Προς το περιεχόμενο

Νεα Fender American Vintage Μπασα


Nikoubis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καλά μας τα λένε... αλλά όχι και τόσο καλά  ;D

 

Στα 50ς- 60ς μοντελάκια απουσιάζουν οι «μαγικές» λέξεις- nitro finsh  ;) (ή τουλάχιστον εγώ δεν τις είδα)

 

Και μια μικρή παρατήρηση: 2.000 δολάρια για το '74 δεν θα τα έδινα ούτε για πλάκα. Με τα μισά παίρνεις ένα ωραιότατο Geddy Lee που επί της ουσίας είναι ένα 74αρι. Το Japan όμως και όχι το Mexico που πλασάρει τώρα ο «Θωμάς».  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα 50ς- 60ς μοντελάκια απουσιάζουν οι «μαγικές» λέξεις- nitro finsh  ;) (ή τουλάχιστον εγώ δεν τις είδα) 

Στο 58 precision γράφει lacquer finish. Αυτό εννοεί? Δεν έχω παίξει Geddy Lee (αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια), αλλα σε σχέση με απλά fender, με american και mexican deluxe, και διάφορα άλλα, η σειρά vintage reissue τα κάνει τα λεφτά της. Πρόσφατα είχα την τύχη να κεράσει καφέ φίλος μπασίστας με 150+ μπάσα, και το vintage 62 jazz bass του στεκόταν επάξια ανάμεσα σε πολύ παλιά και ακριβά όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στο 58 precision γράφει lacquer finish. Αυτό εννοεί? Δεν έχω παίξει Geddy Lee (αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια), αλλα σε σχέση με απλά fender, με american και mexican deluxe, και διάφορα άλλα, η σειρά vintage reissue τα κάνει τα λεφτά της. Πρόσφατα είχα την τύχη να κεράσει καφέ φίλος μπασίστας με 150+ μπάσα, και το vintage 62 jazz bass του στεκόταν επάξια ανάμεσα σε πολύ παλιά και ακριβά όργανα.

 

lacquer finish στο pickgurd. Τι να σε πω... μάλλον πολυουρεθάνη είναι τα βερνίκια οπότε vintage αλλά στο περίπου  ;D

 

Πάντως δεν έτυχε να πιάσω κάνα από αυτά στο χέρι, αλλά για να λες ότι έπαιζε θα έπαιζε.

 

Απλά στην περίπτωση του 74 Jazz- και σαν κάτοχος Geddy Lee- νομίζω ότι την κάνεις την δουλειά με τα μισά λεφτά. Το κουτσουράκι παίζει υπέροχα.

 

Από την άλλη και no offense  ;D με 2000+ ευρώ θα έπερνα late 60ς early 70ς original jazz κούτσουρο και όχι κάποια επανέκδοση.

 

Φυσικά τα P είναι άλλου παπά ευαγγέλια- με 2000+ δεν παίρνεις ούτε τα... καπάκια του 58  ;D ;D ;D  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν καταλαβα το λογο επανεκδοσης καποιων μοντελων.

Ενταξει μια χαρα οργανα ειναι με πολυ καλα specs, αλλα γιατι τα βγαζει σαν reissue?

Ας τα βγαζει ως American standard μοντελα με τα ιδια χαρακτηρηστικα να εχει και καποια ουσια το καινουριο οργανο που αγοραζεις. Τι θα πει επανεκδοση???

Καποτε την γουσταρα την Fender αλλα αργοτερα που καταλαβα την πολιτικη του Marketing της μου καθεται καπως. Ξεφυγα απο το θεμα αλλα οταν ακουω για reissue Φενδερ...αστα να πανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν καταλαβα το λογο επανεκδοσης καποιων μοντελων.

Ενταξει μια χαρα οργανα ειναι με πολυ καλα specs, αλλα γιατι τα βγαζει σαν reissue?

Ας τα βγαζει ως American standard μοντελα με τα ιδια χαρακτηρηστικα να εχει και καποια ουσια το καινουριο οργανο που αγοραζεις. Τι θα πει επανεκδοση???

Καποτε την γουσταρα την Fender αλλα αργοτερα που καταλαβα την πολιτικη του Marketing της μου καθεται καπως. Ξεφυγα απο το θεμα αλλα οταν ακουω για reissue Φενδερ...αστα να πανε!

 

Στα reissues η Fender "πουλαει" τα original specs, για τα οποια καλως η κακως καποιος κοσμος ειναι διατεθειμενος να τα σκασει χοντρα... Τα US standard κατα κανονα ειναι λιγο πιο μοντερνα οργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου