Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτής μικροφώνου ή νέα κάρτα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλημέρα μου, προχωρώ στο θέμα που με απασχολεί:

 

Έχω μία κάρτα ήχου Soundblaster X-fi Elite Pro την οποία αγόρασα από φίλο μισοτιμής σχεδόν καινούρια. Τελευταίως και καθώς οι απαιτήσεις μου όσον αφορά το home recording έχουν αυξηθεί, βρίσκω την προενίσχυση για μικρόφωνο της εν λόγω κάρτας περιοριστική. Γράφω ηλεκτρική κιθάρα περισσότερο (μικρόφωνο SM57 πάνω στον ενισχυτή της κιθάρας) αλλά συχνά και ακουστική και φωνητικά.

 

Δεδομένων των παραπάνω, προσανατολίζομαι στην αγορά κάποιου νέου εξοπλισμού και εδώ τίθεται το ερώτημά μου. Ένας προενισχυτής μικροφώνου (που θα παρεμβάλλεται φυσικά μεταξύ του μικροφώνου και της δεύτερης εισόδου της Soundblaster που δεν έχει προενίσχυση) θα μου έδινε πιστότερο ήχο στην ηχογράφηση ή δεν έχει νόημα μια τέτοια αγορά και καλύτερα να πάω για νέα κάρτα/audio interface;

 

Να συμπληρώσω ότι το budget μου είναι το πολύ μέχρι 300€.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω, επιβάλλεται η αλλαγή της κάρτας ήχου με κάποιο πιό εξειδικευμένη στην μουσική παραγωγή..

ας πούμε με μιά τέτοια

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_24.htm

 

έχεις και 2 πολύ καλούς, καθαρούς προενισχυτές to start with.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια καλη καρτα ηχου πρωτα ,η M AUDIO 610 ειναι οτι πρεπει (και εχει και αξιοπρεπης προενισχυτες)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι creative πραγματι δεν κανουν για Music production...θα σου προτεινα κατι σε firewire αν θες εξωτερικη...μπορεις να τσεκαρεις τις presonus...εχουν preamps με μεγαλο headroom εχουν αξιολογη τιμη αριστη ποιοτητα κατασκευης και σοβαρη υποστηριξη απο την εταιρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω λοιπόν ότι φεύγουμε από την περίπτωση αγοράς προενισχυτή μικροφώνου και πάμε για κάρτα. Ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου