Προς το περιεχόμενο

Poll : Ποιά θεωρείτε λογική έντααση για δωμάτιο?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέτοια διαβάζω και συνειδητοποιώ πόσο τυχερός είμαι που μένω σε φοιτητική εστία...

Εγώ παίζω στην ένταση που πρέπει να παίξει ο ενισχυτής... Δηλαδή 50βαττ λάμπα στο 5-6... Τώρα αν εγώ πρέπει να είμαι στο δίπλα δωμάτιο με 10μετρο καλώδιο είναι άλλο θέμα... ;D ;D ;D

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 1 μήνα αργότερα...

Θεωρώ ότι εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, όπως είπε και ένας συνφορουμίτης πριν, για παράδειγμα που μένεις. Αν μένεις πχ σε μονοκατοικία τότε μέχρι και προβάδικο στο σπίτι μπορείς να στήσεις ;).

Εγώ μιας και πλέον μένω σε πολυκατοικία ψηφίζω την ένταση της ηλεκτρακουστικής κιθάρας ή αν κάποιος γουστάρει τόσο πολύ την ένταση, μια καλή λύση είναι και η χρήση καλών ακουστικών.

Αυτή θεωρώ ως λογική ένταση για εκτός ωρών κοινής ησυχίας. Τώρα αν κάποιος έχει προηγούμενα με τους γείτονες και θέλει να τους την "μπει" είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχουν 36 votes για το "αυτη που κάνει να γουστάρω". Καταλαβαίνω ότι κάποιοι μένουν σε σπίτια που δεν υπαρχουν όμορα ή με κάποιο τρόπο μπορούν να παίζουν δυνατά, αλλα σαν νοοτροπία θεωρώ πως είναι πολύ λανθασμένη. Μεγάλωσα σε σπίτι που απο τις 7 το πρωι ξύπναγες απο τις φωνές και στριγκλιές των γειτόνων με τα παιδιά τους, συνέχιζες με Σφακιανάκη και ΛεΠα και μετά μέχρι το απόγευμα με συνδυασμό φωνών και μπουζουκιών τσίτα.

 

Και εμένα μου αρέσουν οι υπεροδηγημένοι ενισχυτές, ή να παίζω πιάνο σε 3 forte αλλα δεν μπορώ να το κάνω σπίτι μου. Μελετάω συνήθως με ακουστική κιθάρα και όταν παίζω ηλεκτρικά κάθε φορά που πάω να δυναμώσω (για λίγο μιλάμε) σκέφτομαι πως θα μου φαινόταν αν έμενα στο διπλανό διαμέρισμα... Κομπιάζω κάθε φορά που συναντώ τη γειτόνισσα στο ανανσέρ, γιατι φοβάμαι πως ακόμα και αν την ενοχλώ δεν θα μου το έλεγε. Ευτυχώς η ίδια είναι εξαιρετικά ήσυχη και το τριτο διαμερισμα του ορόφου είναι άδειο.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η ένταση που γουστάρει κάποιος πρέπει οπωσδήποτε να είναι ενοχλητική για τους άλλους???

Εγώ γουστάρω να παίζω στο 3 το πολύ γιατί παραπάνω ενοχλεί και εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον προηγουμενο φιλο... ψηφισα εκει που γουσταρω θεωροντας πως η ενταση ειναι καθαρα υποκειμενικη στο ερωτημα ποσο δυνατα σου αρεσει να παιζεις και με τον παραγοντα, (να προσθεσω), ακουστικα οπου εκει ακους παλι οσα db spl πανω η κατω γουσταρεις αρκει να μη παθουν βλαβη τα αυτια σου.......τωρα αν ενοχλεις επειδη παιζεις χωρις ακουστικα και εχεις φιλοτιμο χαμηλωνεις, αρκει να υπαρχει φιλοτιμο και απο την αλλη πλευρα αλλιως τα χωνεις σε λογικα-νομικα πλαισια....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

μετά από αρκετά trials and errors χω βρεί την λογική ένταση, ώστε να μην μου φέρνουν την αστυνομία οι γείτονες!!!

 

βήμα α': Aνοίγουμε την τηλεόραση, όχι στο MTV αλλά κατά προτίμηση σε μια πολιτική συζήτηση ή σε κάποιο σήριαλ του Παπακαλιάτη...

 

βήμα β': Aνοίγουμε την ένταση της TV μέχρι εκεί που θα ακούγαμε την συγκεκριμένη εκπομπή, αν είχαμε IQ=-324 και βλέπαμε τέτοιες φλόμπες...

 

βήμα γ': Aνοίγουμε τον ενισχυτή μέχρι να βγάλει ήχο της ανθρωπιάς  και ρυθμίζουμε το attenuator ώστε η έντασή του να είναι ακριβώς εκεί που σκεπάζει την TV.

 

βήμα δ': Kλείνουμε τη TV και παίζουμε.

 

Σημ. Δεν δυναμώνουμε την ένταση κατά την διάρκεια. Αν νοιώθουμε ότι αυτό αναπόφευκτα συμβαίνει, αφήνουμε την ΤV ανοιχτή ως ένταση αναφοράς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχουν 36 votes για το "αυτη που κάνει να γουστάρω". Καταλαβαίνω ότι κάποιοι μένουν σε σπίτια που δεν υπαρχουν όμορα ή με κάποιο τρόπο μπορούν να παίζουν δυνατά, αλλα σαν νοοτροπία θεωρώ πως είναι πολύ λανθασμένη. Μεγάλωσα σε σπίτι που απο τις 7 το πρωι ξύπναγες απο τις φωνές και στριγκλιές των γειτόνων με τα παιδιά τους, συνέχιζες με Σφακιανάκη και ΛεΠα και μετά μέχρι το απόγευμα με συνδυασμό φωνών και μπουζουκιών τσίτα.

 

Και εμένα μου αρέσουν οι υπεροδηγημένοι ενισχυτές, ή να παίζω πιάνο σε 3 forte αλλα δεν μπορώ να το κάνω σπίτι μου. Μελετάω συνήθως με ακουστική κιθάρα και όταν παίζω ηλεκτρικά κάθε φορά που πάω να δυναμώσω (για λίγο μιλάμε) σκέφτομαι πως θα μου φαινόταν αν έμενα στο διπλανό διαμέρισμα... Κομπιάζω κάθε φορά που συναντώ τη γειτόνισσα στο ανανσέρ, γιατι φοβάμαι πως ακόμα και αν την ενοχλώ δεν θα μου το έλεγε. Ευτυχώς η ίδια είναι εξαιρετικά ήσυχη και το τριτο διαμερισμα του ορόφου είναι άδειο.

 

φίλε προσυπογράφω 100%

 

και μόνο η σκέψη πως ίσως ενοχλώ, με κόβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί η ένταση που γουστάρει κάποιος πρέπει οπωσδήποτε να είναι ενοχλητική για τους άλλους???

Δεν ξέρω... εξαρτάται απο τους παράγοντες που έγραψα πριν απο κάποιες σελίδες.

 

Εγώ γουστάρω να παίζω στο 3 το πολύ γιατί παραπάνω ενοχλεί και εμένα.

Σε τι ενισχυτή?

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου