Προς το περιεχόμενο

Μήπως θέλω precision??


gadget

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειστε αναισχυντοι και εκτος ελληνοχριστιανικης ηθικης...αποχωριο....θα παω να γινω luthier στον Ανω Πόρο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πες μας τι ενισχυτή και καμπίνα χρησιμοποιείς. Τι ρυθμίσεις χρησιμοποιείς.

Δεν χρησιμοποιώ. Σπίτι δεν έχω τίποτα. ότι έχει το εκάστοτε στουντιο. Στα 3 που γυρνάμε συνήθως εχει, ampeg pf500,fender rumble350,peavy κατι, tc electronic bg500 αυτά που θυμάμαι.

 

Τι ιδίωμα παίζεται

alternative,indie και τους ψήνω να βάλουμε και όλίγη απο πιο heavy πραγματά (kyuss px)

 

Πες μας με ποιούς μαγνήτες παίζεις.

Stock του VM κάτι duncan designed i think

 

Με πένα παίζεις ή δάχτυλα;

δάχτυλα κυρίως

 

Πες μας τι δεν σου κάθεσται με τη μπάντα

Έλα ντέ... έδω είναι το δύσκολο. Καθόλη την πρόβα πειράζω το eq και τα volume/tone άλλα πάντα μένω με το ανικανοποίητο. Τι μία είμαι λίγο ψόφιος, την άλλη δεν είμαι ψόφιος αλλα είμαι πολύ πρίμος, μετά γίνομαι πιο μπάσος αλλά λίγο βαβούρικα και ή θα θάβω τους άλλους ή στην καλύτερη θα είναι ένα λασπωμένο πράγμα....Διάφορα τέτοια

Αφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε αναισχυντοι και εκτος ελληνοχριστιανικης ηθικης...αποχωριο....θα παω να γινω luthier στον Ανω Πόρο.

 

Αν και εγώ είμαι αποχωριό θα συμφωνήσω με τους άλλους οτι πολλά πράγματα θέλουν δάχτυλο. Παϊδάκια ας πούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα προβλήματα που έχεις είναι λογικό αν παίζεις 2 μήνες στη μπάντα... Πρέπει να μάθεις τους ενισχυτές να ξέρεις τι και πως... Άρχισε με flat eq και πείραζε λίγο το gain και το volume... Μετά αν δεις πως χρειάζεσαι μπάσα δώσε λίγο μπάσα... Αν θες κι άλλα κόψε τα πρίμα... Σιγά σιγά... Θέλει το χρόνο του...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα προβλήματα που έχεις είναι λογικό αν παίζεις 2 μήνες στη μπάντα... Πρέπει να μάθεις τους ενισχυτές να ξέρεις τι και πως... Άρχισε με flat eq και πείραζε λίγο το gain και το volume... Μετά αν δεις πως χρειάζεσαι μπάσα δώσε λίγο μπάσα... Αν θες κι άλλα κόψε τα πρίμα... Σιγά σιγά... Θέλει το χρόνο του...

 

Αυτό ναι είναι το κύριο πρόβλημα που έχουμε αφού είμαστε νέα μπάντα και σχεδόν όλοι άπειροι απο τέτοιες καταστάσεις.  Ο ρυθμικός μας κιθαρίστας αφού μέχρι τώρα έπαιζε μόνος του στο σπίτι για πρώτη φορά στην πρόβα άλλαξε θέση στο μαγνήτη και έπαιξε με τον bridge  ;D ;D ;D

 

Αλλά όπως είπα λίγο η καταθληψάρα λίγο το gas με τρώει ο κ...χερις μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειστε νεοι κανετε μαλλον το λαθος που κανουν ολοι, παιζετε δυνατα, μειωστε τις εντασεις, ειδικα οι κιθαριστες και θα ακουγεσαι μια χαρα. Αλλιως σκεψου και την περιπτωση να παρεις κανα πεταλακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν είναι θέμα μπάσου είναι θέμα μπάντας.... Σόρρυ κιόλας δεν σας έχω ακούσει, μπορεί να παίζεται παπάδες ο καθένας ξεχωριστά αλλά πρέπει να μάθετε να παίζεται μαζί σωστά έστω κι αν αυτό είναι μία νότα...

Κλασσικά κόλπα λοιπόν... Βάλτε τον ντράμερ να παίζει στην ένταση που συνήθως παίζει κι αρχίστε να δίνεται σιγά σιγά volume ο καθένας μέχρι να ακούτε όλοι τα πάντα και να βρείτε τους χώρους σας μέσα στα τραγούδια... Εξάσκηση θέλει και υπομονή!!! ;) Αν φτιάξετε αυτό μετά κοιτάτε για το αν είναι θέμα του οργάνου ότι δεν ακούγεστε καλά στην μπάντα!!!  ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν είναι θέμα μπάσου είναι θέμα μπάντας.... Σόρρυ κιόλας δεν σας έχω ακούσει, μπορεί να παίζεται παπάδες

 

Τί είπες ρεεεεεεε!!!! Μιας και δεν μου έκατσε το ξύλο με audiocosta, ψήνεσαι ? :P :P:P

 

Απο παππάδες άλλο τίποτα... ιερά σύνοδος σε κάθε πρόβα μας!  ;D

 

Το θέμα με το volume προσπαθούμε να το περιορίσουμε απο την πρώτη μέρα. Ευτυχώς οι drummer δεν βαράνε και τους το έκοψα μετα το τέλος τις πρώτης πρόβας αφού ακούγοταν συχνά το "δεν με/σε/τον ακούω. Δυνάμωσε!" . Έχω διαβάσει αρκετά νοιζ για να "ξέρω" οτι είναι λάθος ;)

 

Συχνοτικά ναι το σκεφτόμουνα αυτο με το φλατ eq και σιγα σιγα να βρεθούμε....

αλλά και απο μόνο του κάαατι με χαλάει. Δεν νιώθω το μπουμπουμ στα στήθια μου ένα πράμα... ή οταν το νιώθω μόλις μπούν οι άλλοι χάνεται...

 

ΥΓ. Πεταλάκι θα πάρω το bgi muff για να παίζω το plug in baby για τον απο πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου