω!!Τα ποτενσιόμετρα στην κιθάρα τα τερματίζετε??υπάρχει περίπτωση να παραμορφώνει ο ήχος μου αν τα χω τέρμα?μιλάω κυρίως για high gain καταστάσεις

Εμ, άμα είναι hi gain οι καταστάσεις τα ποτενσιόμετρα τι να παραμορφώσουν παραπάνω;

Ούτως ή άλλως παραμορφωμένος είναι ο ήχος.

Αυτό που μπορείς να πετύχεις με το ποτενσιόμετρο του volume της κιθάρας σε hi gain καταστάσεις, είναι να "καθαρίσεις" τον ήχο σου, χαμηλώνοντας το volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε high gain πάντα όλα τέρμα. Σε crunch και tone και volume σε διάφορες θέσεις ανάλογα τον ενισχυτή και τον ήχο που θες.

Αλλά για high gain το καλύτερο είναι να παίρνεις ότι μπορείς να πάρεις απ'την κιθάρα και να ρυθμίζεις την παραμόρφωση απ'τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάνω ρυθμίσεις για τον ήχο,κοιτάω όταν έχω στο "full" το ποτενσιόμετρο του volume να έχω τον πιο drive-distortion ήχο που θα χρησιμοποιήσω και όταν το χαμηλώνω να καθαρίζει τόσο ώστε να μπορείς να παίξεις συγχορδίες με έξι χορδές που να ακούγονται τελείως  καθαρές.Για να το πετύχεις βεβαία αυτό το αποτέλεσμα χρειάζεται το κατάλληλο σετ απ, ενισχυτής κτλ.  Όσον αφορά το tone,το χρησιμοποιώ όταν έχω  ενοχλητικά πρίμα άλλα προτιμώ να μην το χρησιμοποιώ καθώς είναι άλλο ένα φίλτρο..Άμα προσέξεις τα live του satriani τερματίζει το volume συνήθως όταν θέλει να κάνει feeedback και  χαμηλώνει το volume συχνά για να μαλακώνει τα γκάζια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα,αρα και το tone τέρμα?

 

Ότι σε βολεύει αν είναι τέρμα είναι λογικό πως θα είσαι πιο ξυράφι αλλά πάντα τον πρώτο ρόλο πάλι τον έχει οι ρυθμίσεις από ενισχυτή ή εφέ,οπότε αν δεν σε ξυρίζει απο ρέγουλα των εφέ τότε γιατί να το πειράξεις?

 

Συνίθως τα έχεις και τα δύο τέρμα κάνεις τις ρυθμίσεις του ήχου σου και αν χρειαστεί κάτι παροδικό(για κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι ή σημείο του κομματιού π,χ,) τότε πειράζεις τα ποτ της κιθάρας.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει κανονας,πειραματισου και δες τι αρεσει σε ΕΣΕΝΑ.

 

Υπαρχουν κιθαριστες που εχουν μονιμα τερματισμενα τα vol-tone & κιθαριστες που "παιζουν" με αυτα,και με τους δυο τροπους μπορεις να βγαλεις καλο ηχο.

 

Προσωπικα παντως τα εχω και τα δυο τερμα,στις κιθαρες μου μαλιστα το Tone ειναι αποσυνδεδεμενο,παντα ενοιωθα οτι χαμηλωνοντας τα ο ηχος "εχανε".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν τα ακουμπάω τα ποτενσιόμετρα εκτός από κάποιες περιπτώσεις live jam όπου χαμηλώνω το volume προκειμένου να παίξει σόλο κάποιος άλλος. Αν και ακόμη και σε αυτές τις περιπτώσεις προτιμώ να χαμηλώνω την ένταση με το δεξί χέρι και όχι με τα κουμπιά.

 

Μπορεί να είναι ψυχολογικό το θέμα αλλά αν τα ποτενσιόμετρα δεν είναι τερματισμένα, αισθάνομαι ότι "κρύβω" τον ήχο μου (ποιοτικά, όχι ποσοτικά).

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου