Προς το περιεχόμενο

Alesis Fusion 6hd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει.

Το μενού του βλέπω από το εγχ. χρήσεως ότι έχει την δική του δυσχρηστία.

H δική μου παραγωγή έγκειται σε κλασικό ροκ, σόουλ,φανκ και μουσικές κλασικές (κλασικές ενορχηστρώσεις),''ντύνω'' σκηνές,εικόνες.

Πιστεύω πως έχει μια αναλογική χροιά, είναι γεμάτο pads,leads και effects. Τα πιάνα του δεν θα τα χρειαστώ , αν και από ότι άκουσα είναι πολύ εύηχα. Στον τομέα της παραγωγής ενός ήχου,πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσει.

 

Αναφέρεις κάπου ''ρηχή'' την διαμόρφωσή του.Τι θέλεις να εννοήσεις με αυτό;

 

Και 2ο, μήπως επειδή έχεις στα αυτιά σου ηχοχρώματα λαϊκού ήχου,παραδοσιακού;...και το συνθ...δεν σου έκανε το ''κλικ'' που ήθελες;

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τον όρο buggy.

Buggy (απ'το Bug = βλαβη/ελαττωμα) - An item, typically a computer program, with numerous errors that may prevent or hinder a part of said program.

"The program crashes whenever I close it: it must be buggy."

Το OS του Fusion απ'οτι ειχα διαβασει σε καποιο φορουμ της Alesis ηταν καρα-buggy, ειχε πολλα προβληματα γενικα και στο τελος η εταιρεια το "εγραψε" κανονικα, σταματησε την παραγωγη του και "κρεμασε" τους κατοχους του. Ειχα βρει και γω ενα μεταχειρισμενο πριν μερικα χρονια αλλα με αυτα που διαβασα απο κατοχους του εφριξα και δεν προχωρησα στην αγορα.

 

"However, early in its life there were some annoying bugs in the firmware, and some features were initially under-developed, such as the pattern-based sequencing. Although Alesis did a great job of releasing regular updates over its first three years, the Fusion's reputation became tarnished enough to blow it into obscurity."

www.vintagesynth.com

 

Γι αυτο κανε λιγο περισσοτερη ερευνα πριν το αγορασεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω κάνει την έρευνά μου. Γνωρίζω για τα bugs και το midi. Έχω λύση.

Το θέμα είναι ότι είναι ένα όργανο που προσωπικά μου έχει διεγείρει την περιέργεια από αυτά που έχω ακούσει και δει. Αν δεν καταφέρω να το δω και να το ακούσω από κοντά, δεν πρόκειται να το αγοράσω.

 

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα το μηχάνημα το είχα, το 8HD βέβαια αλλά θα σου πω το εξής. Με έχει κρεμάσει σε live διότι έκλεισε και δεν άνοιγε με τίποτε. Με τεχνικό που μίλησα δεν ήταν θέμα τροφοδοσίας ή οτιδήποτε άλλο, και διαβάζοντας σε διάφορα forum διαπίστωσα πως ήταν θέμα λογισμικού. Επίσης η physical modelling και η FM είναι απλά αξιοπρεπείς. Έχει πάρα πολλές δυνατότητες σαν όργανο studio λόγω specs αλλά δεν το προτείνω σε live. Άλλο πράγμα που έκανε ήταν reset σε factory χωρίς λόγο.  O σκληρός κάνει περίεργα θέματα. Επίσης αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένα θέμα στο 6HD με το κλαβιέ αλλά δεν θυμάμαι τι. Γενικά ρίξε μια ματιά στο http://www.promusicproducts.com/forum/phpBB2/. Τέλος μην περιμένεις ηχητικά αποτελέσματα V.A.S.T εκτός αν ασχοληθείς με το sampling του ή παντρέψεις  ήχους από διάφορες μηχανές σύνθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metallicus..με το site αυτό που έγραψες ασχολούμαι από το απόγευμα...και ξενερώνω απίστευτα.

...όνειρο Αυγούστου...με μυρωδιά καμμένης μπριζόλας και ζεστής μπύρας ανοιγμένης εδώ και 48 ώρες...

 

:(

 

Θα παραμείνω με την V.A.S.T. και θα ησυχάσω.

 

Έλεγα για νέο design, HDD, Alesis Synth Engine...και από χτες είχα ''φτιαχτεί''.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα καλησπέρα ,

Είχα το HD8 το έδωσα ,το μετάνιωσα ,το ξαναπήρα σε HD6 .

Εάν δεν έχει bugs and issues απο την μάνα του πρόκειται για ένα απο τα πιό υποτιμημένα synths ever .Κάνε μου pm κάποιο τηλέφωνο να μιλήσουμε.

Λουκάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου