Προς το περιεχόμενο

Doepfer PK88


Christos t

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!!!

 

Ψάχνω για πλήκτρο (digital piano, stage piano, midi controler) με βασικότερη ανάγκη την αίσθηση του πληκτρολογίου (όσο το δυνατόν πλησιέστερη σε ένα αξιοπρεπές ακουστικό πιάνο). Δεν θα ήθελα να ξοδέψω περισσότερα από 1000 ευρώ - μακάρι να είναι και λιγότερα -  αλλά αν δεν βρω κάτι που να με ικανοποιεί, μπορεί να ανέβω κι άλλο και να πλακωθώ στις δόσεις.

Ας περάσουμε τώρα και στους προβληματισμούς:

1. Έχω laptop, ενισχυτή, ηχεία. Υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να προτιμήσω ενα digital piano, εάν μπορώ να βρω ένα midi controler, με πληκτρολόγιο που θα με ικανοποιεί εξίσου ή και ακόμα περισσότερο, που θα είναι οικονομικότερο, που θα έχει καλύτερο ήχο, λόγω ηχείων και που θα μπορώ να το συνδιάσω με μία πληθώρα δειγμάτων απ' το laptop;

(Η ερώτηση δεν είναι ρητορική. Πραγματικά ενδιαφέρομαι να ακούσω γνώμες)

2. Έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για τα Doepfer (midi controlers). Με ιντριγκάρει η ιδέα του φθηνού της μοντέλου (PK88).Έχει κάποιος προσωπική άποψη; Ξέρει κανείς αν τα φέρνει κάποιος, ώστε να μπορέσω να το δοκιμάσω, αλλα και να έχω πιθανή υποστήριξη στο μέλλον;

 

Αυτά για την ώρα.....

 

Χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Έχω laptop, ενισχυτή, ηχεία. Υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να προτιμήσω ενα digital piano, εάν μπορώ να βρω ένα midi controler, με πληκτρολόγιο που θα με ικανοποιεί εξίσου ή και ακόμα περισσότερο, που θα είναι οικονομικότερο, που θα έχει καλύτερο ήχο, λόγω ηχείων και που θα μπορώ να το συνδιάσω με μία πληθώρα δειγμάτων απ' το laptop;

Εξαρτάται από τη χρήση που έχεις σκοπό να κάνεις. Θα έλεγα ότι το stage piano θα ήταν καλύτερο αν έχεις σκοπό να κάνεις live με ό,τι πάρεις, έστω και αραιά. Όχι ότι με το laptop και το MIDI controller δεν μπορείς να βγεις live βέβαια αλλά είναι σαφώς μεγαλύτερη φασαρία σε σχέση με το stage piano (με την προϋπόθεση ότι στο live θα παίζεις μόνο με ήχο πιάνου, αν θέλεις τα πάντα από ήχους δεν θα αποφύγεις το laptop τελικά).

 

2. Έχω ακούσει και διαβάσει πολλά για τα Doepfer (midi controlers). Με ιντριγκάρει η ιδέα του φθηνού της μοντέλου (PK88).Έχει κάποιος προσωπική άποψη; Ξέρει κανείς αν τα φέρνει κάποιος, ώστε να μπορέσω να το δοκιμάσω, αλλα και να έχω πιθανή υποστήριξη στο μέλλον;

Αντιπρόσωπος για την Ελλάδα είναι το Unison Audiostore σύμφωνα με το site της Doepfer. Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα Doepfer αλλά καλύτερα να πας και να τα τσεκάρεις ο ίδιος.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Χρήστο,

 

Έχω πολύ προβληματιστεί στο ίδιο θέμα. Πιστεύω ότι τελικά αξίζει να πάρεις ένα καλό πληκτρολόγιο (controller) με toucher πιάνου και 88 πλήκτρα και να το συνδυάσεις με ένα καλό VST πιάνο.

 

Εγώ είχα αγοράσει προ ετων από το eBay (Γερμανία) ένα παρόμοιο πληκτρολόγιο controller, to WERSI MT88 Studio (με toucher και aftertouch). Δεν φαντάζεσαι πόσο πραγματική αίσθηση δίνει στα πλήκτρα! Για κάποια φεγγάρια ήθελα να το πουλήσω γιατί είναι σχετικά βαρύ, μετά όταν κατάλαβα την αξία του είπα .. δεν το δίνω με τίποτε.

 

Αμα παίξεις με αυτό σαν controller και το Kontakt 4 με ένα καλό πιάνο, στην ουσία δεν έχει καμμία διαφορά από ένα καλό ηλεκτρικό πιάνο.  Σήμερα έφτιαξα και ένα light VST setup, χρησιμοποιώντας μια κάρτα AUDIGY 2 NOTEBOOK (30 ευρώ στο eBay) και ένα μικρό ΙΧ-325 tablet PC της ΙΤΡΟΝΙΧ που είχα κάπου ξεχασμένο και δοκίμασα και πάλι το πληκτρολόγιο.  ΔΥΝΑΜΗ!

 

Ενα ηλεκτρικό πιάνο σίγουρα θα έχει φορητότητα και θα είναι πιό απλό στις συνδέσεις (αμα είσαι stage performer) αλλά κάποια στιγμή θα θέλεις και κάποιο άλλο ήχο στο αφτί και θα ψαχτείς ξανά... Το 88άρι πληκτρολόγιο βασικά είναι για να παίζεις πιάνο γιατί τα πλήκτρα του έχουν το τουσέ του πιάνου και δεν θα σε βολέψει να παίξεις κάποιο άλλο πλήκτρο όπως synthy ή κλασσικό όργανο που θέλεις το πλήκτρο να ανεβαίνει αμέσως με το ελατήριο χωρίς την αδράνεια του βάρους. Γενικά θα χρειάζεσαι ακόμη ένα πληκτρολόγιο αν θέλεις να παίξεις και άλλα όργανα πλην πιάνου.

Αυτά από την πείρα μου.

 

ΚΛΕΙΣ

 

 

wersi_mt88.jpg.c063022ea8509d0b95e25fc1d00e701a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Roland RD-700NX

Roland RD-300NX

Θα πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά είναι κυριολεκτικά εγγύηση, ειδικά το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Προσωπικά έχω την παλιά έκδοση του Doepfer LMK 2+ (χωρίς το USB). Είναι το λίγο μεγαλύτερο αδερφάκι του PK88. Υπάρχει και LMK 4+. To LMK 2+ έρχεται στα 1000€ ενώ το PK88 στα 800 €. Το LMK 2+ το θεωρώ πολύ κοντά στην αίσθηση του πιάνου.

Είναι πολύ βαρύ, στιβαρή κατασκευή και κουβαλιέται εύκολα επειδή ... είναι σα βαλιτσάκι! (μάλλον .. βαλιτσάρα).

 

Πάντως το PK88, ενώ πρέπει να έχει τον ίδιο μηχανισμό πλήκτρων με το LMK 2+, παρ' όλα αυτά δεν έχει aftertouch και velocities curves (τα οποία υπάρχουν στο LMK 2+). Ισως λείπει και τίποτ' άλλο οπότε το πράγμα θέλει προσοχή.

 

Ενα άλλο ζήτημα είναι η υποστήριξη σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, γιατί η εταιρεία είναι γερμανική (θέλει ψάξιμο με την αντιπροσωπεία που λέγατε στην Ελλάδα).

Επίσης, το μικρό βιβλιαράκι που πήρα μαζί με το controller ήταν σε άψογα ... γερμανικά (αγγλικό δεν υπήρχε). Να ξεκαθαρίσω βέβαια ότι το είχα αγοράσει από το thomann.de

 

Αρα, το πράγμα θέλει ψάξιμο σε σχέση με τις δυνατότητες του ενός και του άλλου και σίγουρα πρέπει να μιλήσεις με την ελληνική αντιπροσωπεία (αν υπάρχει).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βρέθηκα και εγώ σε αυτή την θέση πριν μερικά χρόνια, θα σου πω τι έκανα εγώ!

Καταρχήν, πρέπει να σου πω ότι συμφωνώ απολύτως με τις προηγούμενες απαντήσεις. Γιατί τότε σου γράφω? Για αυτό:

Κατέληξα για διάφορους λόγου στην λύση controler + λαπτοπ (μερικοί λόγοι αναφέρθηκα παραπάνω). Ως κλασικός πιανίστας, αναζήτησα την καλύτερη (για τα χέρια μου) αίσθηση στο κλαβιέ. Τελικά αγόρασα το Fatar vmk188 plus. Μέχρι να ορθοποδήσω οικονομικά, δούλευα με ένα λαπτοπ (1,5GHz Celeron, 512 ram.......) LIVE και δεν είχα κανένα πρόβλημα!! (μια φορά μάλιστα έγινε διακοπή ρεύματος, αλλά επειδή τροφοδοτούσα το fatar απο το λαπτοπ, δεν έκλεισε τίποτα, δεν χρειάστηκε να ανοίξω τίποτα, και όταν ήρθε το ρεύμα ήμουν πανέτοιμος για να συνεχίσω!!)

Επειδή ήθελα όμως και πολύ καλό ήχου πιάνου, τελικά βρέθηκα να χρησιμοποιώ το λάπτοπ για εξεζητημένους ήχους, και ως βασική πηγή έχω πλέων το Kurzweil PC2R. Τέλειο για πιάνο!!

Πού θέλω να καταλήξω?

ΔΕΝ υπάρχουν καλά ή κακά μηχανήματα, σταθερά ή μη σταθερά μηχανήματα... ΑΝ ξέρεις τι ζητάς από εσένα, και ξέρεις να χειριστείς καλά και σωστά τον εξοπλισμό σου, κάνεις θαύματα!!!!

 

Υ.Γ.:Αν ξέρεις τι θες να κάνεις, βρες από φίλους και γνωστούς (και ίσως και άτομα από εδώ) για να  δοκιμάσεις τις επιλογές στα ΔΙΚΆ ΣΟΥ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ, και μετά αγοράζεις αυτό για το οποίο θα καμαρώνεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου