Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σορι για το (λίγο) οφ τοπικ... Ποια η διαφορά του olympic white απο το arctic white?

 

H στρατ στα αριστερά είναι η roadhouse made in mexico?

 

Πάντως συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά! Απο έναν τελείως ερασιτέχνη!

Το arctic white είναι σα τα δόντια του Αλέξανδρου Πετρίδη

 

tsirkoliki.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα θα έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα, αλλά μιας και βρήκα αυτό ας κάνω μια ερώτηση. Είμαι στα πρόθυρα αγοράς μιας (φτηνής) κιθάρας μιας και πρόσφατα μετακόμισα στο εξωτερικό και έχω αφήσει την άλλη κιθάρα μου στην Ελλάδα. Αυτή που σκεφτόμουν είναι η Squier Classic Vibe Strat, μιας και που την έχω δοκιμάσει, ξέρω ότι μου κάνει στο στυλ μουσικής που παίζω και επίσης νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αποκτήσω επιτέλους και εγώ μια strat. Και εκεί που είμαι έτοιμος να κάνω την αγορά, πέφτω σε αυτό το θέμα και αποδιοργανώνομαι! Πάντα θεωρούσα τις Jazzmasters τις πιο όμορφες κιθάρες και πάντα ονειρευόμουν να είχα μια. Και πλέον είναι δυνατό να αποκτήσω μια,πολυ αξιόλογη όπως φαίνεται και σε προσιτή τιμή.

 

Και εδώ θέλω τη συμβουλή σας...Ποιά από τις δυο προτείνετε? Για έναν που δεν είναι και expert στο σετάρισμα, θα τον δυσκολέψει γενικότερα η Jazzmaster?

(είδος μουσικής που παίζω: rock,funk,indie/RHCP,frusciante,strokes,jimi,etc...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ θέλω τη συμβουλή σας...Ποιά από τις δυο προτείνετε? Για έναν που δεν είναι και expert στο σετάρισμα, θα τον δυσκολέψει γενικότερα η Jazzmaster?

(είδος μουσικής που παίζω: rock,funk,indie/RHCP,frusciante,strokes,jimi,etc...)

 

H άποψή μου είναι πως οι strat είναι πιο all-around κιθάρες και σαφώς πιο εύκολες στο σετάρισμα και γενικώς απροβλημάτιστες ως όργανα.

 

Θεωρώ ότι οι Jazzmaster είναι πιο ιδιαίτερες και είναι πιθανό να μη σε βολέψουν 100% σε όλα τα είδη που θέλεις να παίξεις...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ θέλω τη συμβουλή σας...Ποιά από τις δυο προτείνετε? Για έναν που δεν είναι και expert στο σετάρισμα, θα τον δυσκολέψει γενικότερα η Jazzmaster?

(είδος μουσικής που παίζω: rock,funk,indie/RHCP,frusciante,strokes,jimi,etc...)

 

Συμφωνώ με τον elavd περι του πόσο all around είναι οι Strat, αλλά για αρκετά απο τα είδη που αναφέρεις μια jazzmaster μπορεί να τα καλύψει.

 

Γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις και μια Jazzmaster... 

 

Και όταν με το καλό επιστρέψεις στην Ελλάδα, θα έχεις περισσότερες επιλογές...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ιδανικό θα ήταν να τις δοκιμάσω και τις δυο δίπλα δίπλα και μετά να αποφασίσω (και να πάρω telecaster  :P ) αλλά προς το παρών λίγο δύσκολο λόγω έλλειψης χρόνου. Μάλλον θα περιμένω λίγο μπας και προλάβω να πάω καμια βόλτα και τη δοκιμάσω (btw, μήπως ξέρετε κανά καλό κιθαρομάγαζο στο Μόναχο? ???), αλλιώς με βλέπω για τη strat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

το φοραει η Johnny Marr Jaguar,προσωπικα δεν θα εδινα λεφτα για κατι τετοιο μια και δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα glorified Mustang bridge ....

 

διαφωνώ!!! έχω δύο jazzmaster με 9.5 radius και πράσφατα τους φόρεσα staytrem. Γενικά ήμουν δυσπιστος δεν πίστευα πως μια γέφυρα μπορεί να αλλάξει την αίσθηση που έχει μια κιθάρα.(Παλιότερα είχα τη ρυθμιζόμενη της warmoth)

Η συγκεκριμένη αναβάθμιση αξίζει τα χρήματά της και με το παραπάνω! Δεν θα πω για αλλαγές στον ήχο και μπαρμπούτσαλα αλλά θα πω για το πιο γρήγορο setup που έχω κάνει στα αρκετά χρόνια που παίζω με αυτές τις κιθάρες.

Ο τύπος που το σχεδίασε το έχει μελετήσει το θέμα και έχει αποτέλεσμα!   

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου