Προς το περιεχόμενο

Πόσο «αξιόπιστοι» μουσικοί είμαστε;


Terry RoscoeBeck5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρταται...αν η μπαντα ειναι επαγγελματικη δεν ειναι το ΠΙΟ σημαντικο...αν ειναι φιλικη, ειναι το α κ το ω!

Με μπέρδεψες.

 

Η μουσική που άκουγα (και σε μεγάλο βαθμό ακούω) πάντως (για να μην πω η ιστορία της ροκ), δημιουργήθηκε από νεανικά φιλικά γκρουπ. Τα αρχέγονα κίνητρά τους, είναι σε όλους μας γνωστά.

 

Ποιο είναι το point of no return με τους «αναξιόπιστους» συνεργάτες μας;

Αυτό το αποφασίζει ο ζωντανός οργανισμός που λέγεται γκρουπ. Ή ο καθένας μας απέναντι στο γκρουπ.

Όλα είναι θέμα επιλογών.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ισως εχω παρασυρθει απο τη τωρινη τους κατασταση,που μου δινει την εντυπωση οτι μενουν στις 4 γωνιες του πλανητη και βρισκονται μονο για δημιουργια δισκων ή περιοδιων!

Βεβαια μπορει να εχει φαει κ στη μαπα ο ενας τον αλλο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην μπλεκόμαστε: Η υπόθεση εργασίας μας δεν είναι να είναι επαγγελματική η μπάντα. Ερασιτέχνες είμαστε.

 

τοτε  κακώς παρενέβην.. ;D

 

οπως ειπα και παραπανω ουδεποτε εχω λαβει μερος σε μη "επαγγελματικη" μπαντα (ενταξει για 2 χρονια απο τα 15 εως τα 17 στο σχολειο επαιζα σε μπαντα για την πλακα μου.. ;D) οπότε το concept της "μπαντας για χομπυ" μου ειναι αγνωστο (εχω..χομπυ αλλα ειναι ο κινηματογραφος,οχι η μουσικη.. ;D) για αυτο αλλωστε εγκατελειψα και τις μπαντες οταν οι λογοι για τους οποιους ασχολουμουν με αυτες (δημιουργια original μουσικης ,δισκογραφια και αξιοπρεπες εισοδημα) εξελειψαν.

 

αντιθετα η..σολο πορεια μου (instrumental ,site κτλ) ειναι 100%...ερασιτεχνικη οποτε οταν ανοιξουμε θεμα για .."σολο καριερα και αξιοπιστια" θα επιστρεψω... ;D  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια εικόνα 1000 λέξεις…… ;D ;D ;D ;D

 

1. Do it like a proarticle-0-0316963D0000044D-305_634x494.jpg

 

2. Don't do it...at all  ;D ;D ;D l_6e2794636235435a950734b426d93ec1.jpg

 

Όλα είναι σημαντικά, αλλά στο β' . παράδειγμα και μιά ώρα (και δύο) να έρχονται πριν από την πρόβα.....δεν θα κάνει καμία διαφορά.. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....οπότε το concept της "μπαντας για χομπυ" μου ειναι αγνωστο

Κρίμα ρε συ. Χάνεις.

Δεν πειράζει όμως.

Είσαι (κατά βάθος) καλός άνθρωπος όμως και καρμικά θα επιστρέψεις στη ζωή ως Tonelab.  ;D

 

1.[/b] Do it like a pro

Τώρα σοβαρά το λες; Το πρότυπο επαγγελματισμού (όταν ξεκίνησαν / άνθισαν) είναι οι Stones; Πρότυπο συνέπειας ο Richards; Μήπως ιδανικός επαγγελματίας τραγουδιστής και ο Jim Morisson; (πάντως πρόσεχε την εμφάνισή του)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και να μου επιτρέψει ο Τερρυ (ως OP :P ;D :-*) μια παρένθεση (στο θέμα της εμφάνισης).

 

Οι ΙΝXS αντικατέστησαν τον μακαρίτη όχι με αυτόν:

http://i.ytimg.com/vi/IJ18_CMUtyE/0.jpg

 

Αλλά με αυτόν

 

Γιατί; Μάλλον πήγαινε από νωρίς στην πρόβα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Τώρα σοβαρά το λες; Το πρότυπο επαγγελματισμού (όταν ξεκίνησαν / άνθισαν) είναι οι Stones; Πρότυπο συνέπειας ο Richards; Μήπως ιδανικός επαγγελματίας τραγουδιστής και ο Jim Morisson; (πάντως πρόσεχε την εμφάνισή του)

 

 

Κρίνοντας εκ του αποτελέσματως....ασφαλώς ΝΑΙ.

 

Το ΆΠΑΝ......"attitude" (που μπορεί να υποστηριχθεί)  ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα ρε συ. Χάνεις.

 

Δεν νομιζω,παντα τις μπαντες τις εκανα με τους καλυτερους μου ΦΙΛΟΥΣ και ειχαμε και κοινο ΣΚΟΠΟ αλλα και ,τουλαχιστον για εμας.. ;D, ΛΟΓΟ υπαρξης.Ασε που περασαμε ΤΕΛΕΙΑ και αφησαμε και 4-5 δισκους να τους δειχνουμε στα εγγονια μας... ;D

 

Ποτε μου δεν επαιξα μουσικη που δε γουσταρα... ;)

 

Αντιθετα καταφερα να αποφυγω ολα αυτα που με...ενοχλουν στη μουσικη (τζαμαρισμα ,blues...& διασκευες ) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας εκ του αποτελέσματως....ασφαλώς ΝΑΙ.

Μα αυτό λέω.

Εκτός αν είσαι sessionας, βάσει των ιστορικών δεδομένων της σύγχρονης μουσικής, οι αρχικές λίστες-αναθέματα, αν και έχουν την βάση τους, είναι μάλλον σχετικές.

 

Επιμένω όμως ότι στους συγκεκριμένους, δεν είναι θέμα επαγγελματισμού (αφού από ένα σημείο και μετά το αναλαμβάνουν γραφεία ολόκληρα την οργάνωση) αλλά πάθους για αυτό που κάνεις, με αυτούς που το κάνεις. Και το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πάθος, το ταλέντο, την τύχη, την ικανότητα, το marketing και βέβαια κάποια βασικά standards συνέπειας.

 

.... και αφησαμε και 4-5 δισκους να τους δειχνουμε στα εγγονια μας... ;D

Κρίμα ρε συ. Έπρεπε να βγάζατε κανα αντίτυπο παραπάνω μπας και αγόραζε κανείς. ;D ;D

 

Αντιθετα καταφερα να αποφυγω ολα αυτα που με...ενοχλουν στη μουσικη (τζαμαρισμα ,blues...& διασκευες ) ;D

Ναι μωρέ. Και μένα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πάθος, το ταλέντο, την τύχη, την ικανότητα, το marketing και βέβαια κάποια βασικά standards συνέπειας.

 

 

Yep! Όλα αυτά , κάμουν μια μπάντα ......."αξιόπιστη" (για να μην είμεθα off topic)  ;D ;D ;D

 

 

Εκτός αν είσαι sessionας, βάσει των ιστορικών δεδομένων της σύγχρονης μουσικής, οι αρχικές λίστες-αναθέματα, αν και έχουν την βάση τους, είναι μάλλον σχετικές.

 

 

Και session-άς να είσαι, θα πρέπει να ακολουθείς τη "γραμμή" του καλλιτέχνη που "υπηρετείς"....σε όλα τα επίπεδα....από ντύσιμο μέχρι και ωράρια προβών.....για να είσαι "αξιόπιστος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου