Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ενισχυτη (fade out)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ξαναπαρω αυριο εγω το νακα να τους πρηξω για την εγγύηση... θα γραψω εδω τι θα μου πουνε

 

κριμα ρε γμτ τελικα φαινεται πως εχει καποιο προβλημα με καποιο συγκεκριμενο εξαρτημα... :(

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα παραπάνω λινκ σε ξένα φόρουμ φαίνεται πως κάποιοι cub12 έχουν ένα ελαττωματικό θερμοστάτη στο τροφοδοτικό τους που προκαλεί το ίδιο φαινόμενο(flicker του led και fade out του ενισχυτή).

Ο θερμοστάτης αυτός λειτουργεί όπως περίπου και στο φούρνο/το θερμοσίφωνα κλπ. Όταν η εσωτερική θερμοκρασία του σημείου που ελέγχει περάσει κάποιο κατώφλι, τότε σβήνει σταδιακά την τροφοδοσία(είναι έλασμα και θέλει κάποιο χρόνο να ανοίξει). Αν είναι ελαττωματικός, μπορεί να θεωρεί και τους 30οC υψηλή θερμοκρασία και να κλείνει.

Ένα ηλεκτρονικός μπορεί να βρει ένα κατάλληλο θερμοστάτη να αλλάξει ή ακόμη και να τον κάνει bypass(αυτό είναι λιγάκι επικίνδυνο). Πρέπει πάντως να ελέγξει και το biasing του ενισχυτή μήπως είναι πολύ hot biased(συμβαίνει συχνά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@IraklisZS

για αρχή πάρε το σέρβις και ανάφερε το πρόβλημα...

θα σου πουν να τον πας σε κάποιο κατάστημα για να σταλεί Παιανία να τον κοιτάξουν ή να τον πας εσύ ο ίδιος στην Παιανία....

ταλαιπωρία αλλά δεν νομίζω να υπάρχει άλλη πρώτη λύση και, επίσης, δε νομίζω να στον αντικαταστήσουν χωρίς να του ρίξουν μια ματιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους πήρα σήμερα και μου είπαν πως πρεπει εγώ να πάω παιανία... και δε μου λένε και αν καλυπτεται απο την εγγύηση λόγω αλλαγής μεγαφώνου.

 

φοβάμαι μήπως τα ανταλλακτικά κοστίζουν πολύ γιαυτο το σκέφτομαι τι να κάνω, αν αξίζει να πάω ως εκεί να τους πρήξω να μη μου χρεώσουν την επισκευή αφού η αλλαγή μεγαφώνου δεν θα μπορουσε να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Και επίσης οτι αν ήταν να μπορει να δημιουργήσει, αυτό θα γινόταν ακομα και με μια εξωτερική καμπίνα.

 

 

σήμερα έκανα τα εξής:

 

1) έβαλα τον ανεμιστήρα απο πίσω και τον άνοιξα. Μετα απο 1 λεπτό περίπου έσβησε.

 

2) κολλησα το αφτί μου στην καμπίνα και τον άνοιξα (βολιουμ στο 0). Άρχισε να ακούγεται ένα ελαφρύ βζζζζζζ, που υποθέτω πως θα είναι ο βόμβος των μετασχηματιστών.

Περιμενα να ακούσω καποιο "τσικ" όταν θα ενεργοποιείται ο θερμοστάτης που υποπτευομαστε οτι μας τα χαλαει, αλλά τίποτα δεν άκουσα. Αντίθετα, το λαμπάκι έσβησε πάλι (μαζι και οι λάμπες) ΑΛΛΑ ο βόμβος συνέχισε ακάθεκτος. Αν δεν γυρίσω το διακόπτη στο οφφ, ο βομβος συνεχίζεται, ακόμα και όταν ο ενισχυτής "λιποθυμήσει"

 

 

μιλάμε για ελαφρύτατο βόμβο που τον ακους ΜΟΝΟ αμα κολλήσεις το αφτί σου πάνω στο τολεξ

 

 

??? ??? ??? ???

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοιο πρόβλημα σε Marshall JCM900. Η λύση ήταν απλή τελικά: Καθαριστικό επαφών σε όλα τα Jack. Φοβόμουν και εγώ για πυκνωτές, τροφοδοτικά κτλ., αλλά τελικά η λύση ήταν τα jack, λόγω κάποιου  buffer που υπάρχει στο κύκλωμα. Το είδα σε forum για Marshall JCM900, το δοκίμασα και δούλεψε. Προηγουμένως είχα κάνει service στον ενισχυτή και το πρόβλημα παρέμεινε. Πρακτικά, δεν έχεις να χάσεις τίποτα(ίσως λίγα ευρώ για το καθαριστικό!!!). Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις πληροφορίες που βρήκες στο δίκτυο δεν είναι δυνατόν να βρεις άλλο θερμοστάτη με τις κατάλληλες προδιαγραφές;

 

φαντάζομαι θα γινεται αμα τον ανοιξω και βρω το θερμοστάτη, αλλά έτσι χάνω την εγγύηση στα σίγουρα.

 

επίσης θα είναι δύσκολο για μένα να βάλω κολλητήρι σε μια εργοστασιακη και στριμόκωλη πλακέτα, δεν έχω αρκετή εμπειρία..

 

Παρόμοιο πρόβλημα σε Marshall JCM900. Η λύση ήταν απλή τελικά: Καθαριστικό επαφών σε όλα τα Jack. Φοβόμουν και εγώ για πυκνωτές, τροφοδοτικά κτλ., αλλά τελικά η λύση ήταν τα jack, λόγω κάποιου  buffer που υπάρχει στο κύκλωμα. Το είδα σε forum για Marshall JCM900, το δοκίμασα και δούλεψε. Προηγουμένως είχα κάνει service στον ενισχυτή και το πρόβλημα παρέμεινε. Πρακτικά, δεν έχεις να χάσεις τίποτα(ίσως λίγα ευρώ για το καθαριστικό!!!). Καλή τύχη!

 

όταν λες παρόμοιο τι εννοείς? Εσένα σου σβήναν και οι λάμπες? αναβε κανονικά και μόλις ζεσταινόταν έσβηνε?

 

 

τελοσπαντων, αυριο που έχω λιγο χρόνο θα τον πάω στο νακα να τους πρήξω για την εγγύηση και αμα δε συμφωνούνε και ζητάνε και πολλά, θα τον πάρω πίσω και θα τον πάω αλλου. Εκτός απο το ότι δε παιζει σάλιο αυτο τον καιρό, ειναι και φτηνο ενισχυτάκι, δε θελω να πληρώσω πολλά για να φτιαχτεί.

 

 

πολύ θέμα έγινε το ενισχυτάκι μου... ρεζιλι γιναμε απαπαπα! θα προτιμούσα αυτές οι σελίδες να ειναι γραμμένες στο άλλο τόπικ για το ποσο φοβερός ενισχυτής είναι! ;D ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιοπόοοοοον... εχουμε και λέμε:

 

σήμερα δοκίμασα να τον φορτώσω στη μηχανή αλλα τελικά δεν τα κατάφερα, αν και μικρός δε χωράμε κ οι 2 πανω... οπότε το σενάριο παιανία απορρίφθηκε.

 

έτσι λοιπόν, χωρίς καν μεταφορικό μέσον, η μόνη μου ελπίδα ήταν να τον πάω στο νακα στην ιπποκράτους και να τα κανονισουν εκεινοι. Στο κάτω κάτω εγώ μονο με τεχνικο τμημα ειχα μιλήσει, λογικα λέω αμα σου χαλασει κατι το πας απο εκει που το πηρες.

 

πήγα στο νάκα, και μου ειπε πως ΜΟΝΟ στο τεχνικό τμημα πρεπει να τον πάω, και οτι αυτοι δεν το πηγαινουν, και μου ειπε πως εχουν 4 τεχνικα στην αθηνα που δε το ηξερα, ενα απο αυτα αμπελοκηπους (σχετικα κοντα μου).

 

μόλις όμως του είπα για το μεγάφωνο (δεν είχα καμια ορεξη να ταλαιπωρηθω και να μου πουνε μετα πληρωνε) μου ειπε πως μαλλον ακυρωνεται η εγγυηση. Μετά ο υπάλληλος (πολυ ευγενικος και εξυπηρετικος) πηρε το τεχνικο και ρωτησε ο ιδιος μπροστα μου και μου ειπε οτι ο τεχνικος ειναι ανενδοτος.

 

Ύστερα μου είπε "αφου τα λεφτα θα τα δωσεις, γιατι να τρεχεις αμπελοκηπους? κατσε να παρω τον κουρμπη που ειναι διπλα να τον κοιταξει" (εμεινα μ...ς εγω)

 

παιρνει τον κουρμπή του τα λεει και μου κανει οκ πηγαινε απο εκει ειναι καλός αυτος και οταν στο φτιαξει αμα μπορεις πες μου αν εγινε και τι ειχε να ξερω τι να πω στους πελατες αμα ξανατυχει.

 

λεω ευχαριστώ και φεύγω

 

πάω στον κουρμπή (με τον ενισχυτη στο χερι παντα) ο οποίος κατι εφτιαχνε σε μια κιθάρα και του τα λέω, αυτός συνεχιζε εκει χωρις να μιλαει και πολυ, αλλα ουτε και να μου πει κατσε να τελειωσω αυτο πρώτα. Τελικά μετα απο κανενα μισάωρο τελειωνει την κιθάρα, ακουγε εν τω μεταξυ τα συμπτώματα που του ελεγα εγώ απλα για να πιασω λιγο την κουβεντα και απλα κουνουσε το κεφάλι με την έκφραση "τι περιμενεις απο τον κινεζο"

 

η ωρα περνουσε και αυτος σα να φαινοταν να βαριεται να ασχοληθει, οποτε του λεω θες να τον βαλουμε να δεις κι εσυ? μου λεει βαλτον.

 

τον βάζουμε στην πριζα και μου άρχισε να κοροιδευει για τον ηχο........... του λεω τι να σου πω εμενα μαρεσει

 

μου λεει τι να σου κανω τωρα εγω? στην ουσια ρε παιδια μόνος μου του έλεγα τι γινεται... Εβγαλε τη σιτα απο πισω και επιασε τον PT και λεει παντως αυτος δε ζεσταινεται, οπότε συμπεραναμε το διακοπτάκι θα είναι.

 

μου λεει αυτο το διακοπτακι ειναι μέσα στον μετασχηματιστή, πρεπει να παρεις καινούριο μετασχηματιστή.

 

ωραια λέω πόσο κάνει?

 

λεει που να ξερω, πάρε το νακα και ρώτα τους ποσο κανει το ανταλλακτικο.

 

μα, του λεω, ενας μετασχηματιστής ειναι, αμα παρω εναν με τα ιδια σπεκς τι διαφορά θα κάνει?

 

λέει οχι πρεπει να ειναι ιδιος, τελοσπαντων απο ό,τι κατάλαβα αυτός δεν είχε ή δε μπορουσε να βρει.

 

επίσης κατάλαβα πως είτε βαριοταν να ασχοληθει, είτε είχε ξενερώσει που ημουν πελατης του νακα, είτε πολύ απλά δεν ειναι κανονικός τεχνικος όπως μου λέγανε, απλά ξερει λίγο απο ενισχυτές όπως εγώ ξέρω να φτιάχνω κανενα πεταλάκι...

 

 

όπως και ναχει γύρισα πισω καταιδρωμενος κουρασμενος και εκνευρισμένος, κυρίως με τον κουρμπή που με είχε να περιμενω μια ωρα σα το μ.λακα μεσα στο μαγαζι του και δε μου ειπε μια κουβεντα στα ισια, απο το οτι θα αργήσει μιση ώρα να τελειωσει αυτο που έκανε, μεχρι το οτι δε μπορει ή δε θελει να ασχοληθεί με τον ενισχυτή μου. Και εκτός αυτού, ειρωνευότανε απο την ποιότητα κατασκευής του μέχρι τον... ήχο του!

 

επίσης είμαι εκνευρισμένος με το τεχνικό τμήμα που μου ακυρώνει την εγγύηση λόγο αστοχίας στον PT επειδή άλλαξα ...μεγάφωνο, που και χαζομαρα να έκανα, θα μου χαλουσε τον OT και επίσης τη χαζομαρα μου θα μπορουσα να την είχα κανει και με εξωτερική καμπίνα και να μη φανει τιποτα....

 

 

δε πάμε καλά μου φαινεται.............

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου