Προς το περιεχόμενο

Συντονισμός χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος, σχετικά έμπειρος μπασίστας, πήρε Squier μπάσο - το οποίο δεν έχω δει ακόμα - και μου λέει ότι όταν παίζει π.χ. τη σολ, συντονίζονται και οι άλλες χορδές, μέσω γέφυρας προφανώς, και παλλονται προκαλώντας ένα μόνιμο βουητό.

Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο και πώς αντιμετωπίζεται;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ray γίνεται σε όλες τις χορδές αυτό? Σε συγκεκριμένη νότα ή σε συγκεκριμένο τάστο? Το βουητό περνάει στον ενισχυτή? Unplagged το νοιώθει να βουίζει ή να πάλλεται το μπράτσο?

 

Θα έλεγα για αρχή να κοιτάξει αν είναι καλά βιδωμένο το μπράτσο (κι αν έχει πάρει καθόλου το μπράτσο). Μετά να κοιτάξει αν κάθονται καλά οι χορδές στο nut και τέλος να σετάρει το ύψος των χορδών από τον κάτω καβαλάρη με ένα άλεν!!! Επίσης να ρυθμίσει τα βαγονάκια από την πίσω βίδα... Αυτά για αρχή... Καλό θα ήταν πάντως να αλλάξει γέφυρα γιατί από ότι ξέρω είναι λίγο της πλάκας...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Funky.

 

Δυστυχώς είχαμε μια τηλεφωνική συνομιλία και δεν έχω δει το μπάσο από κοντά. Μου ανέφερε μόνο τη σολ. Ο ήχος περνάει στον ενισχυτή και τον ενοχλεί.

Αυτό που λες για τον καβαλάρη μάλλον ισχύει. Έχεις καμιά καλή πρόταση;

Το μπάσο είναι αυτό:

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον των ανωτέρω, να τσεκάρετε και τα ποτενσιόμετρα αν είναι καλά στερεωμένα γιατί καμιά φορά αν "παίζουν",  συντονίζονται και λόγω θέσης νομίζεις ότι είναι ο θόρυβος στην γέφυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει θόρυβος στη γέφυρα.

Δες παραπάνω για την περιγραφή του προβλήματος.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου