Προς το περιεχόμενο

Απορια σε σεταρισμα Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ!!!

Σημερα αλλαζα τις χορδες και σεταρα την κιθαρα μου (εχω διαβασει το αναλογο αρθρο του SF) απλα μου γεννηθηκε η εξης απορια:

Τι διαφορα δημιουργει η γωνια taiplice-bridge και πως ειναι σωστο να σεταρονται μεταξυ τους?

επισης εγω για να μην τασταρει η κιθαρα και για πιο ευκολο παιξιμο το κατω μερος της γεφυρας,με τις ψιλες χορδες, το χαμηλωνω περισσοτερο απο οτι τις μπασες αυτο θεωρειται "λαθος"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To tailpiece πρέπει να σχηματίζει μια γωνία προς τα κάτω για να κρατάει το κούρδισμα η γωνία χωρίς να είναι υπερβολική και φθείρει/σπάει τις χορδές.

 

Το ύψος (string action) το σετάρεις όπως σε εξυπηρετεί. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

 

 

 

 

les_paul_tailpiece_height.thumb.jpg.d4f9c9049ae4ca146b7caf9e18065653.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ετσι το χω απλα το tailpiece εμενα ειναι πιο κοντα στο σωμα και αναλογικα ομως η γεφυρα πιο χαμηλα.

το ψευτομετρησα και βγαινει οτι κανει περιπου 30 μοιρες γωνια.

απλα ρωτησα μηπως υπαρχει κατι standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε οσο το δυνατον χαμηλοτερα το tailpiece, προσεχοντας ομως καμμια χορδη να μην ακουμπάει στην πισω ακμη της γεφυρας. Φροντισε να περναει μεταξυ γεφυρας και χορδων οριακα μια σελιδα χαρτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι περνάνε τις χορδές ανάποδα,τις φέρνουν πάνω από το τειλ πις  για να έχουν καλύτερο σαστέιν χωρίς να βάζουν σε κίνδυνο τις χορδές τους . Κάποιοι άλλοι απλά παίζουν κιθάρα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Η γωνια που σχηματιζουν οι χορδες πανω στα saddles του καβαλαρη ειναι υπευθυνη για την συνολικη πιεση που ασκειται πανω του.

Περισσοτερη πιεση στον καβαλαρη=πιο σφιχτος ηχος και λιγο περισσοτερο sustain.

Λιγοτερη πιεση=πιο στρογγυλος ή γλυκος ηχος, αφηνει και μια πιο χαλαρη αισθηση στις χορδες.

 

Αυτο ρυθμιζεται απο τα post (βιδες) του tailpiece (πανω-κατω) αν ομως θελουμε κατι δραστικο απλα περναμε τις χορδες απο πανω. Δοκιμαστε το, σε πολλους αρεσει. Και πολλοι διασημοι κιθαριστες το προτιμουν. Μερικοι προτιμουν πχ μονο τα καντινια.

 

Το πολυ πολυ να μην σας αρεσει καθολου οποτε το αλλαζετε στο επομενο string change.

 

Καλη διασκεδαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου