Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ενισχυτη (fade out)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!

 

μολις επαιζα με τον ενισχυτάκο μου, τον laney cub 12r και εκει που επαιζα, αρχισε να κανει ενα αργο fade out που διηρκεσε περιπου 5-6 δευτερολεπτα και μετά σταματησε να ακουγεται ήχος.

 

οταν σταματησε να ακουγεται ηχος προσεξα το λαμπακι που είχε σβησει (δε το ειδα να σβηνει)

 

ο ενισχυτής δηλαδή φαινοταν σβηστος αν και ήταν στο "ΟΝ"

 

μετα τον εβαλα στο "OFF" και πάλι στο "ΟΝ" και αναψε κανονικά, και επαιζε κιολας.

 

τραβηξα ενα ακορντο και τον εβαλα στο "OFF" ενώ ακουγόταν για να δω αν θα κανει το ίδιο fade out με πριν και παρατηρησα οτι το fade out εγινε πιο γρηγορα και πιο απότομα.

 

κατα τα άλλα τωρα λειτουργει... Τί εγινε πριν ομως? ανησυχώ...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν παρατηρησα κατι τετοιο...

επαιζα και με την πεταλιερα μαζι η οποια δουλευε λουπα, κανενα σταματημα/περιεργο δε μου εκανε.

 

αλλα και να ειχε γινει κατι με το ρευμα δε θα'πρεπε να ξανανοιξει αφου ο διακοπτης του ενισχυτη ειναι μηχανικος?

 

:(

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει τυχει με τετοιο στυλ διακοπτη. αμα ειναι ψιλομαπεξ quality και το πλαστικο τμημα μαλακωνει απο τη ζεστη, ειναι πιθανο να γινει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την άλλη όμως γιατι το fade out έγινε τόσο αργά, ενώ όταν δοκιμασα μονος μου να κλεισω το διακόπτη εκλεισε σε 1-2 δευτερόλεπτα και έκανε και τον χαρακτηριστικό ήχο ξεφόρτισης των πυκνωτων.

 

σαν κάποιος να μου χαμηλωνε λιγο λιγο το βολιουμ ήτανε...

 

sorry alderbody σ'εχω πρήξει! ;D

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την άλλη όμως γιατι το fade out έγινε τόσο αργά, ενώ όταν δοκιμασα μονος μου να κλεισω το διακόπτη εκλεισε σε 1-2 δευτερόλεπτα και έκανε και τον χαρακτηριστικό ήχο ξεφόρτισης των πυκνωτων.

 

σαν κάποιος να μου χαμηλωνε λιγο λιγο το βολιουμ ήτανε...

 

χμμμμμ...    περιεργο.

 

Και να πεις οτι το λαμπακι ειχε μεινει αναμενο, θα ηταν καμια τελειωμενη λαμπα η κατι τετοιο.

Για να σβησει και το λαμπακι σημαινει οτι κατι του εκοψε τελειως την παροχη.

Εκτος αν το λαμπακι δουλευει με DC, οποτε κατι παιχτηκε στο κυκλωμα τροφοδοσιας/ανορθωσης.

 

αν ειχαμε το σχεδιο του κυκλωματος να δουμε τι εχει εκει μεσα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου