Προς το περιεχόμενο

Πότε "απολύεται" ο ασυνεπής συνεργάτης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μας ειπες ομως

 

Τι κανει αυτη η μπαντα ?

Τι στοχους εχει ?

καθε ποτε προβαρει ?

Ειναι επαγγελματικη ή οχι ?

Υπαρχει προσωπικη σχεση (π.χ. φιλος εδω και 10ετιες) ?

Τα αλλα μελη έχουν λυμενα ολα τα παραπανω ?

 

Απο τις παραπανω απαντησεις εξαρταται η απαντηση που θα παρεις.

 

Σωστός!

 

Μήπως χρειάζεται βοήθεια και όχι απόλυση;

 

Σωστός!

 

 

Επίσης, μόνο εμένα μου ακούγεται κάπως το "απολύεσαι"?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 121
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το σύνολο όλων των παραπάνω θα είχε θέση μόνο σε... σάτιρα, και μάλιστα ανεξαρτήτως μπάντας (είτε είναι drinking buddies είτε απλά γνωστοί) γιατί την πλήττουν και σημαίνουν παύση των δραστηριοτήτων της. Τελεία και παύλα. Δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν το βλέπουν σοβαρά το θέμα για εμφανίσεις ή όχι. Χρειάζεται μια μίνιμουμ αξιοπιστία για να προχωρήσει μια ομαδική δραστηριότητα, είτε βαράτε τη λα για πλάκα είτε γεμίζετε αρένες.

 

Τώρα ας τα πάρουμε ένα ένα (βασικά είναι όλα ευκόλως εννοούμενα, και δε πολυκαταλαβαίνω γιατί παλιές καραβάνες όπως ο κ. Τέρης Χρυσός  ;D τα ρωτούν μιας και είμαι βέβαιος πως τα'χει δει εκατοντάδες φορές, αλλά απλά για να σκοτώσουμε λίγο χρόνο):

 

 

αν στήνει τους συνεργάτες σε πρόβες: αν το πρόβλημα χρονίζει και δεν διορθώνεται (σε στυλ "θα'ρθει? δεν θα έρθει?" κλπ) τότε adios.

 

αν στήνει τους συνεργάτες στα λάιβ: σοβαρότατο πρόβλημα από την 1η φορά που θα παρουσιαστεί, και αν δεν υπάρξει καλή δικαιολογία και/ή αν επαναληφθεί, adios.

 

αν τον τραβάς με το ζόρι για να συνεργαστεί: αν υπάρχει σοβαρότερο πρόβλημα (πχ. η κατάθλιψη) και τον αγαπούμε τότε τον βοηθούμε. Αν η εμψύχωση μπορεί να λειτουργήσει γρήγορα έτσι ώστε να ενσωματωθεί στα τεκταινόμενα, έχει καλώς, αλλιώς adios (η φιλία παραμένει ανεξάρτητη).

 

αν βαριέται κι αν δίνει την εντύπωση πως κάνει αγγαρεία, με συνοπτικές διαδικασίες και σε χρόνο dt του λέτε (το μαντέψατε) adios.

 

αν δεν έχει εξοπλισμό αλλά έχει φιλοτιμία και μπορεί να λειτουργήσει με δανεικό χωρίς να περιορίζει τους μουσικούς στόχους της μπάντας (πχ. αν θέλουν να παίξουν ήπια και έχει βρει μόνο ένα Μέταλ Ζώον, αν χρειάζονται διασκευές μπλουζ κι έχει βρει μια ούμπερ μέταλ Dimebag, αν χρειάζονται πολλά εφφέ κι έχει μόνο ένα τιουνεράκι & ένα SD1 κλπ), τότε το ανεχόμαστε, αλλιώς adios.

 

 

Ελπίζω όλα αυτά να μην αφορούν κάποιο μέλος της μπάντας σας...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω νομιζω οτι δεν εχει σημασια το ποσο σοβαρη ειναι η μπαντα,

καποια πραγματα πρεπει αν τηρουνται αναλογα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόθεση εργασίας...

 

Έχουμε μια μπάντα και ένα μέλος της:

 

Στήνει τους συνεργάτες στις πρόβες.

 

Στήνει τους συνεργάτες στα live.

 

Είναι μέσα στη μίρλα και τον/ την  «τραβάς από πόδι» για να συμμετέχει στο δρώμενο.  

 

Ζει  μια μόνιμη κατάθλιψη/ υπαρξιακό/ ψυχολογικό πρόβλημα.

 

Βαριέται.

 

Δεν έχει εξοπλισμό.

 

Σου δίνει την αίσθηση ότι κάνει αγγαρεία.

 

 

Τι από τα παραπάνω αποτελεί το κυριότερο αίτιο για να ειπωθεί το μεγαλοπρεπές: Απολύεσαι  ;D

 

Πότε κατά την άποψη σας οφείλουμε να ρίξουμε το απαραίτητο... σουτ και ενδεχομένως πότε πρέπει να κάνουμε «εκπτώσεις»- αν πρέπει να κάνουμε.

 

 

 

Έχει παρατραβήξει το θέμα ήδη.

 

Αν θέλουμε να είμαστε στεγνοί και ασάλιωτοι, τη μισή ευθύνη την έχει η μπάντα που άφησε με την ανοχή της να φτάσει το μέλος να γράφει όλους και όλα στα @@ του. Αυτός δεν παύει να έχει το βασικό μερίδιο ευθύνης, αλλά βρίσκει και κάνει.

 

Τώρα γιατί η μπάντα έχει τέτοια ανοχή; Δεσμοί φιλίας, αμηχανία, pity...

 

ΙΜΗΟ όταν κάποιος είναι σε τέτοιο προβληματικό επίπεδο και δεν παραιτείται από μόνος του, τότε προκαλεί τους άλλους (όχι απαραίτητα συνειδητά) να τον διώξουν για να βγει και θιγμένος από πάνω.

 

Αν έπρεπε να διαχειριστώ τέτοια κατάσταση...

α) σε ερασιτεχνική μπάντα, δε θα τον έδιωχνα απλά θα του εξηγούσα ότι η μπάντα κατανοεί τα προβλήματά του και δεν θέλει να πιέζει, οπότε όταν λείπει θα φέρνετε άλλον στη θέση του. Οπότε βλέποντας ότι εσείς δε μασάτε αλλά ούτε μπαίνετε σε φάση "απόλυσης" τότε ή θα συνετιστεί ή θα το πάρει σιγά σιγά απόφαση ότι δε βγαίνει και θα την κάνει από μόνος του.

β) σε επαγγελματική μπάντα (δεν έχω εμπειρία), μάλλον εξαρτάται από την ύπαρξη νομικής υπόστασης (π.χ. μπορεί ο ατζέντης, αν υπάρχει, να είναι ο μόνος με δικαίωμα απόλυσης), οπότε ανάλογα την περίπτωση. Το βασικό είναι να γίνει σαφές ότι δεν υπάρχει διάθεση για τσακωμούς, παιχνίδι ευθυνών, κτλ. Απλά δεν κάνουμε χωριό οπότε πάμε γι'άλλα.

 

Άμα θες να βγάλεις τα νεύρα σου, ακολουθείς τη μέθοδο Adama:

http://www.youtube.com/watch?v=UhbDIYjkCsk

 

;D ;D ;D

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως χρειάζεται βοήθεια και όχι απόλυση; Ρωτάω έχοντας υπόψη μου κάτι...

 

Βέβαια το θέμα είναι πόσο διατεθειμένη είναι όλη η μπάντα να μπει σε μια τέτοια διαδικασία, ενώ οι υποχρεώσεις τρέχουν.

 

 

 

Kαι εγώ το ίδιο. Σε μια μπάντα που απολύει ένα μέλος της για τέτοιον λόγο, αντί να τον βοηθήσει, δεν θα ήθελα να συμμετέχω. Ειδικά τέτοιες εποχές που είναι διόλου απίθανο να έχει κάποιος ψυχολογικά προβλήματα.

 

 

 

 

Συμφωνώ με Σπύρο (Jazzjoker) και Lord_Goumis. Τα συμπτώματα ακούγονται πολύ κλασικά. Δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωση σας και τι θα κάνετε (δικό σας θέμα) αλλά σίγουρα πρέπει να κάνετε μια συζήτηση οι υπόλοιποι για να δείτε το θέμα πιο σφαιρικά και διεξοδικά και να το συζητήσετε . Ίσως να παρατηρήσετε ότι το πάτερν αυτό δεν εμφανίζεται μόνο στη σχέση του με τη μπάντα.

 

Επιπλέον, αν τον απολύσετε παίζει να τον βυθίσετε τελείως, συνήθως η μουσική σε τέτοιες περιπτώσεις είναι διέξοδος, έστω και προσωρινή.

 

Τώρα άμα είστε οι Φλόυντ και το παιδί ειναι ο Σιντ...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, αν τον απολύσετε παίζει να τον βυθίσετε τελείως, συνήθως η μουσική σε τέτοιες περιπτώσεις είναι διέξοδος, έστω και προσωρινή.

 

    Συνήθως τα άτομα που χάνουν όρεξη για μουσική/βόλτα/ζωή γενικότερα λόγω τέτοιων ψυχολογικών προβλημάτων δεν απολύονται, αλλά απαιτούν οι ίδιοι να θέσουν ευατόν εκτός μπάντας....(τουλάχιστον από όσα έχω δει ως τώρα).

 

    Πάντως η κατηγορία ''κάνει αγγαρεία/βαριέται'' είναι λίγο ''παγίδα''. Πότε βαριέται ένας μουσικός? Όταν δεν παίζει πράγματα που του αρέσουν. Πότε το κάνει αυτό? Όταν το κάνει για τα φράγκα (αλλιώς δεν βρίσκω λογικό το να παίζεις μουσική και να βαριέσαι, εκτός είναι πολύ ερασιτεχνική μπάντα και τελικά ο ένας από αυτούς συνειδητοποιεί ότι έχει μεγαλύτερη έφεση στο γκολφ).

 

    Με λίγα λόγια, δεν έχουμε απαίτηση από τον fusion-ά που παίζει το ''Πούλα με'' να το κάνει με περίσσιο ενθουσιασμό. Μπορεί να βαριέται που ζει, να έχει συνεχως ένα τσιγάρο αναμένο και να το βάζει ανάμεσα στις χορδές και το nut, όμως την δουλειά του θα την κάνει και με το παραπάνω.  ;)  Και θα την κάνει πολύ καλύτερα από ένα παιδί που παίζει το ''πούλα με'' με περίσσιο ενθουσιασμό κάθε καλοκαίρι στην παραλία με μια ξεκούρδιστη κλασσική. Πολλές φορές, οι ''βαριεστημένοι'' είναι οι παλιές καραβάνες, καλύτεροι μουσικά και εκτελεστικά από την υπόλοιπη μπάντα, η οποία νιώθει και τυχερή κατα τα άλλα που συνεργάζεται με αυτόν.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβέντα. Πριν την επόμενη πρόβα.  :)

Μήπως χρειάζεται βοήθεια και όχι απόλυση; Ρωτάω έχοντας υπόψη μου κάτι...

Δεν αντιμετωπίζονται όλοι με τον ίδιο τρόπο. Μπορείς να καταφέρεις κάποιον να βγάλει το καλύτερό του; Τότε σε παραδέχομαι, αλλιώς δεν πρέπει να συγχνωτίζεσαι με άλλους. Εξ' άλλου πως είσαι σίγουρος ότι όλοι οι λοιποί (που δεν είναι υπό απόλυση) έχουν κάνει αυτό που πρέπει για να εντάξουν τον "απολωλότα" στην ομάδα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα με διάφορα παραδείγματα αλλά βαρέθηκα καθότι τελικά η ροκ και η ποπ είναι γεμάτη από αφερέγγυους πριμαντονικούς αστέρες (αρσενικούς και θηλυκούς) που όμως καθόρισαν την ποπ/ροκ σκηνή όπως την ξέρουμε.  ;)

 

Σε ένα γκρουπ κανένας δεν "απολύει" κανέναν.

Εκτός αν αυτός που απολύει είναι και αυτός που προσλαμβάνει, λαμβάνει τις αποφάσεις και καθορίζει την μισθοδοσία στην επαγγελματική σχέση.

 

Αν από την άλλη το γκρουπ είναι μια καλλιτεχνική ή φιλική σχέση, η απόφαση είτε λαμβάνεται από τον υπόλογο (αποχώρηση) ή ζητάει όλο το γκρουπ (που αρκετές φορές βέβαια κρύβεται πίσω από τον έναν), είτε την αλλαγή νοοτροπίας του (και πως μπορούμε να βοηθήσουμε σε αυτό) είτε ομόφωνη απόφαση περί διαφορετικής πορείας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μας ειπες ομως

 

Τι κανει αυτη η μπαντα ?

Τι στοχους εχει ?

καθε ποτε προβαρει ?

Ειναι επαγγελματικη ή οχι ?

Υπαρχει προσωπικη σχεση (π.χ. φιλος εδω και 10ετιες) ?

Τα αλλα μελη έχουν λυμενα ολα τα παραπανω ?

 

 

 

Είναι απλά μια υποθετική μπάντα- όπως αυτές που συνήθως παίζουμε. Κάποιες φορές με φίλους, με άτομα που μπορεί να βρεις από αγγελίες κλπ...  

 

Σαφέστατα όχι επαγγελματική κατάσταση, γιατί εκεί σε απολύει ο μαέστρος  ;D ;D ;D

 

Και κύριοι θα επαναλάβω: Μια μικρή άτυπη έρευνα κάνω. Ποιο θεωρούμε ως το «θανάσιμο αμάρτημα» ;D που είναι η «αιτία διαζυγίου» με ένα μέλος σε κάποια μπάντα- φίλος ή μη φίλος κλπ.

 

Σαφέστατα όλα αυτά τα χρόνια έχουμε βρεθεί απέναντι σε διαφορετικά άτομα, διαφορετικούς χαρακτήρες σε μπάντες και αποκομίσαμε κάποιες εμπειρίες.

 

Προσωπικά έχω δει να απολύονται τεμπελχανάδες, αδιάφοροι, ασυνεπείς, χαρισματικοί (αλλά ασυνεπείς), καλαμπόρτζοι κλπ...  ;D

 

Και φυσικά και εγώ έχω απολυθεί στα νιάτα μου ως μπόρτζος  ;D ;D ;D ;D

 

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι «παγίδα». Είναι μια απλή απορία, για το που νομίζετε ότι μπαίνουν τα όρια.

 

Και so say we all  :D

 

ΕΔΙΤ: Α παιδιά το «απολύεται» είναι χαριτομενιά έζι; Σαφέστατα κανείς δεν απολύει κανέναν ;)

         

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΙΤ: Α παιδιά το «απολύεται» είναι χαριτομενιά έζι;

Εμ δεν είναι. Είναι ο τίτλος και όντας εκτός εισαγωγικών (αλλά με θαυμαστικά), χαρακτηρίζει το thread.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου