Προς το περιεχόμενο

Squier Jazzmaster ...remastered


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω αφου το...πηρα και εγω..... ;D...η σημαντικοτερη διαφορα ΕΙΝΑΙ ο ηχος,μια και εχει ατσαλινα σελακια που δινουν στην  κιθαρα πολυ περισσοτερο twang & solid ηχο,παλαιοτερα απεφευγα να βαζω mustang γεφυρες στις JM & JG γιατι χαλαγε πολυ ο ηχος λογο του φτηνου μεταλλου απο το οποιο φτιαχνονται οι κινεζικες mustang γεφυρες που κυκλοφορουν στην αγορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...δουλειά δεν είχε ο διάολος, γ_ε τα παιδιά του, που λέει κι ο σοφός λαός...

 

Επειδή λοιπόν δουλειά δεν έχω (αλλα ούτε και παιδιά...) είπα να ασχοληθώ λίγο (αισθητικά) με την Jazzmaster μου.

 

Ανέκαθεν με ενοχλούσε το trussrod plug πάνω στο headstock και επειδή ο μόνος τρόπος να το ξεφορτωθείς είναι είτε να το κρύψεις είτε να ...αλλάξεις μανίκι, προτίμησα τον πρώτο τρόπο...

 

Έτσι υλοποίησα μια ιδέα που μου είχε έρθει πριν καιρό, να χρησιμοποιήσω δηλαδή μια λευκή vinyl αυτοκόλλητη μεμβράνη και να την κάνω σαν matching headstock. Και να πως πήγε το όλο story:

 

Εδώ κόλλησα προσεκτικά τη μεμβράνη για να μη γεμίσει φουσκάλες:

 

Alphaupsilontauomicronkappa3CC0lambdalambdaetatauomicron_zpsbd4c747c.jpg

 

Αφού το "ξύρισα" προσεκτικά με κοπίδι ακολουθώντας τις καμπύλες, διαπίστωσα οτι ήταν εμφανώς "ματ" και πιο ξερό λευκό απο το Olympic White του σώματος και δεν καθόταν καλά στο μάτι...

Μια και θα έβαζα 7εndεr decal, έφτιαξα ένα με αρκετή "φύρα" με σκοπό να το κολλήσω πάνω απο το λευκό για ...clear coating.  :D

 

Deltaiotaalphaphi3AC0nuepsiloniotaalphamuepsilonDecal_zps4757b9d5.jpg

 

Και μετά τις εφαρμογές και τα ...ξυρίσματα, τομλώ να πω οτι έκατσε "κουτί"...

 

Headstock1_zpsa4ce5bba.jpg

 

Μετά έβαλα τα Bushings και το String Tree:

 

BushingsTree_zps941fd21c.jpg

 

Αρχικά σκέφτηκα να αντικαταστήσω τα κλειδιά με τα κλασσικά Gotoh Kluson (που είχα ήδη ...στις αποθήκες) αλλά πρώτον τα στοκ κλειδιά είναι μια χαρά και δεύτερον χρωματικά ταιριάζουν περισσότερο με το όλο hardware της κιθάρας.

 

Kappalambdaepsiloniotadeltaiota3AC0_zps8517c617.jpg

 

Κι έτσι:

 

Tauepsilonlambdaepsiloniotaomegamu3AD0nuomicron_zpsdc3c5346.jpg

 

Θα μου πείτε, κι αν ρε μεγάλε θελήσεις να πειράξεις το trussrod, τι θα κάνεις?

...Θα το βγάλω και θα βάλω άλλο!  8)

Το αυτοκόλλητο είναι πλαστικό και δεν αφήνει τα κλασσικά εκνευριστικά απομεινάρια (πχ αυτά που αφήνουν οι τιμές στα προιόντα >:()

 

Δείτε την και ολόκληρη:

 

MatchingHeadstock_zps722ca3d3.jpg

 

κι ενα κοντινό στο ολοκληρωμένο headstock:

 

Headstock2_zpsa85c43bc.jpg

 

...δεν μοιάζει σαν βαμμένο?  8)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alderbody

 

εισαι απλα ΘΕΟΣ και εμενα οι ..χασκουσες τρυπες των μοντερνων truss rods με αηδιαζουν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια έγινε αλλά κάνε μια τρυπίτσα για το αλενάκι ;D

 

Α πα πα... Μα για να γλιτώσω απο το plug έγινε το όλο project!...

 

γιατί όπως ορθώς παρατηρεί κι ο Superfunk:

 

οι ..χασκουσες τρυπες των μοντερνων truss rods με αηδιαζουν... ;D

 

Heel adjust trussrod και άγιος ο Θεός!  :P

 

Έτσι το εμπνεύστηκε ο Τρισμέγιστος,

ng1176274.jpg

οπότε δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω...

 

Βασικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ότι είναι Squier, αλλά είπαμε...

Έτσι το έφτιαξε ο Leo και είπα να το αποκαταστήσω αισθητικά και ...Ιστορικά!  ;D

 

...τωρα αμα έβρισκα και κανα 7εndεr tremolo plate_που έχει και το lock_ δεν θα' λεγα όχι

 

btw, το αυτοκόλλητο το βρήκα στο Praktiker (κανα 6άρι €) και τα decals είναι Home made.

τα Decals δεν πωλούνται, δεν παραχωρούνται και δεν χαρίζονται γιατί θα πάμε φυλακή και είναι κρίμα...

 

Μαζί με την εκτύπωση να βγήκαν όλα €7 μάξιμουμ...

 

...καλά δεν είναι?  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

btw, το αυτοκόλλητο το βρήκα στο Praktiker (κανα 6άρι €) και τα decals είναι Home made.

τα Decals δεν πωλούνται, δεν παραχωρούνται και δεν χαρίζονται γιατί θα πάμε φυλακή και είναι κρίμα...

 

Μαζί με την εκτύπωση να βγήκαν όλα €7 μάξιμουμ...

 

...καλά δεν είναι?  :)

 

Να μας μάθεις πώς γίνεται με κάποιο tutorial γίνεται,ω μεγάλε μάστορα;; ;D 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.τωρα αμα έβρισκα και κανα 7εndεr tremolo plate_που έχει και το lock_ δεν θα' λεγα όχι

 

http://www.guitarpartsresource.com/gbridge_jagjazz.htm

 

παντως εισαι ΜΕΓΑΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ...δεν κανω καθολου πλακα,οτι και να πιασεις....μαματο γινεται... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας μάθεις πώς γίνεται με κάποιο tutorial γίνεται,ω μεγάλε μάστορα;; ;D 8)

 

Το αυτοκόλλητο αφού πιάσει στο headstock πρέπει να κοπεί σύριζα για να μην προεξέχει.

Ένα κοφτερό κοπίδι που εφάπτεται στις ακμές του Hdstk προσεκτικά "ξυρίζει" το αυτοκόλλητο και αφαιρεί το περίσσευμα. Είναι trial and error τεχνική. Εγώ χάλασα περίπου 4-5 αυτοκόλλητα, αλλά το ρολλό βγάζει τόσα πολλά που έχεις πολλές ευκαιρίες.

Βασικά, αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες (και που τελικά είναι πάνω στο όργανο) δεν είναι και το τελειότερο, αλλά το άφησα γιατί ήταν σχετικά αποδεκτό_εν συγκρίσει με το τέλειο_ και δεδομένης της ύπαρξης πολλών ...undo στη διαδικασία, είπα να το αφήσω για να δω πως θα συμπεριφερθεί σε βάθος χρόνου. (Αν θα ζαρώσει, αν ξεκολλάει, αν... αν)

Άλλωστε, οι λεπτομέρειες γίνονται εμφανείς όταν πλησιάσεις στα ...20cm περίπου.

Πρακτικά δηλαδή, δεν φαίνονται...

Τώρα όσον αφορά στα decals, γίνονται απο Illustrator και εκτυπώνονται σε glossy αυτοκόλλητη διαφάνεια, φυσικά σε έγχρωμο Laser εκτυπωτή.

Αυτά που είχα φτιάξει για τις Strats και Tele μου, αντέχουν αναλλοίωτα για τουλάχιστον 8 χρόνια, and counting... Άρα θέμα αντοχής/αξιοπιστίας, μάλλον δεν υφίσταται...

 

παντως εισαι ΜΕΓΑΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ...δεν κανω καθολου πλακα,οτι και να πιασεις....μαματο γινεται... ;)

 

Ευχαριστώ πολύ SFίλτατε!  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θύμισε μου λίγο τη διεύθυνση σου για να σου στειλω και τη δικιά μου!!!!

 

Είσαι τρισμεγιστος! Τέλος._

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική δουλειά , μπράβο !

 

Σχετικά με το Headstock αν κάποιος θέλει να κάνει "επαγγελματική" εφαρμογή , ο σωστός τρόπος είναι να φτιάξει ένα πατρόν από το headstock ή ακόμα καλύτερα να βρει ένα template στο ίντερνετ, να το εκτυπώσει και να κόψει το λευκό αυτοκόλλητο στις σωστές διαστάσεις. Αφαιρούμε τα κλειδιά και "περνάμε" το headstock με λίγο ava αραιωμένο με νερό ( κοινώς μια σαπουνάδα χωρίς αφρό, βοηθάει στο να "γλιστράει" το αυτοκόλλητο και να το κολλήσουμε με ακρίβεια και μετά με μια ελαστική σπάτουλα να το στρώσουμε και να αφαιρέσουμε τις φυσαλίδες. Το αφήνουμε να στεγνώσει και μετά αν το headstock έχει κάποια "κουρμπα-καμπυλότητα" στις ακμές του , τότε με ένα "πιστολάκι" μαλλιών με προσοχή ζεσταίνουμε της άκρες του αυτοκόλλητου και απαλά με τα δάχτυλα τραβάμε το το αυτοκόλλητο να "αγκαλιάσει" την κούρμπα του headstock, αυτό δίνει εξαιρετικά αποτελέσματα αλλά απαιτεί κάποια εξοικείωση και πειράματα πριν το πετύχετε, το αποτέλεσμα όμως είναι επαγγελματικού επιπέδου. Στο τέλος περνάμε κάποιο βερνίκι (με σπρέι ή πιστόλι) που δεν αλλοιώνει τα αυτοκόλλητα (δηλαδή όχι νίτρου κτλ).

Αν κάποιος έχει απορίες ευχαρίστως να βοηθήσω, ελπίζω να μην είμαι offtopic.  :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου