Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, συγχαρητήρια για τη δουλειά σου! Έχω μία απορία επάνω στο shielding. Αφαίρεσες με κάποιο τρόπο το spray γραφίτη ή απλά έβαλες την αλουμινοταινία από πάνω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς...

 

Θα μπορούσες ίσως να πάρεις απλά δύο μεγάλα CTS απο κανα banzai και να αφήσεις τα μικρά όπως έχουν.

Πιστεύω οτι τη μεγαλύτερη "ζημιά" στο στοκ wiring την κάνουν οι αστείες κολλήσεις που είναι επιπέδου δημοτικού.

 

Πάντως και στο "πάνω" κύκλωμα, πάλι η συμπεριφορά των μικρών pots δεν είναι και τόσο ομαλή (ειδικά το tone)... Νομίζω ότι δεν είναι δηλαδή και τόσο θέμα wiring, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος!

 

Εννοώ οτι για να μην μπαίνεις στη φασαρία με τις πατέντες που έκανα εγώ, μπορεις απλά να πάρεις τα δυο μεγάλα CTS (αν ακαι δεν είμαι σίγουρος αν έχει γραμμικά 1Μ) και ενα switchcraft βυσμα και να ξανακάνεις τις κολλήσεις σωστά.

 

Το tone απο τα "πανω" ποτενσιόμετρα έχει περίεργη συμπεριφορά γιατί είναι γραμμικό

(εγω έβαλα audio... και ξένοιασα).

 

Δεν ξέρω βέβαια τι πραγματικές τιμές έχουν, γιατι αν το volume είναι 800Κ αντί για 1Μ θα ακούγεται ακόμα πιο "σκούρος" ο neck με το "δικό του" κύκλωμα επιλεγμένο.

 

Όσο για τις τρύπες των thumbweels, εννοώ οτι είναι φτιαγμένες να δέχονται ποτενσιόμετρα με φαρδιούς άξονες, όπως έχουν τα Alpha pots. Τα μικρά CTS έχουν λεπτότερους άξονες και αν δεν θέλεις να κάνεις τις δικές μου πατέντες θα πρέπει να αγοράσεις τα thw που μπαίνουν στις AVRI Jazzmaster/Jaguar, τα οποία είναι φτιαγμένα για CTS και έχουν μικρές τρύπες.

 

Αφαίρεσες με κάποιο τρόπο το spray γραφίτη ή απλά έβαλες την αλουμινοταινία από πάνω;

 

Όχι. Το έβαλα απο πάνω και απλά βιδώνοντας τις βίδες που στερεώνουν τις γειώσεις (αν δεις τη φωτό, είναι κάτω απο τους μαγνήτες) συνδέεις τα δυο στρώματα (αλουμίνιο και γραφίτη).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ακόμα έχει τις original χορδές, είπα να ξαναγράψω τα ίδια κλιψ μπας και φανεί καμιά διαφορά.

 

Η πλάκα είναι οτι κάπου στη μέση της διαδικασίας παρέδωσε το πνεύμα η ψιλή μι, αλλά ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα καναδυό.

 

Το κλιπ με το flanger δεν υπάρχει γιατί το flanger είναι στο ...χειρουργείο για μερικές μικροεπεμβάσεις.  ;)

 

1_Stock.mp3

1_Mod.mp3

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κλιψ δεν μπορώ να πω οτι βγαίνει καμιά τρελλή διαφορά.  ::)

 

Στο "χέρι" όμως έχει άλλη αίσθηση!

 

Προσεχώς (ίσως σήμερα) πάει για bone nut και 11αρες pure nickel, οπότε θα προκύψουν εμφανέστερες διαφορές.

 

Πάντως το κόλπο με το Loctite στα βιδάκια των saddles λειτουργεί άψογα.

Δεν ακούγεται "κιχ" πλέον απο τη γέφυρα.

 

Θέλει λίγη προσοχή στην εφαρμογή για να μην γίνουν όλα μπλέ (τέτοιο χρώμα έχει το ...ζουμί), αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό!

 

Όπως στάζει το Loctite, γεμίζουν και τα grooves των saddles και μπορω να πω οτι αισθητικά είναι συμπαθητικό το γαλαζάκι, αλλά επειδή δεν μπορούσα να ξέρω πώς θα εξελιχθεί (μπορεί να κολλάει, κλπ) το σκούπισα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το κόλπο με το Loctite στα βιδάκια των saddles λειτουργεί άψογα.

Δεν ακούγεται "κιχ" πλέον απο τη γέφυρα.

 

Θέλει λίγη προσοχή στην εφαρμογή για να μην γίνουν όλα μπλέ (τέτοιο χρώμα έχει το ...ζουμί), αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό!

 

για οσους δεν εχουν Loctite ή φοβουνται να το χρησιμοποιησουν και η βαζελινη κανει ακριβως την ιδια δουλεια (πρεπει να περασουμε ΟΛΕΣ τις βιδες τις γεφυρας με αυτη και οταν λεμε ολες,εννοουμε ΟΛΕΣ... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις 11άρες σίγουρα! Έχεις ακόμη πάνω τις 9άρες που φοράει εργοστασιακά?

 

Ναι, τα κλιψ είναι με τις ίδιες χορδές.

 

Δεν μπορώ να πω όμως. Έφαγαν μεγάλη ταλαιπωρία και πολλά βγάλε - βάλε απο τότε που την πηρα...

 

Χθές όμως πάνω στην ηχογράφηση ακούστηκε ενα "τσίκ" και πάει η μικρή μι...

 

Επιτέλους με την αλλαγή θα λαδώσω και την ταστιέρα γιατί ακόμη είναι όπως ήρθε (ψιλοξερή).

 

Αν δουλέψει και το flanger (χθές το τελείωσα αλλά δεν είχα χρόνο για δοκιμή) θα γίνει καλύτερο evaluation.  :)

 

για οσους δεν εχουν Loctite ή φοβουνται να το χρησιμοποιησουν και η βαζελινη κανει ακριβως την ιδια δουλεια (πρεπει να περασουμε ΟΛΕΣ τις βιδες τις γεφυρας με αυτη και οταν λεμε ολες,εννοουμε ΟΛΕΣ... ;D)

 

ναι, εε? Δεν το ήξερα!

 

Αλλά πώς θα στερεωθούν τα βιδάκια? Στην δικιά μου προ Loctite (edit: και προ shimming) όσο έπαιζα ξεβιδωνόταν κυρίως τα βιδάκια της σι. Το ένα ιδίως σχεδόν έβγαινε όλο έξω!!!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου