Προς το περιεχόμενο

Floyd Rose set up


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμήτες χρειάζομαι τα φώτα σας

 

Έχω μια Jackson PS4 η οποία έχε πάω floyd rose. Είπα για πρώτη φορά να κάνω ένα service μόνος μου, οπότε διάβασα πολλές φορές το σχετικό άρθρο του SF (  :) ), κλείδωσα το floyd, καθάρισα τάστα, άλλαξα χορδές (ίδιο gauge) κτλ και όλα καλά ως εδώ.

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν έβγαλα τη σφήνα που κλείδωνε το floyd rose και προσπάθησα να κουρδίσω την κιθάρα, το τρέμολο έγερνε προς τα μπροστά, έσφιξα τις βίδες από πίσω, μετά από κάποια ώρα έγερνε προς τα πίσω και για να μην τα πολυλογώ τώρα έχει χάσει εντελώς το set up της.

 

Στο internet οι μόνες οδηγίες που έχω βρει για το θέμα λένε "σφίξε τις βίδες στα ελατήρια", "η τάση στις χορδές πρέπει να είναι ίδια με αυτή στα ελατήρια" η κάτι αντίστοιχες γενικούρες που δεν βοηθάνε και πολύ στο πρακτικό κομμάτι.

 

Ξέρει κανένας πως γίνεται το set up του floyd από την αρχή? Ύψος χορδών, βιδάκια στα πλαϊνά, βίδες στα ελατήρια κτλ..πχ τι ρυθμίζω πρώτα, το ύψος του floyd (βιδάκια στο πλαϊ) ή τα ελάτήρια;

Έχω παρατηρήσει πχ οτι αν ρυθμίσω τα ελατήρια και μετά κουρδίσω την κιθαρα, το τρέμολο έρχεται προς τα μπροστά, αν σφίξω μετά τα ελατήρια επανέρχεται αλλά χάνεται κατά πολύ το κούρδισμα και οι χορδές είναι στα όριά τους (+ 3-4 ημιτόνια). Για το action δεν το συζητάω, είναι αλλού...

 

Please help  :)

Thanx!!

 

 

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή τυγχάνει να έχω την ίδια κιθάρα και πρίν δύο εβδομάδες περίπου της άλλαξα χορδές και κούρδισμα (από D standard σε B standard) να σου πω ότι δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις, θέλει υπομονή. Αρχικά κουρδίζω στο περίπου (δεν υπάρχει λόγος για ακρίβεια αφού θα το χάσει μετά), μετά ρυθμίζω τα ελατήρια λίγο-λίγο, μετά ξανακουρδίζω, μετά ξανά τα ελατήρια, όλο αυτό γίνεται καμιά δεκαριά φορές μίνιμουμ ώσπου σιγά-σιγά έρχεται και ισορροπεί. Μετά ρύθμιση truss rod (αν χρειάζεται), ξανά κούρδισμα, μετά action, ξανά κούρδισμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=dzBLysvmPy0

 

http://www.youtube.com/watch?v=mUaBRJc5vJo

 

αν έχεις απορίες πάλι, εδώ ειμαστε.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε και ο χτάποδας: μία κούρδισμα μία ελατήρια μέχρι να έρθει. Αν βλέπεις ότι θέλει πολύ κάντο και λίγο αρπαχτή δηλαδή κούρδισε ΛΙΓΟ πιο ψηλά τις πρώτες φορές για να κάνεις λιγότερα μπρος πίσω. Με την εμπειρία το βρίσκεις, τώρα είναι αρχή ακόμα. Αρκεί όταν φτάσεις στο περίπου να κάνεις κανονικά το κουρδισμα! Κάντο μερικές φορές αργά και προσεχτικά με υπομονή και μετά βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω!

 

Μια ερώτηση ακόμα, το πόσο ψηλά ή χαμηλά είναι το FR πως το καταλαβαίνεις; Εννοώ για τις πλαϊνές βίδες (αλλεν) που ρυθμίζουν το ύψος του FR γενικά..Υποθέτω από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις και μετά πας στα ελατήρια, σωστά??

 

@ Jasemeister : Τον είχα ξαναδεί τον τυπάκο, μαμάτος :) αλλά αυτό είναι το θέμα μου, ούτε αυτός σου λέει πως ξεκινάς να το φτιάξεις αν είναι εντελώς αμοντάριστο, απλά σου δίνει μερικά tips. Το κολπάκι με το πως περνάει τις χορδές είναι κορυφή!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω!

 

Μια ερώτηση ακόμα, το πόσο ψηλά ή χαμηλά είναι το FR πως το καταλαβαίνεις; Εννοώ για τις πλαϊνές βίδες (αλλεν) που ρυθμίζουν το ύψος του FR γενικά..Υποθέτω από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις και μετά πας στα ελατήρια, σωστά??

 

@ Jasemeister : Τον είχα ξαναδεί τον τυπάκο, μαμάτος :) αλλά αυτό είναι το θέμα μου, ούτε αυτός σου λέει πως ξεκινάς να το φτιάξεις αν είναι εντελώς αμοντάριστο, απλά σου δίνει μερικά tips. Το κολπάκι με το πως περνάει τις χορδές είναι κορυφή!

 

Αυτό που ρωτάς(για τις πλαϊνές)είναι για το action και στο άρθρο γράφει τι πρέπει να προσέχεις.

 

Εμένα για το κούρδισμα με βοηθάει πολύ να προσέχω να είναι οι χορδές μεταξύ τους κουρδισμένες,άμα είμαι κουρδισμένος αλλά η μπάρα θέλει λίγο σήκωμα(προς την ταστιέρα)θα χαλαρώσω λίγο τις βίδες

(ότι κάνεις στην μία βίδα να κάνεις και στην άλλη)όχι τόσο ώστε να έρθει η μπάρα στην ευθεία(θα αφήσω να θέλει λίγο ακόμα)και αυτό γιατί το κούρδισμα θα έχει χαθεί και θα θέλουν λίγο σφίξιμο οι χορδές και με το σφίξιμο θα σηκωθεί κι'άλλο η μπάρα.

 

Αφού έχω χαλαρώσει τις βίδες από τα ελατήρια θα κοιτάξω το κούρδισμα πόσο θέλει και για αρχή θα δώσω λίγο και το ίδιο σε όλα τα κλειδιά,ποτέ μία μία χορδή στο τελικό της κούρδισμα αν το κάνεις από νωρίς αυτό όλες οι άλλες θα χάσουν την μπάλα το αφήνεις για το τέλος.

 

Θα σφίγγεις λίγο απ'όλες και θα προσέχεις να είναι μεταξύ τους κουρδισμένες,έτσι σιγά σιγά θα κοντεύουν όλες οι χορδές στο τελικό κούρδισμα και τσεκάρεις ταυτόχρονα και την μπαρα(γιατί την σηκώνουν).

 

Άφού έχεις φτάσεις σε σωστό σημείο της μπάρας και σε σωστό κούρδισμα μπορείς να κουρδίσεις ακριβώς τις χορδές σου(μεταξύ τους)και δεν θά σε παιδέψει πολύ γιατί αφού δεν έχουν μεγάλη διαφορά οι χορδές μεταξύ τους και να πειράζεις κάποια για να κουρδιστεί τότε δεν αλλάζουν δραματικά και οι άλλες.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θελει αρκετη υπομονη...

Να ρωτησω κατι ρε παιδια παραλληλα με αυτο?

Ξερετε τι μπορει να συμβαινει οταν εχεις σεταρει ενα Floyd rose και χανει συνεχεια το κουρδισμα της η κιθαρα μετα απο τη χρηση του???

δηλαδη, κουρδιζω, παιζω 1-2 τραγουδια με 1-2 flows στο καθενα, και μετα θελει παλι κουρδισμα απο τις μικρορυθμισεις.

τι παιζει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θελει αρκετη υπομονη...

Να ρωτησω κατι ρε παιδια παραλληλα με αυτο?

Ξερετε τι μπορει να συμβαινει οταν εχεις σεταρει ενα Floyd rose και χανει συνεχεια το κουρδισμα της η κιθαρα μετα απο τη χρηση του???

δηλαδη, κουρδιζω, παιζω 1-2 τραγουδια με 1-2 flows στο καθενα, και μετα θελει παλι κουρδισμα απο τις μικρορυθμισεις.

τι παιζει????

 

Εξαρτάται από το πρόβλημα.Οι κύριοι λόγοι είναι τα ελατήρια και οι φωλιές από τις αλενόβιδες που ρεγουλάρουν το action.

 

Εμένα μια φορά μου είχε κάνει και το άλλο,το βαγονάκι που έσφιγγε την 5η χορδή δεν ήταν σωστά κομμένο από το εργοστάσιο και πατούσε κάπως λοξά(δεν έκανε μπαμ με το μάτι) και αυτό είχε αποτέλεσμα να μου λασκάρει την χορδή και επιδή η συγκεκριμένη είναι η δεύτερη πιο χοντρή και έχει πιο δυνατό τράβιγμα σε σύγκριση με τις πιο λεπτές το κούρδισμα πήγαινε περίπατο.

 

Αφού το έψαξα και βρήκα το πρόβλημα έβαλα μια διακρητική σφινούλα και πιάνει ευθρία και σε όλη την επιφάνεια της χορδής και είναι Οκ τώρα.

 

Κάτι άλλο εμένα αν το τρέμολο το δουλέψεις όπως τα απλά δηλαδή προς την ταστιέρα δεν έχει κανένα πρόβλημα,αν το δουλέψεις ανάποδα τότε θα χάσει(αν το πατήσω  προς την ταστιέρα ξαναστρώνει).

Οπότε αν ήταν το πρόβλημα στις φωλιές και στις αλενόβιδες(action) όπως και να το δούλευες θα έχανε,εμένα πιθανόν τα ελατήρια μου δεν κάνουν,γι'αυτό σου είπα πως εξαρτάται από το πρόβλημα.

Αλλά επιδή δεν το δουλεύω και πολύ από εκεί δεν με ενοχλεί.

 

Εσύ θα πρέπει να τσεκάρεις πρώτον αν κλειδώνουν καλά οι χορδές στο τρέμολο(να μην έχεις κάτι σαν αυτό που είχα πάθει εγώ με το βαγονάκι)και στα locks του nut.

 

Στα locks θα προσέχεις μήπως υπάρχουν τίποτα αυλακές από χοντρές χορδές και εσύ το έβαλες στις ψιλές και αφήνει κενό και δεν κλειδώνει.ΠΟΛΥ σπάνιο αλλά δες το δεν χάνεις τπτ.

 

Ένα άλλο που θα σου δείξει αν κρατάει το κλείδομα του nut είναι βάρα μια μία τις χορδές,σε κάθε χορδή που βαράς και έχεις την νότα πίεσε με το χέρι σου την χορδή από το κλείδωμα και πάνω στην περιοχή του headstock.

Αν αλλάξει η νότα σημαίνει πως δεν κλειδώνει καλά το nut σου,αν δεν αλλάξει είναι ΟΚ.

 

Αφού το κλείδωμά σου είναι ΟΚ τότε δες που συγκεκριμένα σου παρουσιάζει το πρόβλημα,όπως την δικιά μου περίπτωση,στην μία θέση που το δουλεύω όλα καλά στην άλλη πρόβλημα.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό είναι οι καινούργιες χορδές να τεντόνωνται όταν μπαίνουν στην κιθάρα και μάλιστα αρκετά γιατί μπορεί να σου δημιουργήσουν τέτοια προβλήματα σταθερότητας. Είναι μέρος του set-up και αυτό, δεν ξέρω αν το δείχνει στο βίντεο.

 

Ένα ακόμη που μπορεί να συμβαίνει είναι να έχει φαγωθεί η περιοχή που ακουμπάνε οι μύτες στις "κολώνες" που είναι βιδωμένες στο σώμα, ειδικά εάν το χρησιμοποιείς χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμη που μπορεί να συμβαίνει είναι να έχει φαγωθεί η περιοχή που ακουμπάνε οι μύτες στις "κολώνες" που είναι βιδωμένες στο σώμα, ειδικά εάν το χρησιμοποιείς χρόνια.

 

μυτες στις κολωνες?? δε το πιασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου