Προς το περιεχόμενο

Άλλο ένα... "Αγορά ηλεκτροακουστική"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας κύριοι. Μετά από πολύ καιρό απουσίας από το forum γύρισα αναζητώντας τις συμβουλές σας. Είμαι σε αναζήτηση ηλεκτροακουστικής αλλά δεν έχω την παραμικρή σχέση με το άθλημα. Και για να γίνω πιο σαφής, προέρχομαι από τον χώρο της ηλεκτρικής, στον ενισχυτή μου δεν ξέρω τι θα πει καθαρό κανάλι, εκτός και αν μιλάμε για το κανάλι που βάζεις το volume στο 0 και το χρησιμοποιείς ανάμεσα στα κομμάτια για να κόβεις τον θόρυβο. ΟΚ, το χοντραίνω λίγο αλλά πάνω κάτω αυτή είναι η αλήθεια. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω ακούσματα βασισμένα στον ακουστικό ήχο, απλά ποτέ δεν είχα πειραματιστεί με ακουστικά όργανα εκτός από 4-5 φορές που χρειάστηκε να παίξω κάποιο κομμάτι unplugged με μια δανική fender ή τότε στο ωδείο πριν 15 χρόνια περίπου που μάθαινα κλασική. Το budget μου είναι γύρω στα 500 γιούρα και θέλω κάτι που να μπορώ να προσαρμόσω τα κομμάτια από την metal μπάντα μου σε ακουστικό session. Ίσως γράψω και κάποια πράγματα με αυτή μιας και πλέων θα έχω την άνεση να πειραματιστώ αλλά ο βασικός μου σκοπός είναι το live. Γι' αυτό προσανατολίζομαι σε μια ευκολόπαιχτη ηλεκτροακουστική με cutaway για κάποια solos. Επίσης θα ήθελα να αγοράσω από Ελλάδα αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο σε ότι προτείνετε. Παρεμπιπτόντως, έκανα search πριν αλλά βρήκα είτε θέματα πολύ παλιά, είτε θέματα με αρκετά διαφορετικό budget. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να 'σαι καλά φιλαράκι. Θα τις δοκιμάσω αν και το ότι τις φέρνει το Bon Studio με προβληματίζει λίγο. Καμία άλλη πρόταση; Να πω την αλήθεια κοντά σε αυτά τα λεφτά μου άρεσαν οι Yamaha από διάφορα samples που έχω ακούσει μιας και ακόμα δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να κατέβω στα μαγαζιά.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι YAMAHA είναι πάρα πολύ τίμιες κιθάρες (οι περισσότερες) αλλά εγώ στην θέση σου θα κοίταζα λίγο τις Walden ! Ίσως οι καλύτερες ακουστικές αυτή την στιγμή σε σχέση τιμής-απόδοσης. Οι περισσότερες κόκκαλο nut, ηλεκτρικά υπέροχα, thin nitro βαφή, και πάρα πολύ καλό σετάρισμα από την μάνα τους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε στα χερια μου μια walden και επαθα πλακα οταν ακουσα την τιμη για το συγκεκριμενο οργανο. Γενικα δεν εχω αποψη  απο ακουστηκες αλλα αξιζει οντως να τις τσεκαρεις

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Θα τις τσεκάρω και τις Walden. Στο site βλέπω πολύ μεγάλη ποικιλία αν και στο site της Telesound που είναι και ο αντιπρόσωπος, δεν βλέπω να έχει και πολλές. Θα πάω από εκεί αύριο να ρίξω μια ματιά και στα καπάκια Νάκα να δω τις Yamaha για σύγκριση. Σε Yamaha νομίζω ότι προσανατολίζομαι περισσότερο προς την APX-700, ίσως και την 500, αν και δεν έχω καταλάβει τις διαφορές με την CPX σειρά.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις προβλημα για μεταχειρισμενη τσεκαρε και καμια Guild που θα βρεις και στα λεφτα σου. Επισης τσεκαρε Epiphone Masterbilt

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα κάποιες ενδιαφέρουσες αγγελίες...

Εννοείται ότι δεν γνωρίζω προσωπικά τους πωλητές !!!

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=158619

http://smart.noiz.gr/details.php?id=154583

http://smart.noiz.gr/details.php?id=152072

 

Αν δεν σε ενοχλούν τα μεταχειρισμένα....

...και μπορείς να τις δοκιμάσεις κιόλας !!!

 

Ειδικά στις ακουστικές... που στρώνουν καλύτερα με το πέρασμα του χρόνου... ίσως είναι καλύτερα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω, καλές περιπτώσεις όλες αλλά η πρώτη είναι Άρτα και οι άλλες 2 δεν έχουν cutaway το οποίο θα ήθελα πολύ για θέμα playbility. Ιδικά η Walden που όσο την ακούω στο net τόσο ποιο πολύ μου αρέσει είναι 65 γιούρα κάτω από το telesound.gr

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν μας είπες ότι θες σώνει και καλά cutaway...

Πήγαινε στην telesound και δοκίμασέ τες... είναι καλά παιδιά... και πολύ καλή εξυπηρέτηση !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου