Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul classic - pickups replacement


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τους ακουγα σε καλες Les Paul αρκετα βιντεο απο το ιντερνετ,μετα απο αλλαγη μαγνητων σε ιδιο ενισχυτη και κιθαρα και τους ειχε ενας φιλος μου

Μονο διαστατος εννοω οτι ακουγες,και το ειδα και απο κοντα,ακριβως τον ιδιο ηχο σε ολες τις κιθαρες.Ειμαι φαν της αποψης οτι ο ηχος σου ειναι ο ενισχυτης και οι μαγνητες σου αλλα για μενα αυτοι το παρακανουν.

Τι σημαινει vintage χροια?

Αν διαλεγαμε με κλειστα τα ματια και δεν βλεπαμε τιμη θα καναμε τις ιδιες επιλογες σε μαγνητες και οτιδηποτε αλλο?

Θεωρω οτι υπαρχουν πολλοι μαγνητες που ειναι ισαξιοι,αν υπαρχει κατι τετοιο γιατι το καλο ειναι υποκειμενικο,και στην τιμη του ενος μαγνητη Ant παιρνεις σετ στους αλλους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Με τον όρο "μονοδιάστατοι", υποθέτω πως ο φίλος adamo εννοεί πως κάνουν καλά ένα πολύ συγκεκριμενο πράγμα, σε αντίθεση με άλλους μαγνητες που έχουν κι αλλες δυνατότητες

Συν οτι ειναι στην μιση τιμη και ειμαι της αποψης οτι ειναι καλο να αποφευγουμε εξοπλισμο που αγοραζεται απο μεγαλο μερος των παικτων γιατι αν καναμε αυτο ολοι θα ειχα σχεδον ιδιο ηχο

 

Αυτονόητο σχεδόν πως κάθε μαγνήτης ακουγεται διαφορετικά σε κάθε κιθάρα, άρα δύσκολο να βρω να ακούσω μια ολόιδια με τη δική μου για να αποφασισω, αρα αν τελικά κανω την αλλαγη μαγνήτων η επιλογή θα γίνει με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τον παράγοντα "τιμή"... δεν έχω αμφιβολία πως όλοι όσοι μου προτείνατε θα είναι οκ, απο τη στιγμή που ανταποκρίνονται σε αυτα που ζητω.

Τον μαγνητη τον καταλαβαινεις αν σου κανει η οχι μετα απο 2 μηνο πιστευω γιατι πρεπει να τον δεις παντου.Επισης θεωρω οτι οι μαγνητες πρεπει να ακουγονται ιδιο στις κιθαρες αλλα διαφορετικοι στους ενισχυτες.για μενα εκει κερδιζει ο μαγνητης ποντους.Ειναι κατι που πρεπει να πειραματιστεις γιατι ουσιαστικα αγοραζεις τυφλα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτονόητο σχεδόν πως κάθε μαγνήτης ακουγεται διαφορετικά σε κάθε κιθάρα, άρα δύσκολο να βρω να ακούσω μια ολόιδια με τη δική μου για να αποφασισω, αρα αν τελικά κανω την αλλαγη μαγνήτων η επιλογή θα γίνει με τα τεχνικά χαρακτηριστικά και τον παράγοντα "τιμή"...

Καλησπέρα και απο εμένα.Συμφωνώ απόλυτα φίλε μου.Πάντα υπάρχει ρίσκο.Όταν πήρα την δική μου, δοκίμασα 3 κιθάρες (ίδιας κιόλας εταιρίας) με τους ίδους μαγνήτες στο ίδιο ενισχυτή.Όλα ακριβώς ίδια.Αλλάζαμε μόνο τις κιθάρες.Τα όργανα είχαν ίδια ξύλα με διαφορά ότι:η μία ήταν les paul style, η άλλη ST και η άλλη επίσης ST χωρίς καπάκι maple.Προς μεγάλη μου έκπληξη υπήρχε διαφορά και ΠΟΛΥ αισθητή μάλιστα.Και ήταν 3 ακόμα που μπορούν να το επιβεβαιώσουν.Ένας πελάτης,ο πωλήτης,και ένας φίλος (κιθαρίστας) που είχε έρθει για παρέα.Και δεν είμαι απο τους ανθρώπους που θα σου πουν οτι άλλαξαν πχ ένα ποντεσιόμετρο και άκουσαν άλλο όργανο...κάθε άλλο.Ίσως να μην είμαι εγώ τόσο έμπειρος μουσικός για να τα ακούω.Δε ξέρω αν είναι ''τρικ'' των εταιριών με την γεωμετρία κτλ ή αν όντως παίζουν ρόλο τα ξύλα αλλά αυτό το άκουγε και κουφός.Μόνο με το ίδιο όργανο με το δικό σου θα καταλάβεις τι παίζει ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και σ'αυτούς WCR Guitar Pickups:προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ καλοί μαγνήτες,και ταιριάζουν και στον ήχο των Gibson Les Paul,δεν γνωρίζω τεχνικά αν υπάρχει κάποιο ''θέμα'' δηλαδή κάτι να μην ταιριάζει,αλλά αυτό είναι κάτι που μπορείς να το

μάθεις.

Έχει κάτι ωραία sound clips που μπορείς να ακούσεις,τώρα αν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, αυτό είναι άλλο θέμα...

Εγώ προσωπικά ξεχώρισα,τους  Godwood,και τους Fillmore set,για την δουλειά που τους θέλεις(bluesy stuff),θάθελα να ακούσω και τους Moore/Green οι μάγκες δεν βάλανε το

sound clip.Άκουσα ότι δεν είναι φθηνοί όσον αφορά την τιμή τους,γειά μας.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αντιλαμβάνομαι ότι τώρα "σε τρώει" να βάλεις κάποιους πιο καλούς, ή πιο "αναγνωρισμένους" μαγνήτες, αλλά μήπως μπορείς να προσεγγίσεις αυτό που ψάχνεις κατεβάζοντας λίγο τους μαγνήτες? Δεν είναι καθόλου κακοί μαγνήτες αυτοί που έχεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι ότι τώρα "σε τρώει" να βάλεις κάποιους πιο καλούς, ή πιο "αναγνωρισμένους" μαγνήτες, αλλά μήπως μπορείς να προσεγγίσεις αυτό που ψάχνεις κατεβάζοντας λίγο τους μαγνήτες? Δεν είναι καθόλου κακοί μαγνήτες αυτοί που έχεις... ;)

 

Συμφωνώ αρχηγέ μου, το τόνισα κι εγω στα ποστ μου παραπάνω!

Το μονο που με "προβληματίζει" είναι η υψηλή έξοδος... αυτο μπορεί να αποτελεί πρόβλημα στα καθαρά, σε κάποιες περιπτωσεις ενισχυτών... και επειδή δεν παίζω λαιβ πάντα με τον ίδιο ενισχυτή ήδη έχω κάποια θεματάκια..

Κατα τα άλλα, τους έχω ήδη πολύ χαμηλά (δεν πάει άλλο, ειδικά ο bridge) και μου αρεσει πολυ ο crunchy ήχος τους που δεν χάνει τίποτα απο τα μεσαία και τα ψηλά του.

Το "αναγνωρισμένοι" μαγνήτες δεν με ψήνει, θα μπορουσα να πάρω no name απο οτιδήποτε αν μου αρέσει. Έχω πουλήσει 2 σετ vintage μαγνητες, οσο καλοι κι αν μου λέγανε πως ήταν, εμένα δεν μου κάνανε...

 

Όσο το ψάχνω και ακουω γνώμες πάντως, εννοείται πως συνεχίζω να παίζω με αυτους που εχω και να τους δινω την ευκαιρία να μείνουν στη κιθάρα (μιας και εχω βαρεθεί τις μόντες στα όργανα...).

 

Θενκς και παλι σε όλους για τις προτάσεις σας, όλες τις κρατω και μετρανε :)

(ωραίοι και οι wcr!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την αποψη μου αν και πιστευω οτι τελικα αν δεν ακουσεις, απο κοντα και οχι απο το internet, 3-4 μαγνητες σε καθε θεση δεν θα βγαλεις ασφαλες συμπερασμα. Θεωρω επισης οτι ακομα και απο κιθαρα σε κιθαρα ισως να βγαλεις διαφορετικο ηχοχρωμα. Για να μην πεσουν να με φανε ολοι... δεν μιλαω μονο για το ξυλο της καθε κιθαρας αλλα ακομα πχ και η οξειδωση που μπορει να εχουν τα καλωδια, τα pots κτλ κτλ κτλ. Απλα το αναφερω γιατι το καλυτερο τεστ θα ηταν να τους δοκιμασεις οχι σε οποιαδηποτε classic αλλα στην δικη σου.

 

Στο θεμα μας.... sd sh-1 '59. Τους εβαλα στην classic μου (1990 μοντελο) αφου δοκιμασα αρκετους (μεχρι και τους suhr απο την strat μου....). Σκοτωνουν......

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγω την αποψη μου αν και πιστευω οτι τελικα αν δεν ακουσεις, απο κοντα και οχι απο το internet, 3-4 μαγνητες σε καθε θεση δεν θα βγαλεις ασφαλες συμπερασμα. Θεωρω επισης οτι ακομα και απο κιθαρα σε κιθαρα ισως να βγαλεις διαφορετικο ηχοχρωμα. Για να μην πεσουν να με φανε ολοι... δεν μιλαω μονο για το ξυλο της καθε κιθαρας αλλα ακομα πχ και η οξειδωση που μπορει να εχουν τα καλωδια, τα pots κτλ κτλ κτλ. Απλα το αναφερω γιατι το καλυτερο τεστ θα ηταν να τους δοκιμασεις οχι σε οποιαδηποτε classic αλλα στην δικη σου.

 

Στο θεμα μας.... sd sh-1 '59. Τους εβαλα στην classic μου (1990 μοντελο) αφου δοκιμασα αρκετους (μεχρι και τους suhr απο την strat μου....). Σκοτωνουν......

 

Αυτό λέω κι εγω, πως αναγκαστικά αν την κάνω την αλλαγή θα είναι εν μέρει στα "τυφλά" δεδομένου πως σε κάθε όργανο, λιγο ή πολύ, θα ακουγονται διαφορετικά οι μαγνήτες λόγω διαφόρων παραγόντων... και τέλος, εκεί που (εγω τουλάχιστον) μπορώ να έχω ξεκάθαρη εικόνα (για οτιδήποτε, όχι μονο μαγνήτες) είναι στο λαιβ...

 

Ευχαριστω για τη συμβουλή για τους duncan, βλέπω οτι παίζουν διάφορα καλά μοντέλα λοιπον σε αυτα τα λεφτά απο seymour duncan (καπάκια ρε γαμώτο όμως, δεν βλέπω στα φθηνά μοντέλα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά και σ'αυτούς WCR Guitar Pickups:προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ καλοί μαγνήτες,και ταιριάζουν και στον ήχο των Gibson Les Paul,δεν γνωρίζω τεχνικά αν υπάρχει κάποιο ''θέμα'' δηλαδή κάτι να μην ταιριάζει,αλλά αυτό είναι κάτι που μπορείς να το

μάθεις.

Έχει κάτι ωραία sound clips που μπορείς να ακούσεις,τώρα αν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα, αυτό είναι άλλο θέμα...

Εγώ προσωπικά ξεχώρισα,τους  Godwood,και τους Fillmore set,για την δουλειά που τους θέλεις(bluesy stuff),θάθελα να ακούσω και τους Moore/Green οι μάγκες δεν βάλανε το

sound clip.Άκουσα ότι δεν είναι φθηνοί όσον αφορά την τιμή τους,γειά μας.... :)

 

WCR (crossroads) έχω εδώ και ...9 χρόνια και είναι ο ορισμός του PAF ηχητικά (χαμήλη έξοδος και διαύγεια), αλλά και κατασκευαστικά.

 

Όταν τους πήρα δεν μπορώ να πω οτι ήταν και οτι φθηνότερο κυκλοφορούσε (μάλλον οτι ακριβότερο θα έλεγα), αλλά τώρα δεν ξέρω αν ο Jim (Wagner)-(Custom Rewinds) τους δίνει φθηνότερα.

 

Έχουν "υπηρετήσει" σε Epi 335, Gibson LesPaul και πάλι Epi 335 και ανέκαθεν ήταν άψογοι.

 

Επαναλαμβάνω όμως οτι καθότι "dead on PAF", έχουν χαμηλή έξοδο και πολύ διαυγή ήχο, χωρίς τα τρελλά μεσαία των humbuckers.

 

Ένα σκαλί πάνω σε έξοδο πρέπει να είναι οι Darkbursts, που για να πω και την αλήθεια θα προτιμούσα έναν τέτοιο για τη θέση bridge.

 

Γενικώς, αν βάλεις WCR δεν τους βγάζεις...  :)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου