Προς το περιεχόμενο

Απορία για συγκεκριμενη τεχνική-ήχο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια απορία σχετικά με το πώς θα βγάλω έναν συγκεκριμένο ήχο. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια. Μπορώ να ανεβάσω ενα απόσπασμα απο σολο του κιθαρίστα σε συναυλία Μαχαιριτσα-Τσακνη?

 

Υπάρχει νομικό πρόβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....σολο του κιθαρίστα σε συναυλία Μαχαιριτσα-Τσακνη?

 

Υπάρχει νομικό πρόβλημα?

 

 

Όχι, no problem, το chorus είναι -νομίζω ακόμα- νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ herilatron.

 

Λοιπόν κόλλησα 2 σόλο, το ένα είναι απο τις Ρωγμές και το άλλο απο το Διδυμότειχο Μπλούζ. Και τα δύο παιγμένα στο live Μαχαιρίτσα Τσακνή, απο έναν εξαιρετικό κιθαρίστα (είναι το αγαπημένο μου live Ελλάδα και αυτός είναι το 80% για μένα.)

 

δεν θυμάμαι το όνομά του Δυστυχώς (είχα ανοίξει παλιά θέμα γι αυτόν αλλα δεν το βρίσκω)

 

Τέλος πάντων! Θέλω να μάθω πώς κάνει αυτόν τον ήχο που ακούγεται σαν Ξελιγωμένο. (καλύτερη λέξη δεν μπορούσα να βρώ.)

 

Στο clipάκι παρακάτω έβαλα και λίγο πριν και λίγο μετα απο τα σόλο για να φανεί η διαφοροποίηση.

 

Το γεγονός στο πρώτο σόλο γίνεται στ 0,10 και στ δεύτερο στ 0,25

 

http://www.box.net/shared/qfs52ux9mp

 

Ελπίζω να καταλάβατε τι εννοώ και να μπορέσετε να με βοηθήσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παίζει δύο διαδοχικές χορδές σε απόσταση ένα τόνο, και κάνει bend την κάτω ώστε να φτάσει την άλλη και να παίζουν περίπου την ίδια νότα, δέν μπορώ να δοκιμάσω τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παίζει δύο διαδοχικές χορδές σε απόσταση ένα τόνο, και κάνει bend την κάτω ώστε να φτάσει την άλλη και να παίζουν περίπου την ίδια νότα, δέν μπορώ να δοκιμάσω τώρα. 

 

Ναι έτσι είναι οι ΝΟΤΕΣ, αλλα αλλάζει και τον ήχο εκείνη τη στιγμή. Τη χροιά. Τον συγκεκριμένο ήχο προσπαθώ να βγάλω. Το προσπαθώ συνέχεια κ δεν βγαίνει. Πρέπει να είναι scream με συγκεκριμένο τρόπο σε συγκεκριμένο σημείο που δεν μπορώ να βρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι ρωτάς, απλά είχα την εντύπωση ότι η ξελιγωμένη χροιά που λές προκύπτει απο το ολίγον φάλτσο του bend που δημιουργεί διακρότημα με τη νότα που σχεδόν ταυτίζεται, και αυτό ενισχύεται απο το gain, χωρίς να υπάρχει επιπλέον εφφέ. Anyway όποιος αντιλαμβάνεται καλύτερα άς διαφωτήσει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω παίζει δύο διαδοχικές χορδές σε απόσταση ένα τόνο, και κάνει bend την κάτω ώστε να φτάσει την άλλη και να παίζουν περίπου την ίδια νότα, δέν μπορώ να δοκιμάσω τώρα. 

 

Συμφωνώ και εγώ με αυτό και θέλω να τονίσω το περίπου.

Δεν είναι η ακριβώς ίδια νότα, αλλά μία πάρα πολύ κοντά σε αυτήν.

Άλλωστε η περίοδος του σήματος που ακούγεται εκείνη την στιγμή,

είναι αρκετά μεγάλη.

Πιστεύω οτι αν ψάξεις τις ρυθμίσεις στο equaliser, θα το βρείς.

 

EDIT: με πρόλαβε ο kosh, συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται Λάμπρο ότι κάνεις τόσο τέλεια bends που έχεις ξεχάσει πώς ακούγονται τα φάλτσα. Γι' αυτό και εγώ το αναγνώρισα αμέσως  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαντεύω τι εννοείς, κάτσε να το ακούσω και θα σου πω.

 

Εdit: ναι, όντως αυτό που είχα μυριστεί. Κλασσική τεχνική, δεν θυμάμαι πώς την λένε. Παίζεις τη μια νότα και κάνεις bend την άλλη για να πλησιάσει το τονικό της ύψος. Συνήθως εφαρμόζεται στην δεύτερη και τρίτη χορδή (Σολ και Σι). Παίζεις την κανονική νότα στην χορδή Σι και παίζεις την άλλη νότα στην Σολ κάνοντας bend ενός τόνου "πλησιάζοντας" την προηγούμενη. Παράδειγμα: παίξε στην χορδή Σι τη νότα Φα# με τον δείκτη (στο 7ο τάστο) και ταυτόχρονα στην χορδή Σολ την νότα Μι με το 4ο δάχτυλο (στο 9ο τάστο), "σπρώχνοντάς" την όμως με bend ενός τόνου έτσι ώστε να πλησιάσει την Φα#, χωρίς να ταυτιστεί ακριβώς όμως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου