Προς το περιεχόμενο

Poll : Ποιά θεωρείτε λογική έντααση για δωμάτιο?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφορμή για αυτό το poll, ειναι τα θέματα που παίζουν συχνά στο φόρουμ, κατα τα οποια καποιος ζητα λαμπάτο ενισχυτή για το σπίτι και αναρωτιέται αν 15W είναι αρκετά. Παλιότερα έπαιζα πολύ δυνατά και μετα μεγάλωσα και ανησυχώ μην ενοχλώ όσους δεν έχουν τις κ@$Λeς μου, οποτε με ενδιαφέρει να δω τη αποψη έχετε για την ένταση.

 

Διαθέτω έναν Vox AC15 με red tonker μεγάφωνο και νιώθω οτι τον καταπιέζω στο σπίτι ενώ ταυτόχρονα έχω βγάλει πολλές πρόβες με ντραμς με εναν HB GA5 combo και θυμάμαι πολύ καλά τον Earendil να βγάζει live με τον Laney Lionheart (5W με μικροφωνο) και να δημιουργεί flood-άρισμα στη στήλη "Σε είδα".

 

Προσωπικά, θεωρώ λογική ένταση αυτή μιας ακουστικής κιθάρας παιγμένης όσο πιο δυνατά γίνεται και σύμφωνα με αυτή τη στάθμη κινούμαι για να είμαι όσο το δυνατόν λιγότερο ενοχλητικός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πιστεύω οτι είναι η ένταση που σε κάνει να νιώθεις καλά όταν παίζεις, δεδομένου οτι τα αυτιά είναι δικά σου και τα κάνεις οτι θέλεις ;D απο τη μία και απο την άλλη οτι η ένταση εκτός σπιτιού ή μέσα στο σπίτι του γείτονα δεν ξεπερνάει τα 85db.

Το λέω απο προσωπική εμπειρία που είχα με τους γείτονες που είχα στο παλιό μου σπίτι και μου έστειλαν και αστυνομικούς, οι οποίοι όμως δεν μου έκανα τίποτα, αφού η ένταση στο σπίτι του στριμένου (πρων γείτονας) ήταν πολύ χαμηλή.

Πάντα μιλάμε για ώρες εκτός κοινής ησυχίας.

 

Όσο ξέρω οτι βρίσκομαι στα νόμιμα όρια δεν με απασχολούν τι λένε γείτονες, αν παρανομήσω κλείστε με μέσα ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επελεξα την ενταση ενος σαξοφωνου/τρομπετας θεωρωντας την ισως το ανωτατο οριο. Η ενταση μιας ακουστικης κιθαρας μου φαινεται "λίγη" καθως οσοι παιζουν πιανο, drums, καποιο πνευστο ή καποιο αλλο οργανο πολυ δυσκολα θα εξασκηθουν σε τετοια επιπεδα εντασης.

Ενα απο τα προβληματα βεβαια ειναι η κακη ποιοτητα ηχομονωσης στην πλειοψηφια των ελληνικων διαμερισματων/σπιτιων που πολλες φορες μας αναγκαζουν να δουλευουμε σε επιπεδα ακουστικης απο σεβασμο στους συμπολιτες μας. Σε μια τυπικη ελληνικη πολυκατοικια η ενταση ενος σαξοφωνου ισως θεωρηθει a bit too much.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική επιλογή ήταν η ένταση που με κάνει να γουστάρω. Αυτή μπορεί να είναι από το 0.5 του ενισχυτή μέχρι όσο αντέχουν τα αυτάκια μου.

Τους διπλανούς τους έχω γραμμένους (όπως και αυτοί) οπότε δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα προβληματα βεβαια ειναι η κακη ποιοτητα ηχομονωσης στην πλειοψηφια των ελληνικων διαμερισματων/σπιτιων που πολλες φορες μας αναγκαζουν να δουλευουμε σε επιπεδα ακουστικης απο σεβασμο στους συμπολιτες μας. Σε μια τυπικη ελληνικη πολυκατοικια η ενταση ενος σαξοφωνου ισως θεωρηθει a bit too much.

 

+10

 

Επίσης μεγάλωσα κ κρατάω τις εντάσεις σε επίπεδα ανεκτά από μένα και τους γείτονες, αλλά μετακόμισα και από το σπίτι που δεν τις κρατούσε κανείς άλλος. (Να ακούς Κρητικά πρωινιάτικα ΚΑΘΕ Κυριακή, και έναν καμμένο που του γυάλισε ένα βρ'αδυ το paranoid κ το έπαιξε 5 φορές απανωτά σε φουλ ένταση, όλα αυτά σε πολυκατοικία που ακουγόταν κάποιος που περπατάει με κάλτσες, ο γείτονας που μιλάει σε φυσιολογικές εντάσεις κτλ κτλ...)

Τώρα για διάβασμα κ να θέλω δε μπορώ να έχω πολύ μεγάλες εντάσεις. Αναρωτιέμαι τι θα γινόταν αν τα έχωνα που τα μπάσα δεν κόβονται με τίποτα...

Παρ' αυτά επέλεξα την ένταση που βγάζει ένα σετ ντραμς, με την προϋπόθεση ότι παίζει ντράμερ που μπορει να ελέγξει την ένταση του και να παίξει πιό σιγά (όχι πιο αργά :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας, το βάζεις όσο θες >:(…. Το πολύ πολύ κάθε τόσο και λιγάκι να παίζεις μπουνιές με τους γείτονες :-*…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι ώρα κοινής ησυχίας, το βάζεις όσο θες >:(…. Το πολύ πολύ κάθε τόσο και λιγάκι να παίζεις μπουνιές με τους γείτονες :-*…

Η βάση κάθε αρμονικής γειτνίασης... μπράβο ρε παλικάρι! ::)

 

Θα ρίξω την ψήφο στο σαξόφωνο/τρομπέτα, την εξήγηση την έγραψε ο odis13. ;)

Πάντως ένας φίλος που παίξει σαξόφωνο έχει αρκετά σοβαρό θέμα με τη μελέτη του, χωρίς μάλιστα να παίζει σε βάρβαρες ώρες ή για πολλές ώρες ημερισίως. Εννοείται ότι μένει σε πολυκατοικία.

 

Από την άλλη, εγώ που έχω τρομπετίστα, τρομπονίστα και πιανίστα να μένουν απέναντί μου (οικογένεια μουσικών βλέπετε) δεν έχω κανένα πρόβλημα και τα πάμε μια χαρά! ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, εγώ που έχω τρομπετίστα, τρομπονίστα και πιανίστα να μένουν απέναντί μου (οικογένεια μουσικών βλέπετε) δεν έχω κανένα πρόβλημα και τα πάμε μια χαρά! ;D

Βγαίνετε στη βεράντα και τζαμάρετε?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα κι εγώ τα πνευστά, για να διαπιστώσω λίγο αργότερα ότι έτσι έριξα μια μούτζα στο παρελθόν μου (καθώς προβάριζα για χρόνια στο σπίτι του drummer). 8)

Τέλοσπάντων, ένα χάλκινο πνευστό - ειδικά αν παίζει με σουρντίνα - είναι χαλαρά εντός ορίων νομίζω.

Κρατάω μια μικρή πισινή για τα τύμπανα, μόνο και μόνο γιατί δεν είχα τον Lombardo γείτονα σε στιγμές που ήταν απαραίτητο να αφοσιωθώ σε κάτι που να απαιτεί αυτοσυγκέντρωση.

 

...και θυμάμαι πολύ καλά τον Earendil να βγάζει live με τον Laney Lionheart (5W με μικροφωνο) και να δημιουργεί flood-άρισμα στη στήλη "Σε είδα".

 

Υπερβολές. Δυο-τρία μοναχικά αγόρια είχαν γράψει και μια milf συνδεσμίτισσα του Αστέρα Εξαρχείων... ;D

 

 

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ επιλέγω σαξόφωνο/τρομπέτα γιατί πιστεύω οτι με εκθφράζει καλύτερα σαν ένταση αλλά θέλω να κάνω και μια διευκρίνιση

 

γενικά έχω πρόβλημα όταν παίζω να σκέφτομαι οτι οι γείτονες είναι εκνευρισμένοι μαζί μου και με βρίζουν, σε τέτοιο βαθμό που μπορεί να με κάνει να σταματήσω να παίζω απο την ξενέρα μου.

 

επομένως πλέον πιστεύω πως το θέμα δεν είναι απλά θέμα έντασης ήχου αλλά και εκνευριστικότητας ήχου

 

για παράδειγμα η "λογική" ένταση για ένα κιθαρίστα που δε ξέρει να παίζει και βάζει φουλ παραμόρφωση και βαραει ένα μάτσο φαλτσαδούρες είναι πολύ μικρότερη απο τη λογική ένταση για έναν πολύ καλό ντράμμερ/τρομπετιστα, σύμφωνα με εμένα. επομένως αν δεν είμαι πχ καλός κιθαρίστας ή αν απλά κάνω εξάσκηση θα φροντίσω να παίζω αρκετά χαμηλά.

 

το μόνο μετρήσιμο μέγεθος όμως είναι τα ντεσιμπέλ επομένως μόνο αυτά θα έπρεπε να μας απασχολούν ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου