Προς το περιεχόμενο

Ένας αγανακτισμένος γείτονας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε φορά που τίθεται θέμα σεβασμού στον άλλο αρχίζει ο καθένας το μακρύ του κ το κοντό του. Παραδείγματα στο θέμα ηχορύπανσης άπειρα,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175253.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170346.0

 

και σε διάφορα άλλα βλέπε ο Έλληνας και το τσιγάρο, δίκυκλο και ότι άλλο έχει συζητηθεί κατά καιρούς.

 

Ο σεβασμός δεν είναι άποψη που θα πει ο ένας εγώ σέβομαι εγώ δε σέβομαι. Τυπική απαίτηση είναι τουλάχιστον σε τέτοια θέματα. Δε θα γίνεις και κολλητός με το γείτονα, αλλά φροντίζεις να μην ενοχλείς και όταν ενοχλείσαι να το συζητάς σαν πολιτισμένος άνθρωπος.

 

Πολύ συχνά πέφτει ο κόσμος στην παγίδα του ενοχλείς; Τώρα θα δεις κ εσύ. Στην Ελλάδα πολλές φορές είναι και ο μόνος τρόπος γιατί δε θα βρεις και το δίκιο σου, αλλά νομίζω ότι πρέπει να διαφέρει κανείς ειδικά όταν αντιμετωπίζεται τόσο ευγενικά από τον γείτονά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά, είναι 2-3 τύπισσες (θείτσα κατάσταση) που δημιουργούν πρόβλημα εκ του μη όντος. Κι εγώ ακούω φοιτητές που διασκεδάζουν 3 η ώρα το βράδυ, αλλά ποτέ δεν τους είπα τίποτε. Ούτε όταν η Κούλα και ο Μήτσος αποφάσισαν να καρφώσουν ένα έπιπλο και να μετακινήσουν όλα τα υπάρχοντα στις 3 το μεσημέρι. Ούτε όταν η Μαρίκα χώρισε με τον Πελοπίδα και αποφάσισαν να βριστούν στην είσοδο της πολυκατοικίας.

 

με δεδομένη τη φασαρία που παράγεις καθημερινά, αυτό έλειπε να διαμαρτυρόσουν κιόλας!!!

 

 

και το ότι μια ώρα δεν είναι κοινής ησυχίας, ΔΕΝ την καθιστά  "κοινής φασαρίας" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως, ούτε εμένα με έπεισε... το ότι κάνουν οι άλλοι φασαρία δεν σε δικαιολογεί. :P

 

Η ζωή έχει γίνει πιο απαιτητική από παλιότερα, οι ώρες ξεκούρασης λιγότερες, οι στιγμές ηρεμίας ακόμη λιγότερες, οπότε....? Δεν πρέπει και εμείς να το σεβαστούμε αυτό? Άσε που το σημείωμα που σου άφησε ήταν ευγενέστατο... ;)

 

Άν πάντως σου κάνει παρατήρηση κάποιος ο οποίος προκαλεί φασαρία και θόρυβο, όντως πρέπει να του την πεις κανονικά και με τον νόμο, γιατί πολλοί συνάνθρωποι είναι υποχόνδριοι και ενώ ενοχλούν συχνά και δεν τρέχει τίποτα, όταν ενοχλούνται φέρνουν την καταστροφή....

 

ΥΓ.. Τα μηχανάκια επίσης, τα αυτοκίνητα με τα 'μπουριά' και τα smartάκια με το ηχοσύστημα των 10 ΚW πρέπει να μας απασχολήσουν λίγο κάποια στιγμή. Ειδικά το καλοκαιράκι η κατάσταση είναι ανυπόφορη...

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τουλαχιστον μια δεκαετια,ο ανθρωπος που μενει απο κατω μου ειχε απιστευτο προβλημα με το οτι παιζω κιθαρα στο σπιτι.Δεν παιζω δυνατα,μιλαμε για ενταση fender blues junior στο 2.5 ας πουμε.Ωστοσο η κατασκευη της πολυκατοικιας?Η κακη ηχομονωση?Τελοσπαντων ο ανθρωπος ειχε προβλημα. σε αυτα τα δεκα χρονια υπηρξαν καντιλια,μπινελικια,βρισιδια,ξυλο, και φυσικα καθε φορα μα καθε φορα που εβαζα να παιξω κιθαρα τσουπ.....χτυπουσε η πορτα. Μια αυτος μια η γυναικα του μου ειχαν σπασει τα @@. Καταλυτικη ηταν η φορα την οποια στις 12 το πρωι ηρθε με το βρακι αγουροξυπνημενος να μου πει γιατι παιζω δυνατα και αλλα. Του απαντησα πως ειναι 12 το πρωι!!!! Και αυτος μου ειπε πως εγω κοιμαμαι μεχρι οτι ωρα γουσταρω. Μετα απο αυτο το σκηνικο δεν αργησε να ερθει η επομενη φορα στην οποια πλακωθηκαμε στο ξυλο. (ασχημα πραγματα).

Εκτοτε οταν με βλεπει στο δρομο,με ρωταει πως παει η μουσικη,οτι του αρεσει το στυλ που παιζω αλλα ρε γμτ λιγο πιο χαμηλα μου λεει.

Οποτε καποια μερα τον πετυχαινω στο δρομο μου κανει τα γνωστα παραπονα του απανταω ως συνηθως ε και τι να κανουμε πρεπει να συνυπαρχουμε σε μια οικοδομη,δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας λεω εγω και οτι δε παιζω δυνατα,οποτε τελειωνει η κουβεντα ως εξης:

 

Εγω: τι να κανω,θα πρεπει να βρω εναν χωρο καπου να παω να βαλω τα μηχανηματα μου να μπορω να παιζω να μελεταω.Καπου με χαμηλο ενοικιο.

Αυτος: Ξερω πως εισαι εργατικο και υπευθυνο παιδι και δε θα ηθελα σε καμια περιπτωση να σε προσβαλω μα αν το ενοικιο δημιουργει προβλημα να τσονταρω κι εγω κατι.

 

Τι να πεις....

και να πεις οτι παιζω δυνατα..........εκει ειναι που εκνευριζομαι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα πρέπει να συζητήσουμε τι σημαίνει "δυνατά / όχι δυνατά".

Ίσως θα πρέπει επίσης να συζητήσουμε τι σημαίνει "ενόχληση / μη-ενόχληση" για τον κάθε άνθρωπο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε... σύντομα θα αρχίσουμε να μιλάμε για ντεσιμπελόμετρα και αστυνομίες και τα λοιπά. Υπάρχουν παράγοντες που δεν μπορούν να μετρηθούν έτσι ωστε να αποτελέσουν γενικό κανόνα με μια επαγωγή. Δεν είναι το ίδιο μια μονοκατοικία πέτρινη σε πανταχόθεν ελευθερο σύστημα με το σπίτι μου που είναι νεόδμητη πολυκατοικία στα Πατήσια, ούτε την πολυκατοικία του κατασκευάστηκε το1948 στην Κυψέλη. Και φυσικά υπάρχουν διαφόρων ειδών ιδιοτροπίες για την ενόχληση και για διάφορους λόγους.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά υπάρχουν διαφόρων ειδών ιδιοτροπίες για την ενόχληση και για διάφορους λόγους.

 

Το θεμα λοιπον ειναι αν εχεις με κομπλεξικο-προβληματικο που γουσταρει γκρινια και αστυνομιες κτλ ή με φυσιολογικο ανθρωπο που ενοχλησες γιατι παιζεις δυνατα. Υπαρχουν πολλοι και απο τις δυο περιπτωσεις δυστυχως. Η συγκεκριμενη εδω μαλλον προς το δευτερο παει, αν και τα λεει καπως περιεργα στο ανωνυμο γραμμα, με το οποιο συν τοις αλλοις επιχειρει να ξεσηκωσει ολη την πολυκατοικια αντι να το στειλει σε αυτον που παιζει. Γενικα το γραμμα αυτο απεχει πολυ απο τον λογικο ανθρωπο που θα ερθει να σου ζητησει να παιζεις πιο χαμηλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μενω σε μονοκατοικια..2ο  οροφο,στον πρωτο ενας φοιτητης νοικαρης τσ αδερφης..

Μια μικρη ιστορια...

Πριν αρκετα χρονια,ειχα κανει χοουμ στουντιο το πλυσταριο ή δωμα πολεοδομικα.

Εκτος απ την κιθαρα με τις παραμορφωσεις και το σολο που επρεπε να παιχτει

236 φορες για να πετυχει,ουρλιαζα για τα φωνητικα(με ακουστικα,δηλαδη ακουγομουν ΜΟΝΟ εγω σα τον τρελο ::),programming του στυλ,να τ ακουσω 500 φορες μη ξεχασα κανα φουτζι...μια μερα,ουρλιαζα ενα hard rock...μπαινει η συγχωρεμενη η μανα μου,τιναχτηκα απ την τρομαρα

(τα ακουστικα γαρ...)

Παιδι μου εισαι τρελο?

Ο διαολος μπηκε μεσα σου?(ιστορικη ατακα...)

Σε συζητανε οι γειτονες....

Ειπα μεσα μου,

καλα ρε,τοοσο πια ακουγομαι?Αμαν,δε μπορεις να κανεις τεχνη σ αυτη τη χωρα...

Εμεις οι μουσικοι δεν εχουμε συναισθηση του ποσο δυνατα ακουγομαστε κι ας βλεπουμε

το volume στο 1,5...Ωστοσο συνεχισα γιατι μανα ηταν,τι να μου κανει?Ασε που δεν το αφηνα ατελειωτο με τιποτα...

 

Τωρα....εχω μια κορη.Μωρο με κατι ωραρια υπνου αστα να πανε...

Ο...φοιτητης ακουει μουσικη.(νεο παιδι τι θα κανει?θ απλωσει τραχανα?)

Ελα ομως που ξυπναει το μωρο..κατα προεκταση τρωμε και μεις αυπνια και γκρινια...

Δεν του χω πει ποτε τιποτα γιατι ξερω τη τρελα και την επιθυμια..

Αν δεν ηξερα ομως?

Αν δε ζησεις τη θεση του αλλου που θελει ησυχια για οποιοδηποτε λογο(και ειναι πολλοι),ουτε μια στο εκατομμυριο δε θα καταλαβεις τι εστι αναστατωση απο 1,5 volume...

 

Αλλα ναι!!!!Στο υπογειο εχω το στουντιο και βαραω τα τουμπανα!!! ;D

(Μου χει πει δεν τον ενοχλουν  :-\)

 

Προτεινω ευγενεια,συνεννοηση και κατανοηση στον ''παραξενο'' καθως και το

volume ισα που να μην ακουγονται οι χορδες μονες τους.

Τα γκαζια ειναι για προβαδικα.Ας κανουμε μπαντες να πηγαινουμε να τα σπαμε,

οχι που γιναμε ολοι μοναχικοι καβαλαρηδες απ την καταραμενη τη τεχνολογια.

(Να ναι καλα,να ναι καλα... ;D)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι αυτό που ανέφερε ο mscmkr. Είναι διαφορετικές προοπτικές. Άλλοι ενοχλούνται πιο εύκολα και προφανως "απολαμβάνουν" τον χαρακτηρισμό του μυγιάγγιχτου - άσχετα αν όντως είναι ή όχι - κι άλλοι απλά δεν χαμπαριάζουν. Ότι και να λέμε εμείς, που και ως μουσικοί είμαστε συνήθως αρκετά συνηθισμένοι σε μεγάλες εντάσεις αν τον άλλον τον ενοχλεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου