Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την ακουστικη χώρου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια. Εχω ενα θεμα με την ακουστικη του χώρου και δεν ξέρω πως να το λυσω. Το δωματιο μου ειναι 3*3.5 περιπου οπως τις παρακατω φωτογραφιες

 

Το θέμα ειναι οτι ηχος ακουγεται πολυ μουντος στο δωματιο.Κατω στο δαπεδο που δεν φαινεται εχω βαλει 2 χαλια το ενα πανω στο αλλο και μια φλοκάτη

 

Ο ηχος το δωματιου ακουγεται πολυ κλειστος boxy και muddy οπως την παρακατω ηχογραφιση που ειναι χωρις εφφε

 

https://www.sendspace.com/file/954z6c

η οπως αυτην

 

Στο παλιο μου το σπιτι ακουγονταν καπως ετσι

 

Οποτε σκεφτηκα να παρω αυτα στην φωτογραφια που ανεβασα να βαλω κοντρα πλακε απο πισω και να τα κρεμασω στον τοιχο..Θα κανουν διαφορα η πρεπει να παρω και αλλα? και που θα μποροουσα να τα βαλω?

 

Επισης σκεφτηκα και την κατασεκυη με πετροβαμβακα και καποιο υφασμα για ενδυση..Οτι πετροβαμβακα και να παρω θα κανει δουλεια?..Εχετε κατι να μου προτεινετε?..Να κανω λιγο τον ηχο ποιο ζωντανο με περισσοτερη ενεργεια..Αυτο το δωματιο ειναι σαν να μου κλεινει την φωνη..Επισης αυτα τα αποροφητικα σκευτηκα να τα βαλω εκει που ειναι τωρα το το σεντονι με μια πικε απο πισω που δεν φαινεταικαι να τπν γεμισω τον τοιχο με τετοια και την κατασεκυη με πετροβαμβακα..Τι προτεινετε?

20151122_023750.thumb.jpg.c3953bd350fb8ef3ee01faa1c3f1f66d.jpg

20151122_023759.thumb.jpg.95d957465cbcd2d73d30999e870206eb.jpg

20151122_023822.thumb.jpg.42d42d0a620e5e8b10cdf152af2a74ab.jpg

20151122_023809.thumb.jpg.0768c2028527145e6ff4b91933d4e493.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Λιγο μπερδεμένα τα λες.

Αν ακούγεται μουντό, δεν πρέπει να προσθέσεις ηχοαπορροφητικά πάνελ. Αυτά θα το μουντίνουν περισσότερο.

 

Αρχικά να σου πω πως απο τη στιγμή που έχεις την κατασκευή αυτή στο μικρόφωνο, λογικά δεν έχεις πρόβλημα στην ηχογράφηση της φωνής και ούτε άκουσα κι εγώ έντονο χώρο στο πρώτο δείγμα. Το παλιό δείγμα είναι μη συγκρίσιμο αφού είναι μέσα στη μίξη με εφέ.

 

Το πιό πιθανό είναι να έχεις πρόβλημα όταν τα ακούς απο τα ηχεία σου εκεί μέσα. Κάτι που δεν μπορούμε να καταλάβουμε εμείς.

 

Αν λοιπόν έχεις έντονο πρόβλημα με αντηχήσεις που σε ξενίζει κατα το monitoring και όχι στην εγγραφή, σου προτείνω το εξής:

 

Αν εχεις τα "ρικοφόν", βάλε τα πίσω απο τα ηχεία και δημιούργησε ένα dead space. Ετσι οι αντηχήσεις θα έρχονται μόνο απο τον τοίχο πίσω σου (μακριά) που όμως δεν θα σε ξενίζουν καθως το μυαλό μπορεί να ξεχωρίζει τον άμεσο απο τον έμμεσο ήχο.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν οι αντηχήσεις είναι πολύ μικρές. Αυτές χρωματίζουν τον ήχο.

Εξ ου και το σύστημα LEDE (Live end - Dead end) που χρησιμοποιείται στη σχεδίαση των Studio Control Room. Νεκρός χώρος κοντά, ζωντανός μακρυά. Δίνει μια πιό φυσική αίσθηση στον ήχο σε αντίθεση με το απόλυτα μουντό του "νεκρού" χώρου.

 

Απο ότι ακούω στην δουλειά σου, ίσως το μόνο πράγμα που γράφεις με μικρόφωνο είναι η φωνή, οπότε στο tracking είσαι καλυμμένος με το σύστημα του μικροφώνου που έχεις.

 

Ρίξε κανα φράγκο σε ένα σετ ενεργών ηχείων της προκοπής και είσαι μια χαρά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!..Απλα το θεμα δεν ειναι οτι σε ενα τετοιο χωρο οταν τραγουδας θα πρεπει να βγαινει η φωνη ακομα και οταν δεν τραγουδας στο μικροφωνο σωστα?..Δηλαδη στο σαλονι μπορω να τραγουδησω πολυ ποιο ανετα! Η ακομα και στο σπιτι που ξενοικιασα και ειχα ως φοιτητης..Δηλαδη η φωνη δεν δυσκολευονταν..Εδω ειναι σαν να προσπαθεις να βγαλεις φωνη!..Οι κουρτινες μηπως ειναι ενας λογος η τα 2 χαλια με την φλοκατη?..Ναι μονο φωνη θελω να ηχογραφω ..Το συστημα αυτο δεν κανει πολυ δουλεια..Οποτε ο πετροβαμβακας δεν θα βοηθησει?..Οταν χτυπαω παλαμακια κατι ακουγεται απο reverb αλλα πολυ λιγο..Τα χαλια να τα κρατησω?..Με λιγα λογια στο δωματιο νομιζω δεν υπαρχουν ψιλες συχνοτητες..Και οταν πας να τραγουδησεις στα ψιλα σε κοβει αποτομα ακομα και οταν ηχογραφεις στο μικροφωνο γι αυτο του ed sheeran το ηχογραφησα κατω απο κουβερτα και για καποιο λογο μποορυσα να παρω πολυ βαθια αναπνοη και να ανεβω στις ψηλες νότες ..Ηταν δηλαδη πολυ ποιο ευκολο ενω οταν βγαζεις την κουβερτα σε ενοχλει ο ηχος..Δεν μπορω να το εξηγησω..Μηπως χρειαζομαι deffusers?..Αλλα εχω τις ταζιερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!..Απλα το θεμα δεν ειναι οτι σε ενα τετοιο χωρο οταν τραγουδας θα πρεπει να βγαινει η φωνη ακομα και οταν δεν τραγουδας στο μικροφωνο σωστα?..Δηλαδη στο σαλονι μπορω να τραγουδησω πολυ ποιο ανετα! Η ακομα και στο σπιτι που ξενοικιασα και ειχα ως φοιτητης..Δηλαδη η φωνη δεν δυσκολευονταν..Εδω ειναι σαν να προσπαθεις να βγαλεις φωνη!..Οι κουρτινες μηπως ειναι ενας λογος η τα 2 χαλια με την φλοκατη?..Ναι μονο φωνη θελω να ηχογραφω ..Το συστημα αυτο δεν κανει πολυ δουλεια..Οποτε ο πετροβαμβακας δεν θα βοηθησει?..Οταν χτυπαω παλαμακια κατι ακουγεται απο reverb αλλα πολυ λιγο..Τα χαλια να τα κρατησω?..Με λιγα λογια στο δωματιο νομιζω δεν υπαρχουν ψιλες συχνοτητες..Και οταν πας να τραγουδησεις στα ψιλα σε κοβει αποτομα ακομα και οταν ηχογραφεις στο μικροφωνο γι αυτο του ed sheeran το ηχογραφησα κατω απο κουβερτα και για καποιο λογο μποορυσα να παρω πολυ βαθια αναπνοη και να ανεβω στις ψηλες νότες ..Ηταν δηλαδη πολυ ποιο ευκολο ενω οταν βγαζεις την κουβερτα σε ενοχλει ο ηχος..Δεν μπορω να το εξηγησω..Μηπως χρειαζομαι deffusers?..Αλλα εχω τις ταζιερες

:o :o :o

 

Κοίτα είναι απλά τα πράγματα:

 

1. Ακουγεται πολύ έντονα ο χώρος (reverb δωματίου), δηλαδή υπάρχει μεγάλη αντήχηση; - προσθέτεις μονωτικά (πάνελ, χαλιά, κουρτίνες, στρώματα, κλπ)

 

2. Δεν ακούγεται; - Αφαιρείς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Tελικα στην απεναντι μερια απ τα ηχεια εβαλα πετροβαμβακες στις γωνίες και ricoffon στο κεντρο οπου ειχα την πικε(σεντονι)

 

Πισω απ τα ηχεια επισης εβαλα πετροβαμβακα που πιανει μεχρι την γωνια του τοιχου..Το θεμα ειναι οταν δεν τα εχω αυτα ακουγεται μια ασχημη ακουστικη χωρου καπως μεταλικη αλλα με την εννοια μουντο με reverb..Ενω τωρα που τα εβαλα..Ενω εχει φτιαξε καπως η κοαυστικη του χωρου εχει φτιαξει προς το dead space και αυτο ακουγεται στο μικροφωνο δεν βγαινουν ζωντανες οι ηχογραφησεις..δεν εχουν ενεργεια οπως και το δωματιο δεν εχει ζωντανια ενεργεια ..Ειναι κλειστος ο ηχος του..Τι μπορω να κανω?..Παραθετω καποιες φωτοραφιες

 

_CE_91_CE_BA_CE_BF_CF_85_CF_83_CF_84_CE_-1448663851-141-e.thumb.jpg.f924f669362c93a58dbb74f980f18084.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου