Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογια και τροφοδοσια πεταλακίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20100516_004.jpg

 

To qtron(envelope filter) θα παει στο Fx loop? η μπροστα? (προς το παρον το εχω δοκιμασει μονο απο μπροστα και ακουγεται πολυ ωραια), αν ομως το ιδανικο ειναι στο fx loop, με ποια σειρα θα μπει σε σχεση και με το DD-6 + το RC-2 ?

 

Τα υπολοιπα να υποθεσω πανε ενοειται μπροστα με σειρα, Tuner - EBS Compressor - BB pre - amp... Σωστα?

 

 

τελος πως μπορω να τα τροφοδοτισω ολα μαζι με 1 μετασχηματιστη? εχω δει καποιες λυσεις στο net αλλα, ενω ολα ειναι 9v, νομιζω πως το καθενα ζηταει διαφορετικα "mA".

Μπορει να λεω μπουρδες, δεν  εχω ιδεα απο ρευματα κτλ κτλ. Το μονο πεταλι που αναφερει mA ειναι το κουρδιστιρι, ολα τ αλλα απλα λενε 9v...

 

Τι κανω?

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοσια αγοραζεις ενα ONE SPOT (google it) & θα εισαι μια χαρα για μεχρι και 20 πεταλακια φτανει να ειναι ολα 9 βολτ και κανονικης πολικοτητας (τα δικα σου ειναι)

 

ΠΟΤΕ δεν βαζουμε στο effect loop πεταλια οπως filters,distortion/od/fuzz & compressors.Επισης το effect loop καλο ειναι να το χρησιμοποιουμε μονο αν ο ενισχυτης μας εχει βρωμικα καναλια και θελουμε να τα χρησιμοποιουμε αλλοιως καλυτερα να βαζεις ολα τα πεταλια μπροστα απο τον ενισχυτη (χρησιμοποιωντας μονο το καθαρο του καναλι)

 

Η συνηθισμενη σειρα πεταλιων ειναι

 

fuzz (ειδικα αν ειναι γερμανιου) >filters(wah κτλ)>comp>distortion/od (με οτι σειρα θες)>modulation>delay>reverb , το looper μπαινει οπου γουσταρεις αναλογα με το αν θελεις να εχει ή να μην εχει καποιο/α εφε το λουπαρισμενο σημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος πως μπορω να τα τροφοδοτισω ολα μαζι με 1 μετασχηματιστη? εχω δει καποιες λυσεις στο net αλλα, ενω ολα ειναι 9v, νομιζω πως το καθενα ζηταει διαφορετικα "mA".

Μπορει να λεω μπουρδες, δεν  εχω ιδεα απο ρευματα κτλ κτλ. Το μονο πεταλι που αναφερει mA ειναι το κουρδιστιρι, ολα τ αλλα απλα λενε 9v...

 

 

 

Πολύ χοντρικά, όταν τα τροφοδοτείς όλα μαζι με έναν μετασχηματιστή, τα τροφοδοτείς παράλληλα, δηλαδή παίρνουν όλα την ίδια τάση (volt), αυτή που δίνει ο μετασχηματιστής σου. Πρόσεξε, δεν πρέπει να τροφοδοτείς τα πεταλάκια σου με μετασχηματιστή που δίνει παραπάνω volt γιατί ίσως κάψεις τίποτα!

 

Το κάθε πεταλάκι τώρα "ρουφάει" κάποια mA. Αντίθετα με την τάση, όσα και αν παρέχονται από το μετασχηματιστή σου, το καθένα θα πάρει όσα χρειάζεται. Το onespot που αναφέρει ο Superfunk είναι μια πολύ καλή και φθηνή λύση μιας και δίνει ονομαστικά 1700mA (αν δεν κάνω λάθος) στα 9 volt, πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να δώσεις ρέυμα σε πολλά πεταλάκια μόνο με αυτό.

 

Βέβαια νομίζω πως το rc-2 τραβάει πολλά mA, και ίσως χρειάζεται δικό του μετασχηματιστή, αλλά ας σου πει κάποιος που το χρησιμοποιεί καλύτερα. Εγώ τροφοδοτώ 7 πεταλάκια με 1 onespot και είναι ok.

 

btw όλα κάπου θα λένε πόσα mA χρειάζονται, ψάξε λίγο καλύτερα στα manuals ή στα site εάν ενδιαφέρεσαι!  ;)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής έχω 12 στο 1-spot εκ των οποίων τα 2 τραβάνε γύρω στα 200mA, το rc-2 δεν θα χρειάζεται δικό του μετασχηματιστή αφού( αν κάνω λάθος διορθώστε με) ειναι στα 50mA, οπότε με ένα 1-spot είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δίκιο Minoru, δικό μου λάθος. Όπως φαίνεται εδω: http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=819  στο section specs λέει οτι τραβάει 50 mA. Oπότε λογικά με το 1spot θα είναι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

συγνώμη εαν η ερώτηση μου φαντάζει λίγο άσχετη

αλλά το έχω πραγματικά απορία όταν μιλάμε για tone suck από πεταλάκια τότε δεν είναι υπερβολικό

να έχουμε 4 καλόδια συνεδεμένα στον ενυσχητή από 2 μέτρα το καθένα?

 

το ρωτάω επηδή θέλω να αγοράσω εναν 30άρη orange και ήμουν μεταξύ AD30 και Rocker 30 εώς ότου ανακοίνωσε η orange τον thunder 30 ο οποίος θα έχει fx loop σε αντίθεση με τους άλλους δύο.

χρησιμοποιώ wah , booster , reverbe , και delay μερικές φορές και envelop filter... επηδή έχω τον Tiny Terror στον οποίο πέρα από το wah κανένα άλλο effe δεν κάθετε (ούτε distortion) και δεν να το ξαναπάθω ρωτάω

 

όλα τα εφφέ μου θα τα χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο στο βρόμικο κανάλι

και τα θέλω όλα σε live.

 

μήπος δεν έχω ελπίδα? :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι υπερβολικό! Εδώ άλλοι χρησιμοποιούν 5μετρα και παραπάνω. Σημαντικό βέβαια είναι, το FXloop να είναι buffered. Αν δεν είναι, τοτέ τα πεταλάκια που θα συνδέσεις εκεί ας έχουν όσο το δυνατόν κοντό καλώδιο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου