Προς το περιεχόμενο

Το νέο γραφείο μου καταστρέφει τον ήχο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρά. Αγόρασα ένα καινούργιο γραφείο, μακρύτερο και φαρδύτερο, και ο ήχος από τα μόνιτορ μου βγαίνει πολύ διαφορετικός, με πολλά ξυστά πρίμα και δυνατότερα - αλλά όχι επιθυμητά - μπάσα. Όλες οι άλλες μεταβλητές παραμένουν ίδιες. Κάρτα, μόνιτορς, πισι.

 

Να σημειώσω ότι το αποδίδω στο μεγαλύτερο ηχείο (;) που δημιουργείται από κάτω γιατί το νέο γραφείο δεν έχει ούτε συρτάρια ούτε ντουλάπι, και γενικά είναι ελαφρύτερη κατασκευή.

 

Είναι δυνατόν; Και αν ναι, υπάρχει λύση; (Όχι το να ακούω μόνο Cage από εδώ και πέρα δεν είναι λύση :D )

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray, τα μόνιτορς είναι στο ίδιο ύψος όπως και πριν?

Αν ναί τότε οι βάσεις που είπε και ο manosx θα κάνουν σίγουρα δουλειά.

Κοίτα στην Ελίνα, εκεί αν θυμάμαι καλά είχαν κάτι καλές βάσεις σε νορμάλ τιμές.

Πιο φθηνή λύση, να βρείς 2 κομμάτια πετροβάμβακα (να έχουν 6εκ περιθώριο γύρω απ'τα ηχεία) και να τα ντύσεις με λεπτή μοκέτα.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να αλλαξεις ποδαρακια στο γραφειο! ;)

Ναι αλλά το θέμα που έχει, έχει να κάνει με τις δονήσεις που περνάνε απ'τα μόνιτορ στο γραφείο και όχι απ'το γραφείο στο πάτωμα, έτσι δεν είναι ή έχασα κάτι?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ίδιο ύψος, ίδια όλα.

Προς τις βάσεις βλέπω κι εγώ. Έβαλα δύο κομματάκια φελιζόλ και κάνουν ήδη σημαντική διαφορά. Τι να πω; Αν μου το  λεγε κάποιος άλλος θα τον έλεγα υπερβολικό, μια και εγώ δεν ακούω και πολύ καλά τέτοια πράγματα. Φανταστείτε διαφορά που υπήρξε λοιπόν...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστείτε διαφορά που υπήρξε λοιπόν...

 

Γενικά ο χώρος είναι το ίδιο, ή μάλλον περισσότερο σημαντικός από τα ηχεία.

 

Ένα άλλο πείραμα που μπορείς να κάνεις είναι με την τοποθέτηση του γραφείου. Και αυτό μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά, με κόστος ανάλογο των... φελιζόλ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.thomann.de/gr/the_takustik_isopad.htm

 

Θα τα βρεις και εδω , σε χαμηλη τιμη....

 

Τέλεια. Ευχαριστώ. Πάνε στην επόμενη παραγγελία.

 

 

Γενικά ο χώρος είναι το ίδιο, ή μάλλον περισσότερο σημαντικός από τα ηχεία.

 

Ένα άλλο πείραμα που μπορείς να κάνεις είναι με την τοποθέτηση του γραφείου. Και αυτό μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά, με κόστος ανάλογο των... φελιζόλ  ;D

 

Δεν παίζει τέτοιο σενάριο. Το πισι είναι στρατηγικά τοποθετημένο για να βλέπει το καλύτερο δυνατό σήμα του wifi του σπιτιού... :D Τι σκατά θωράκιση έχουν οι τοίχοι αυτού του σπιτιού, δεν ξέρω. Ευτυχώς τελευταία αναβαθμίστηκα σε 802.11 n.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει και εδώ http://www.stollas.com/vp.asp?dbID=29065 λίγο πιο ακριβά, αλλά είναι της Auralex και είναι πολύ καλά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου