Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου


algorithm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, είμαι κάτοχος μίας φθηνής Cort κιθάρας με φλαμούρι (basswood) σώμα, της οποίας έχω αλλάξει τους μαγνήτες με fender noiseless και προσωπικά μου αρέσει ο ήχος της. Το πρόβλημα είναι ότι έχει rosewood ταστιέρα κι ενώ σκέφτομαι να αλλαξω μπράτσο και να πάω σε maple φοβαμαι μήπως χαλάσω άδικα τα λεφτά επειδή το basswood τελικά δεν αξίζει. Θα ήθελα μερικές γνώμες και κυρίως προτάσεις για φθηνά μaple μπράτσα  :) . Σημειωτέον δεν είναι η βασική μου κιθάρα και το όλο εγχείρημα είναι κυρίως για τη χαρά του DIY.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ανταλλακτικο μπρατσο για κιθαρες που δεν εχουν Fender specs.Θα σου κοστισει περισσοτερο απο ολοκληρη την κιθαρα.

 

Το basswood ειναι μια χαρα ,παιζει δηλ. αψογα το.... 5% του ρολου στον ηχο που εχει ενα ...σωμα σε μια ηλεκτρικη κιθαρα... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κι8αρα σου ή καποια αντιστοιχη cort με αντιστοιχων προδιαγραφων μπρατσο βγαινει σε maple τοτε η μοναδικη λυση ειναι να ψαξεις για καποιο μεταχειρισμενο. Αρκετα απιθανο να βρεις παντως!

Αλλαξε κανα μαγνητη για αρχη. Περισσοτερη διαφορα θα δεις ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις ανταλλακτικο μπρατσο για κιθαρες που δεν εχουν Fender specs.Θα σου κοστισει περισσοτερο απο ολοκληρη την κιθαρα.

 

Το basswood ειναι μια χαρα ,παιζει δηλ. αψογα το.... 5% του ρολου στον ηχο που εχει ενα ...σωμα σε μια ηλεκτρικη κιθαρα... :)

 

ΟΧΙ ΤΟ 2% ΤΟΥ ΗΧΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ.......................

ΠΡΩΤΑ Ο ΗΧΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, είμαι κάτοχος μίας φθηνής Cort κιθάρας με φλαμούρι (basswood) σώμα, της οποίας έχω αλλάξει τους μαγνήτες με fender noiseless και προσωπικά μου αρέσει ο ήχος της. Το πρόβλημα είναι ότι έχει rosewood ταστιέρα κι ενώ σκέφτομαι να αλλαξω μπράτσο και να πάω σε maple φοβαμαι μήπως χαλάσω άδικα τα λεφτά επειδή το basswood τελικά δεν αξίζει. Θα ήθελα μερικές γνώμες και κυρίως προτάσεις για φθηνά μaple μπράτσα  :) . Σημειωτέον δεν είναι η βασική μου κιθάρα και το όλο εγχείρημα είναι κυρίως για τη χαρά του DIY.

 

 

ανέβασε αν θέλεις καμιά φώτο της κιθάρας!και μένα μου αρέσουν οπτικά οι maple ταστιέρες αλλά άμα είναι πολύ φασαρία ίσως δεν αξίζει  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι οτι η κιθαρα σου ειναι καποια G-series, το neck pocket τους ειναι πολυ διαφορετικο απο Fender οποτε οπως σου ειπανε αστο καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΤΟ 2% ΤΟΥ ΗΧΟΥ!!!!!!!!!!!!!!

ΟΤΙ ΝΑ'ΝΑΙ.......................

 

Γιατι φωναζεις παιδακι?Σου πατησε την ουρα η Μερκελ? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι μια Cort g110, κι έχει αρκετά διαφορετικό neck pocket. cortgvt04l.jpg έτσι για την ακρίβεια. Και η αλήθεια είναο οτι βρήκα ένα πολύ ωραίο μπράτσο και σχετικά φθηνό http://www.ebay.co.uk/itm/50s-One-piece-highly-flamed-rock-maple-Strat-guitar-neck-skunk-stripe-BARGAIN-/230945409762?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item35c56b4ae2 αλλά μάλλον θα πρέπει να το χαλάσω για να το βάλω. Τέλος, προσωπικά, ποτέ δεν καταλαβαίνω διαφορά από ξύλο σε ξύλο για το σώμα αλλά το ξύλο του μπράτσου μου φαίνεται κεφαλαιώδες στον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωμα ΔΕΝ παιζει ρολο στον ηχο του οργανου.Π.χ. αμα ειχες μια κιθαρα χωρις σωμα και τους μαγνητες να κρεμονται τον ιδιο ηχο θα εβγαζες  ;D ;D ;D

 

 

Χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα απο το neck joint και μονο με παραπεμπει οτι ΙΣΩΣ να ταιριαζε (με μικρες παραμετροποιησεις) ενα μπρατσο απο ibanez  ;) Στην s470 μου ειναι ΙΔΙΟ το neck joint 051853880_192057409dsc0429.jpg

 

Η φωτο ειναι απο νετ

 

EDIT: Η s570 MQM βγαινει σε maple  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου