Προς το περιεχόμενο

mesa boogie lonestar vs eric clapton twinolux vs....hot rod deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μπατζετ οντως ειναι μεγαλο για τετοιες μερες αλλα αν αναλογιστει κανεις ποσα λεφτα εχω δωσει τοσον καιρο μαζευοντας φθηνοτερα μηχανηματα εχω ξεπερασει κατα πολυ αυτα που θα μου κοστισει ενα και καλο....

 

θα πω οτι με ενδιαφερει ο καθαρος ηχος....μην συζηταμε για εντασεις κανω πολυ καλα την δουλεια μου με ενα attenuator εδω και χρονια...

 

εχω δοκιμασει και ειχα αρκετους ενισχυτες...

 

twin reverb:καλο καθαρο αλλα τιποτ αλλο ιδιαιτερο με την σχετικη φεντεριλα

 

hot rod deluxe:για μενα οτι καλυτερο σε φεντερ καθαρα και για τζαζ και μπλουζ τα κανει ολα και συμφερει...κομπρεσαρισμενος ηχος αλλα εμενα με γεμιζει πολυ σε σχεση και με twin reverb και deluxe reverb o ο οποιος ειναι πολυ καλος αλλα πολυ επιθετικος και με την χαρακτηριστικη φεντεριλα old school

 

τα πιο επιθετικα και breakup καθαρα τα ειχε ενας vox handwired Που ειχα και ο απιστευτος mesa boogie transatlantic που η βοξιλα του σκοτωνει ανετα πολλους βοξ

 

αλλα τωρα με ενδιαφερει ενας ηχος πιο γλυκος για αυτο παω σε 6l6

 

ειχα και  mesa boogie mark v αλλα παλι κατι ελειπε...μου φανηκε αρκετα αχρωμο το καθαρο του χωρις iχνος vintage χροιας...

 

οποτε κοιταω για mesa lonestar classic και clapton twinolux(και λογω attenuator) αν δεν βρουμε ακρη παμε παλι για εναν hot rod deluxe και τα ρεστα παγωτο

 

να πω οτι τεινω προς mesa πιο πολυ λογω και δευτερου καναλιου αλλα φοβαμαι μην ειναι τοσο ουδετερος οσο ο mark v που ειχα....

 

με αλλα λογια να μην σας ζαλιζω και με βρισετε θελω εναν ενισχυτη με καθαρα που να παιζει μπλουζ,τζαζζ και να εχει μια μικρη vintage χροια...οχι οσο ενας twin,deluxe reverb  αλλα οσο ενας hot rod deluxe ας πουμε ωστε να καλυπτει και παλιο και μοντερνο στυλ

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε κοιταω για mesa lonestar classic

 

Γιατί όχι special;

 

Προσωπικά έχω τις ίδιες ηχητικές απαιτήσεις με τις δικές σου και θα πήγαινα καρφί για αυτόν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθαρο του MB Lstr ειναι κοντα σε αυτο των Mark το οποιο βεβαια ειναι...αντιγραφο,βελτιωμενο,των twin reverb...

 

O Twinolux σε λογικες εντασεις εχει οπως ολοι οι Tweed ενισχυτες υπεροχα ,κομπρεσσαρισμενα καθαρα με περισσοτερα μεσαια και λιγοτερο headroom,οτι πρεπει για κιθαρες με μονους μαγνητες,και ....οχι και οτι πρεπει για κιθαρες με διπλους.... ;D

 

στην τελικη ερχομαστε παλι στον ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ κιθαρας και ενισχυτη,οποτε πραξε αναλογα με το τι κιθαρα εχεις.

 

φυσικα αν σου αρεσει τοσο πολυ ο HR δεν βλεπω το λογο να δωσεις... 2 χιλιαρικα παραπανω για κατι που δεν εχεις ακουσει σε μια τυφλη αγορα ...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το LoneStar. Θα σε καλύψει πλήρως για αυτά που ζητάς. Και τα 2 του κανάλια έχουν μεγάλο στρογγυλό ήχο, και είναι ό,τι πρέπει για μπλουζ - ροκ πράγματα. Γενικότερα μάλλον πρόκειται για τέλεια λύση για όποιον ζητά ένα κρυστάλλινο καθαρό κανάλι α λα Fender, και ένα πραγματικά fat lead κανάλι για blues-rock (δεν νομίζω ότι σε αυτή την κατηγορία χρημάτων βρίσκεις εύκολα καλύτερη περίπτωση 2-κάναλου ενισχυτή... αυτή είναι και η αξία του συγκεκριμένου ενισχυτή, τα 2 κανάλια που συνδυάζονται πάρα πολύ όμορφα).

 

Τώρα για τζαζ που λές, γνωρίζω παιδιά που για τζαζ προτιμούν καθαρά κανάλια με άλλον προσανατολισμό (πιο θαμπό και σκοτεινό ήχο, σαν αυτούς που είχαν παλιότερα μοντέλα Boogie - βλ. σειρές Caliber, DC κλπ). Επίσης αν θές κάπως πιο μοντέρνο γκάζι, ο LoneStar δεν σε πάει τόσο προς τα εκεί μεριά από πλευράς ήχου... είναι από τα vintage πρωτοπαλίκαρα της εταιρείας ας πούμε. Βέβαια από ποσότητα γκαζιού έχει αρκετή, οπότε αν το χρησιμοποιήσεις παράλληλα με κάποιο βρωμοπέταλο, θα μπορείς να πάρεις ένα πιο μοντέρνο high gain αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο special υποθετω θα βοξιζει...

 

μπα... ;)

 

Άκου τον πρώτα και αυτον, γιατι μπορεί να σου αρέσει περισσότερο, μπορεί και όχι, αλλα τόσα λεφτά καλό είναι να ξέρεις και να ακούσεις και τους 2 LoneStars.

Αν το πρόβλημα είναι πού να τον ακούσεις, στείλε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρηγγειλα τον lonestar classic...οπως ειπα ηθελα να δουλεψω με 6l6...ουτως η αλλως απ την στιγμη που παιρνει και el34 ειναι πιο all around

 

ευχαριστω πολυ παιδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου