Προς το περιεχόμενο

Gibson les paul classic - pickups replacement


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εξέλιξη της υπόθεσης (αν κάποιος ενδιαφέρεται) είναι πως τελικά έκανα την αλλαγή των μαγνητων, έβγαλα τους στοκ (496 και 500) και τους αντικατέστησα με έναν seymour duncan Antiquity στη θέση bridge και έναν dimarzio 36th anniversary στη θεση neck.

Μόλις σήμερα το έκανα, δεν έχω κάνει και πολλά αλλα οι πρώτες εντυπώσεις τείνουν προς το "ουάου"!!!

Πιο γλυκά πρίμα και μεσαία, πιο low output και άρα μεγαλύτερο εύρος δυναμικών καθως και πιο ευδιάκριτο το σκάσιμο του οργάνου, πιο ακομπρεσάριστος ήχος... όλα ωραία και καλα :)

Νομίζω πως ο dimarzio neck είναι αρκετά πιο δυνατός απο τον atiquity bridge και έχω σηκώσει κάμποσο τον bridge και χαμήλωσα αρκετά τον neck, αν και είμαι στο ψάξιμο ακόμα.

Overall, πολύ ευχαριστημένος και δεν θεωρω πως είναι απλα μια "μόντα" αλλα μια σοβαρή αναβάθμιση.

 

Επίσης, το τελευταίο που έκανα πριν βγάλω τους μαγνήτες (και το πρώτο μόλις έβαλα τους άλλους) ήταν να ηχογραφήσω στο logic (με ενα plugin, amplitube) τη κιθάρα και πλεον είναι εύκολο ένα Α/Β τεστ με τους παλιους και τους νέους μαγνητες.

Κάποια στιγμη θα πρέπει να το ποστάρω ίσως σε περίπτωση που ενδιαφέρει και κάποιον άλλον (αν και ειναι ενα απλο plugin, τιποτα το σπουδαιο, η διαφορά είναι αισθητή και η αίσθηση του κάθε μαγνητη φανερή).

 

Αυτα και ευχαριστω όλους σας για τις συμβουλες :)

 

Κωστα χαιρομαι που εισαι ευχαριστημενος. Ελπιζω να σου εκατσε καλα το σετακι. Αν ο Neck σου φενεται πολυ δυνατος δοκιμασε τον με καπακι. ισως καλμαρει λιγο. Εγω οπως ειδες σημερα το μεσημερι εβαλα τον PAF 36th στην Bridge θεση γιατι ο Antiquity που πηρες στην δικια μου Les paul ηταν πολυ Bright για τα γουστα μου ενω απο την αλλη ο antiquity Neck οπως σου ειπα και το μεσημερι ειναι απο τους καλυτερους Neck που εχω ακουσει και δεν τον βγαζω με τπτ.

 

Οποτε τελος καλο ολα καλα και οι δυο ευχαριστημενοι. Εγω DM Paf 36th Bridge  / SD Antiquity Neck και εσυ  SD Antiquity Bridge / DM Paf 36th Neck χεχε..

 

Καλοπαιχτος.

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ο Neck σου φενεται πολυ δυνατος δοκιμασε τον με καπακι. ισως καλμαρει λιγο.

 

Ναι, αυτό σκεφτόμουν κι εγω να κανω, να τον καπακώσω μηπως και κατεβει λιγο η ένταση του, μιας και εχουν σοβαρη διαφορά οι δύο τους στο level.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, νέος και εγω, (στο φορουμ οχι στην ηλικία  ;) )

το διαβασα όλο το θεμα και η αλήθεια είναι πιστευω οτι στην επιλογη μαγνητων, το καλύτερο θα ήταν να είχαμε τη δυνατότητα να ψωνίζουμε όπως οι γυναικες τα παπουτσια, δηλαδη βάλε βγάλε και ξανα μανα. αλλά επειδη δε γίνεται αρκούμαστε σε περιορισμενες επιλογες που έρχονται απο υποκειμενικές κριτικες φιλων, και μη. Επίσης Το να ακούσεις ενα μαγνήτη και να πεις μου αρέσει δε σημαίνει οτι στο δικό σου το set up θα είναι το ίδιο.

anyway, καλορίζικοι και καλόπαιχτοι να είναι και να σου ταιριάζουν στο αυτί, αυτό είναι το παν.

στη δική μου standard την οποία πήρα χωρίς μαγνήτες, έβαλα ένα sh-1 59 neck που όντως σκοτώνει...και sh-4 jb στο bridge. Πολύ καλό αποτέλεσμα, είμαι πολύ ευχαριστημένος και vintage & blues & γκάζια....όμως θα καπακωθούν αναγκαστικά γιατι έχουν διαφορά στην ένταση, μιας και ο 59 ειναι πιο δυνατός απο τον jb.

καλό σ῎κ και καλά παιξίματα.

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....όμως θα καπακωθούν αναγκαστικά γιατι έχουν διαφορά στην ένταση, μιας και ο 59 ειναι πιο δυνατός απο τον jb.

 

 

Πως γινεται αυτο οταν ο JB εχει μεγαλυτερη εξοδο απο τον '59?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται αυτο οταν ο JB εχει μεγαλυτερη εξοδο απο τον '59?

 

Οταν ο φιλος εχει πολυ ψηλα σε υψος τον 59 και πολυ χαμηλα τον JB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχετε δίκιο για τις εξόδους, αλλά η πραγματικότητα είναι οτι με μετρημένο ύψος απο τις χορδές και για τους 2 μαγνήτες,  ο ᾽59 βγάζει 2πλάσια ένταση στα αυτιά μου απο τον jb και για να τους φέρω σε  ένα balance έτσι ώστε να μην διαφέρουν στο switch, έχουν τώρα διαφορά περίπου 1εκ.  το αποτέλεσμα είναι καλό. αλλά και εγω παραξενεύτηκα, θα περίμενα τον 59 πιο low, αλλά αρπάζει 2 φορές παραπάνω απο τον jb. δε ξέρω τι μπορεί να παίζει...

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχετε δίκιο για τις εξόδους, αλλά η πραγματικότητα είναι οτι με μετρημένο ύψος απο τις χορδές και για τους 2 μαγνήτες,  ο ᾽59 βγάζει 2πλάσια ένταση στα αυτιά μου απο τον jb και για να τους φέρω σε  ένα balance έτσι ώστε να μην διαφέρουν στο switch, έχουν τώρα διαφορά περίπου 1εκ.  το αποτέλεσμα είναι καλό. αλλά και εγω παραξενεύτηκα, θα περίμενα τον 59 πιο low, αλλά αρπάζει 2 φορές παραπάνω απο τον jb. δε ξέρω τι μπορεί να παίζει...

Παντα λογω θεσης που βρισκονται οι neck ακουγονται πιο δυνατα.Ποτε δεν πρεπει οι μαγνητες σου να εχουν ιση αποσταση απο τις χορδες παντα ριχνουμε λιγο πιο κατω τον neck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου