Προς το περιεχόμενο

John Fahey - Συναυλία και δίσκος


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανέβηκε πρόσφατα στο youtube η παρακάτω συναυλία του John Fahey

 

 

 

Επίσης, πριν λίγες μέρες βγήκε ο (πενταπλός) δίσκος Your Past Comes Back to Haunt You, που περιλαμβάνει όλες τις ηχογραφήσεις που έκανε ο Fahey στην Fonotone, κατά την περίοδο 1958-1965. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι απ' αυτό το εξαιρετικό άλμπουμ στο youtube. Ένα συμπαθητικό review είναι αυτό: http://pitchfork.com/reviews/albums/15959-your-past-comes-back-to-haunt-you-the-fonotone-years-19581965/

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O John Fahey με ηλεκτρική κιθάρα...!!!

 

Άσχετα με αυτό και ίσως να τον αδικώ καθώς δεν έχω άποψη για το σύνολο του έργου του, ποτέ δεν κατάλαβα αν πρόσφερε κάτι παραπάνω απο αυτό που ήδη έκανε ο Mississipi John Hurt ή μερικοί συνάδελφοί του.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kostri 1000 ευχαριστω, μου εφτιαξες το βραδυ, τελειο τελειο. για οποιον ενδιαφερεται οι εκτελεσεις αυτες υπαρχουν στο Georgia Stomps, Atlanta Struts and Other Contemporary Dance Favorites.

 

@Shelter, δεν εχεις ακουσει προφανως τον ογκο της δουλειας του Fahey γιατι πραγματικα, το φασμα που καλυπτει η μουσικη του ειναι τεραστιο, πολυ περα απο τον Missisipi John Hurt. Σαφως αντλει πραγματα απο εκει ( και απο το bluegrass γενικοτερα ) - εχει γραψει και το απιθανο βιβλιο " How Bluegrass Music Destroyed My Life " - αλλα το πηγαινει ΠΟΛΥ παραπερα.

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα δεν έχω άποψη για το σύνολο του έργου του. Θα κοιτάξω όμως το βιβλίο που είπες όπως και την υπολοιπη δισκογραφία του. Γενικά δεν μου τράβηξε ποτέ πολύ το ενδιαφέρον. Ίσως θέλει επανεξέταση.

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εκτελεσεις αυτες υπαρχουν στο Georgia Stomps, Atlanta Struts and Other Contemporary Dance Favorites.

!

 

Thanks!  :)

 

Ο Fahey είναι αδιανόητος μουσικός. Φαντάζομαι πως έχει επηρεάσει ΠΟΛΥ κόσμο. Ιδιαίτερα όσους ασχολούνται με την αμερικάνικη μουσική.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο Fahey είναι αδιανόητος μουσικός.

 

Συνηγορώ επ'αυτού.

Ίσως κάποιες φορές κινείται στα όρια της -ευρέως αποδεκτής- καλαισθησίας, κι αυτό μάλλον "ξυνίζει" ελαφρώς κάποιους, πιθανόν και τον Σέλτερ.

Must για κάθε κιθαρίστα, ιδιαίτερα εραστή της ακουστικής.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Kostri

Ευχαριστώ πολύ! Δεν τον ήξερα ,ξεκίνησα να ψάχνω για τη μουσική του κι έχω μείνει άφωνος !Το καλύτερο δώρο για 'μένα αυτή την περίοδο που είμαι ...στην ακουστική μου φάση :)

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου