Προς το περιεχόμενο

Ένας αγανακτισμένος γείτονας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθές το βραδάκι κατα τις 8μιση περίπου μοιράστικε σε φακέλους στα γραμματοκιβώτια της πολυκατοικίας που μένω το παρακάτω κείμενο

 

ΤΥΠΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ Η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ

 

Ολο και περισσότερος κόσμος μένει στα αστικά κέντρα καιι αναγκαστικά <<συμβιώνουμε>> με σημαντικό αριθμό ατόμων σε κοντινό χώρο,είτε είναι πολυκατοικια ειτε γειτονια.Για τον λογο αυτο,απιβληθηκαν νομοι περι διαταραξης κοινησ ησυχιας.

 

Το ζητουμενο ειναι η τυπικη τηρηση των νομων αυτων η ο ουσιαστικος σεβασμος των συνανθρωπων μας?

 

Εδώ και μεγάλο χρονικο διαστημα,πανω απο δυο χρονια,τα περισσοτερα απογευματα και Σαββατοκυριακα,ακουγεται παρα πολυ δυνατα μουσικη προερχομενη απο την πολυκατοικια.Η ενταση της μουσικης ειναι τοσο δυνατη που ειμαστε αναγκασμενοι να κλεινουμε ολα τα παραθυρα του σπιτιου προκειμενου να αντεξουμε.Ουσιαστικα μας φυλακιζετε μεσα στο σπιτι μας.Ανθρωπινες δραστηριοτητες οπως η αναγνωση εφημεριδας η ακομα μια ηρεμη συζητητση στο σπιτι καθίσταται αδυνατες.Φυσικα με αυτες τις συνθηκες ουτε λογος να γινει περι ξεκουρασης μετα απο μια κουραστικη ημερα η εβδομαδα στη δουλεια.

 

Η ψυχολογικη και σωματικη κουραση απο αυτη την απαραδεκτη κατασταση μασ αναγκαζει να γραψουμε το παρον.

 

Το να ξεκινας και να σταματας τη μουσικη ακριβως τις ωρες κοινης ησυχιας σε καθιστα νομιμο αλλα δεν σε καθιστα σωστο.Η τεχνολογια εχει προοδευσει αρκετα ωστε να εχεις ολα τα τεχνικα μεσα ελεγχου της εντασης της μουσικης.Να ακους μονο εσυ τη μουσικη σου στη διαπασων.Αν θελεις μπορεις και να κανεις την τρελα σου και να σεβαστεις τους γειτονες σου.Το ερωτημα ειναι αν θελεις...

 

Ελπιζω να σεβαστεις επιτελους τους συνανθρωπους σου και να σταματισεις να μας εχεις φυλακισμενους.Η ζωη εχει γινει αρκετα δυσκολη και δεν μπορει λογω ελλειψης σεβασμου να χανονται οι λιγες στιγμες ηρεμιας που πρεπει να εχουμε ολοι μας.

 

                                                  Ενας αγανακτισμενος γειτονας

 

 

Τα σχολια δικα σας ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Δεν ξέρω τι περιμένεις απο εμάς, αλλά μου φαίνεται ότι έχει δίκιο ο άνθρωπος... Έτσι όπως τα λέει τουλάχιστον.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους φυλακιζω σπιτι τους αμα παιζω στα 15 βατ με την ενταση ουτε στο μισο?Και αντε να παιξω καμια ωρα...Ποσο δυνατα ακουγεται πια?

 

Τη γνωμη σας περιμενω και τι θα κανατε εσεις εαν σας ερχοταν μια αναλογη ειρωνικη,ανονιμη σημειωση...Εντομεταξι τις τελευταιες μερες δεν παιζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γνωμη σας περιμενω και τι θα κανατε εσεις εαν σας ερχοταν μια αναλογη ειρωνικη,ανονιμη σημειωση...Εντομεταξι τις τελευταιες μερες δεν παιζω..

 

Εγώ ειρωνία δεν είδα σ αυτό που διάβασα.

Πολύ ευγενικό τον βρήκα και λέει το παράπονό του.

Μόνο εσύ είσαι στην πολυκατοικία; Άλλοι δε βάζουν μουσική;

 

Αυτά που περιγράφει πάντως τα έχω ζήσει σε άλλη πολυκατοικία και τον καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πολύ ευγενικά μάλιστα...

Περισσότερο ευγενικά από ότι θα μπορούσα να μιλήσω εγώ εάν ερχόμουν πρόσωπο με πρόσωπο με το αντίστοιχο "ζήτημα".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει στην δικια μου περιοχη δεν ακουγεσαι οποτε μαλλον θαλεγα οτι δεν ειναι πολυ δυνατα!  ;D

Μαλλον εχει δικιο ο κυριουλης (ή να πω ολη η γειτονια?) αλλα δεν ειμαστε εκει για να ξερουμε..Ελπιζω μονο να μην σουρθει κανα εξωδικο!  :P

 

Σημειωση: ενω ειναι ωρα μη κοινης ησυχιας ο νομος δεν σε καλυπτει απολυτα (ειδικα οταν σεχουν προειδοποιησει τοσο κοσμια οι γειτονες), Just keep it in mind..

 

Θα μοιραστω και γω εν συντομια την δικη μου εμπειρια, ενω παιζω δυνατα κιθαρα, παρεουλα με backing tracks απτο στερεο ποτε μα ΠΟΤΕ  δεν μου καναν παρατηρηση, σε φαση που ρωταγα την καημενη την κυριουλα απο κατω "αν σας ενοχλω πειτε το"  ;D

και με το που βαζει καποιος απτην απεναντι πολυκατοικια δυνατα την μουσικη βγαινουν ολοι και τον κραζουν!!  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και ο αδερφος μου ακουμε δυνατα μουσικη..Ενταξι συμφωνω οτι μπορει να ειναι ενοχλητικο αλλα οχι και ετσι και σε το σο μεγαλο βαθμο οπως τα παρουσιαζει...Αν ειχε το ονομα επανω δεν θα ειχα κανενα προβλημα να παω αν τον βρω και να συζητησω για τις ωρες παιξιματος

 

Να σημειωσω οτι δεν με εχουν ξανα κραξει αλλη φορα για την μουσικη ισα ισα απο τον γειτονα που το σπιτι του και η αυλη του βλεπει στο δωματι μου εχω ακουσει θετικα σχολια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω και ο αδερφος μου ακουμε δυνατα μουσικη..Ενταξι συμφωνω οτι μπορει να ειναι ενοχλητικο αλλα οχι και ετσι και σε το σο μεγαλο βαθμο οπως τα παρουσιαζει...Αν ειχε το ονομα επανω δεν θα ειχα κανενα προβλημα να παω αν τον βρω και να συζητησω για τις ωρες παιξιματος

Καλά τότε. Βγάλε τις προσωπικές σου βαθμίδες έντασης και ενόχλησης και ανακοίνωσέ τες στην γειτονιά.

ΝΑ ξέρουν οι άνθρωποι από ποιό σημείο και μετά θα πρέπει να ενοχλούνται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Αν ειχε το ονομα επανω δεν θα ειχα κανενα προβλημα να παω αν τον βρω και να συζητησω για τις ωρες παιξιματος

Μοίρασε και εσύ ένα χαρτί σε φακέλους στα γραμματοκιβώτια της πολυκατοικίας που μένεις (και μάλλον και της διπλανής), την απάντησή σου επώνυμα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου