Προς το περιεχόμενο

Poll : Ποιά θεωρείτε λογική έντααση για δωμάτιο?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ πάντως είναι τρελή καφρίλα, αλλά κλασσικά ο σεβασμός είναι κάτι που όλοι νομίζουν πως τους το χρωστάνε, ενώ αυτοί δεν το οφείλουν πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το καλυτερο για μενα ειναι μιας καλης ποιοτητας ακουστικα. Μεσα στα πλαισια της ψηφοφοριας διαλεγω την ενταση μιας τρομπετας. Με τον ενισχυτη πανω σε χαλι και δωματιο με πλουσια επιπλωση για την αποφυγη αντηχησης-βαβουρας.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ρε σεις παιδες η μουσική καταφέρνει σε ενταση να γίνεται ενοχλητική/ ηχορύπανση για τους άλλους (πουν ναι μεν είναι μια...καλλιτεχνική έκφραση χμμμ...δημιουργίας :P :P, αλλα μπορεί να είναι κανονική ηχορύπανση),

εγώ τι πρεπει να πω που καθε πρωι 7πμ - μεσημέρι και βραδυ ακούω την κ@ρ8$#λ@ την λεγόμενη....ΜΑΝΑ στο πάνω διαμερισμα να βρίζει και να πλακώνεται με το 3χρονο!! και 10χρονο παιδι της;

 

Το πότε θα ανέβω και θα την αρχίσω στο "ΤΙΜ-ΤΑ-ΡΑ-ΡΑΜ" δεν το ξέρω...

 

Ενα ξέρω, πως όταν ακούω μουσική, θέλω να βλέπω τους κώνους των ηχείων να μπαινοβγαίνουν, και τον ενισχυτή της κιθάρας όταν παίζω να μπουκώνει!!! :-X

 

Πάντα εκτός ωρων ησυχίας....

 

...και τίποτα άλλο δεν θελω, μόνο να κατέβει και να μου κάνει παρατήρηση ότι την ενοχλώ!!!! >:( :P

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πόσο ενοχλούν οι άλλοι εμάς είναι άλλη συζητηση. Η καλύτερη μου είναι όταν έχει "ματς", οπότε και παιζω τενόρο σαξόφωνο ανενόχλητος.

Κατά τα άλλα, μια φυσιολογική ημέρα δε μου πάει η καρδιά με τίποτα να το βγάλω από τη θήκη :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι κανας παράξενος θα πώ παντως πως στη μέση ελληνικη πολυκατοικία ένα σαξόφωνο/τρομπέτα μπορούν ΕΥΚΟΛΑ να ακουστούν μεχρι και 2 ορόφους πάνω και κάτω  :'(

Δέν είναι θέμα είδους μουσικής,δέν είναι θέμα μόνο έντασης είναι και θέμα αντοχής νεύρων,όπως είπε και ένας προλαλήσας για τη "μαμά" του πάνω ορόφου όταν ακούς κάτι που υπό κανονικές συνθήκες δε θα άκουγες σε αυτό που έχεις συνηθήσει σαν ησυχία στον χώρο σου απλά σε ενοχλεί είδικά αν το αντιλαμβάνεσαι σαν επαναλαμβανόμενο η/και συνεχές.Η καμπάνα της εκκλησίας είναι 2 στενα πάνω απο το σπίτι μου,και με τίποτα δεν θα την έλεγα δυνατό ηχο στο σπίτι μου μέσα πλέον.

Πωπώ οταν έρχεται η Ανάσταση βοήθειά μας το καντήλι που ρίχνω δέν λέγεται.

Η λύση για την ηλεκτρική κιθάρα είναι εύκολη (πολυεφέ/πεταλιέρα με προσομοιώσεις ενισχυτη/καμπίνας και ακουστικα ή χαμηλά σε full range σύστημα πού όλοι κατι έχουμε ή πραγματικα μικροί amps) για τρομπέτα και sax δυστυχώς...δύσκολα τα πράγματα και ότι υπάρχει (silent οργανα απο κάτι yamaha κλπ) είναι άλλο όργανο καί όχι αυτο πού θές να παίξεις,δέν ανταποκρίνονται σε τιποτα όμοια με τα φυσικά πνευστά.Αν βέβαια μπορείς και να ανταπεξέλθεις στο extra εξοδο που σε βάζουν τέτοιες λύσεις.

Δυστυχώς ακόμα και η ακουστική στα δυνατά αν μπορώ να το φανταστώ να παίζει καμμιά ωρίτσα στον απο πάνω όροφο (ντραγκαντρούγα δηλαδη σε διάφορους ρυθμούς ζωντανής bossa,νησιώτηκων και πεντοζάλη,πορωμένης rock ballad,κλπ) είναι υπεραρκετή να με ενοχλήσει ακόμα και εμένα που έχω όπως πολλοί από εμάς βιώσει την έννοια ΕΝΤΑΣΗ πολύ περισσότερο από τους γείτονές μας,Οπότε ναι μέχρι ακουστική πας.Τα db είναι άσχετα.Με μια γενητριούλα και 85 db stoys 80 κύκλους πχ εύκολα σε κανω να τηγανίσεις τα @@@@ σου μετα απο κανένα 3ωρο κι ας είσαι 4 όροφους πιο πάνω και με μια σειρηνούλα αυτοκινήτου 40 μετρα πιό κατω απο κανα ηλίθιο γείτονα που την έχει ρυθμίσει να ξεκινάει αν κλάσει περαστικό περιστέρι επίσης το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις κι ας την ακούς στα 65 db εσύ.Και καλά εγώ έχει τύχει να βγώ στο μπαλκόνι και να προσφερθώ να κάνω μαθήματα κιθάρας στο γειτονάκι που εμαθε και τα βασικα και να μελετάει πιό χαμηλά(δεν είμαι δάσκαλος αλλα αν αναγκαστώ...).Οι άλλοι γιατί πρεπει να θεωρούν το οργανάκι μας κατι διαφορετικό απο μια σειρήνα ή ενα κομπρεσσερ απο μακριά οταν το τρώνε στη μάπα μέσα στο ίδιο τους το σπίτι και μπορεί να τους ενοχλει;Στην πόλη που ζώ εγώ αυτές είναι οι συνθήκες και φροντίζω να μην ενοχλώ όσο είναι αυτό δυνατό όχι γιατι είμαι καλό παιδί αλλά γιατι όπως όλοι μας ξέρω πως είναι και να με ενοχλούνε.

Ο φίλος που δε τολμάει να παίξει το τενόρο του έχει απόλυτο δίκιο τον καταλαβαίνω απόλυτα και τη στεναχώρια του επίσης γιατί κι εγώ θα ήθελα να μπορώ να παίξω έστω και με τα 5 πρώτα rms W ενός λαμπάτου αλλα.....Δύσκολα τα πράγματα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα το κάνω ύμνο το άσμα:

 

"Απάνω στο βουνο θα μείνω, και από τον κόσμο μακρυά, να ακούγεται στην ερημιά ο πόνος μου με την πενιά"

 

Τα είπε κι ο Πουλόπουλος, τι έχει τραβήξει κι αυτός άραγε.... :-X

 

....αλααααααα....

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω παντως θεωρω σωστη ενταση για σπιτι αυτη που δεν ενοχλει τους γειτονες. αν εισαι σε πολυκατοικια αυτη η ενταση ειναι χαμηλοτερη απο μια ακουστικη κιθαρα που παιζει δυνατα. σπιτι δεν χρησιμοποιω ενισχυτη σχεδον ποτε, συνηθως μελεταω/παιζω σκετη κιθαρα (η σπανια ενισχυτη στο επιπεδο fingerstyle ακουστικης). με χαλαει να ενοχλω, κι ενας λογος ειναι οτι προσωπικα δεν αντεχω καθολου θορυβο, μουσικες και φασαριες απο γειτονες (ευτυχως η πολυκατοικια ειναι ταφος). εξαρταται βεβαια και ποσο παιζεις, αλλο 30 λεπτα, αλλο ολο το πρωι, αλλο ολη μερα κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου