Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για πρώτο φλάουτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται μουσικόφιλοι.Εδώ και 6 μήνες έχω ξεκινήσει μαθήματα σαξοφώνου (άλτο),και επειδή εκτός από τη μοντέρνα μουσική (ροκ,τζαζ,φανκ κλπ),μου αρέσει πολύ η κλασσική σκέφτηκα να πειραματιστώ ,μιας και είμαι "ζεστός" στο διάβασμα (τεχνική,θεωρία,σολφέζ),στο φλάουτο.Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για οικονομικό όργανο αρχικά,και κατ' επέκταση αν θεωρείτε ότι το φύσημα του έχει περισσότερες δυσκολίες απ' ότι του σαξοφώνου.Αποφεύγω το κλαρινέτο για λόγους δυσκολίας.Ήδη το σαξόφωνο θέλει τεράστια υπομονή και μελέτη,οπότε ελπίζω ότι το φλάουτο θα μου δώσει μια γλύκα όσον αφορά τον ήχο μου στα πνευστά.

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Θα πρέπει να γνωρίζεις, όμως, ότι σαν τεχνική το σαξόφωνο και το κλαρίνο έχουν κάποια κοινά στοιχεία (νομίζω) ενώ το φλάουτο όχι.

 

από 'κει και πέρα πας στα Αθηναϊκά μαγαζία του κέντρο και ρωτάς... Αν είσαι Αθήνα φυσικά... :) Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω αφού δε παίζω φλάουτο καθόλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα το yamaha YFL281 S που νομιζω αντικατασταθηκε απο το 211...ειναι τιμιο μαθητικο οργανακι για τα λεφτα του.παρτο και δε θα το μετανοιωσεις.εχει και μεταπωλητικη αξια αν θες υστερα να πας σε ασημενιο χειροποιητο...αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδεψεις οργανα,θα εχεις προβλημα με τη μασκα του στοματος απο οργανο σε οργανο,το φλαουτο εχει οβαλ τρυπα στο επιστομιο που ακουμπας τα χειλη και φυσας καθετα,τα αλλα οργανα εχουν επιστομιο και καλαμι...μαθε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο,φλαουτιστας ειμαι,εχω και διπλωμα αλλα μου αρεσει περισσοτερο η κιθαρα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδεψεις οργανα,θα εχεις προβλημα με τη μασκα του στοματος απο οργανο σε οργανο,το φλαουτο εχει οβαλ τρυπα στο επιστομιο που ακουμπας τα χειλη και φυσας καθετα,τα αλλα οργανα εχουν επιστομιο και καλαμι...μαθε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο,φλαουτιστας ειμαι,εχω και διπλωμα αλλα μου αρεσει περισσοτερο η κιθαρα... ;D

 

To σκέφτηκα πρός στιγμή αλλά μετά θεώρησα,πώς δε μεταπηδώ από σαξόφωνο σε τρομπέτα για παράδειγμα που εκεί κι αν αλλάζει η μάσκα εντελώς!

26 στα 27 είμαι οπότε δε νομίζω να τα μπλέζω με τη μάσκα...βέβαια θα ρωτήσω και το δάσκαλο μου.

 

Ένας φλαουτίστας ξεκινά με closed hole ή open hole φλάουτο?

Για τα φλάουτα της thomann τι γνώμη έχεις Korman709 ?

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγορασεις me open holes ,υστερα βγαζεις σιγα σιγα τις πλαστικες ταπες που θα εχει,η αν δεν εχει προμηθευεσαι απο καπου...δυστυχως για τα φλαουτα του συγκεκριμενου μουσικοι οικου δεν εχω αποψη....κινεζικα ειναι βασικα...καλυτερα ομως ενα σωστο οργανακι....τα yamaha ειναι τιμια οργανα...δες επισης ta pearl.αυτα απο εμενα.καλη αρχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αγορασεις me open holes ,υστερα βγαζεις σιγα σιγα τις πλαστικες ταπες που θα εχει,η αν δεν εχει προμηθευεσαι απο καπου...δυστυχως για τα φλαουτα του συγκεκριμενου μουσικοι οικου δεν εχω αποψη....κινεζικα ειναι βασικα...καλυτερα ομως ενα σωστο οργανακι....τα yamaha ειναι τιμια οργανα...δες επισης ta pearl.αυτα απο εμενα.καλη αρχη !

 

http://www.thomann.de/gr/thomann_fls_querfloete.htm

 

Thomann FL-200 Flute

 

Παρήγγειλα αυτό και ο Θεός βοηθός.Θα γράψω εντυπώσεις μόλις φυσήξω λίγο!!

 

Να είστε όλοι καλά!!

Τελικά η μουσική είναι ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

http://www.thomann.de/gr/thomann_fls_querfloete.htm

 

Thomann FL-200 Flute

 

Παρήγγειλα αυτό και ο Θεός βοηθός.Θα γράψω εντυπώσεις μόλις φυσήξω λίγο!!

 

Να είστε όλοι καλά!!

 

Περιμενουμε εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι σαν αρχάριος στο φλάουτο,

 

έχω δει κάποια φλάουτα που στο μικρό τους μέρος (foot joint, αυτό που πατάς με το μικρό δαχτυλάκι του δεξιού σου χεριού), έχουν δύο κλειδιά μαζί (για το ντο χαμηλό και το ντο#), και άλλα που έχουν τρία κλειδιά μαζί (νομίζω είναι για σι χαμηλό όταν πατάς και τα 3 μαζί).

 

Το δικό μου φλάουτο έχει δύο κλειδιά και όχι τρία.

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι καλό;

Τώρα όλα τα φλάουτα βγαίνουν με 3 κλειδιά ή βγαίνουν και με 2; γιατί το δικό μου είναι αρκετά παλιό.

 

Πάντως η μάρκα του λέει "Ida Maria Grassi", αν λέει σε κανέναν που ασχολείται περισσότερο από μένα τίποτα, γιατί εγώ δεν ξέρω από μάρκες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου