Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ενισχυτη (fade out)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

@ RayDTutto

Δίκιο έχεις.

Αλλά, στην συγκεκριμένη περίπτωση, αυτό που αλλάχτηκε (μεγάφωνο), έχει άμεση σχέση με τον μετασχηματιστή εξόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάντως το στοκ δε το έχω πια, οπότε θα βασιστώ στην κατανόησή τους.

 

φαντάζομαι πως αν χρειαστεί να πληρώσω, δε θα μου κοστίσει και πάρα πολύ, αλλα αν το θεωρήσω παράλογο ποσό, δε θα τον πάω.

 

ήδη έχω ρωτησει τη λανι να μου πει τα ακριβή σπεκς του μ/σ. Αν μου απαντήσουν, μπορώ και μόνος μου να το κάνω αν βρω το ανταλλακτικο

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρακλή, η απάντηση για το τι έχει ο ενισχυτής σου έχει δοθεί ήδη! Οι συγκεκριμένοι Laney έχουν ένα PTC στην τροφοδοσία των νημάτων το οποίο αν τα παίξει σβήνουν οι λυχνίες γιατί δεν τροφοδοτούνται τα νήματα καθώς και το λαμπάκι του ενισχυτή μιας και τροφοδοτείται από το ίδιο σημείο δλδ τα 6,3V. Είναι κλασική βλάβη σε Cub10/12.

 

Ωστόσο, το ίδιο συμβαίνει και αν έχει πρόβλημα κάποια λυχνία. Αν βραχυκυκλώσει το νήμα της τότε "ανοίγει" το PTC και δεν τροφοδοτείτε κανένα νήμα. Αυτός είναι και ο σκοπός ύπαρξής του, κάτι σαν ασφάλεια δηλαδή. Οπότε πάλι σβήνουν οι λυχνίες και, το λαμπάκι.

 

Σε καμία περίπτωση δεν έχει καεί ο μετασχηματιστής οπότε μην ταλαιπωρείσαι άδικα ψάχνοντας πληροφορίες γι'αυτόν. Αν είχε πρόβλημα δεν θα άνοιγε καθόλου ο ενισχυτής και εκτός από αυτό θα σου έκαιγε συνέχεια την ασφάλεια του δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε ηρθε και ο κ. Μετασχηματιστης!

 

το θέμα είναι ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπιζει κανεις το θέμα.

 

Αυτο το PTC που λες, ειναι μέσα στην περιέλιξη? Γίνεται να αλλαχθει μόνο αυτό? Μου είπαν πως αν ειναι μεσα στο Μ/Σ πολύ δυσκολο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι! Πάνω στο PCB είναι! Αν θυμάμαι καλά, ένα κίτρινο πράμα δίπλα από την κλέμα που έρχονται οι τάσεις από τον τροφοδοσίας.

 

Θα πρότεινα, όμως, πρώτα να τσεκάρεις τις λυχνίες σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα!  :)

 

Πρόσεχε πολύ μόνο όταν το τσεκάρεις, πρέπει να το κάνεις με ενισχυτή ανοιχτό για να δεις αν "ανοίγει" το PTC κάτι το οποίο είναι πολύ επικίνδυνο. Τα έχουμε πει πολλές φορές ότι οι τάσεις στους ενισχυτές λυχνίας είναι θανατηφόρες! Ελπίζω να γνωρίζεις τι κάνεις και να παίρνεις τις ανάλογες προφυλάξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι! Πάνω στο PCB είναι! Αν θυμάμαι καλά, ένα κίτρινο πράμα δίπλα από την κλέμα που έρχονται οι τάσεις από τον τροφοδοσίας.

 

Θα πρότεινα, όμως, πρώτα να τσεκάρεις τις λυχνίες σου!

 

Ναι, είναι ένα ptc πάνω στην πλακέτα, ΔΕΝ έχει να κάνει με το μετασχηματιστή. ΜΗΝ αγοράσεις νέο Μ/Σ που θα είναι κι ακριβός χωρίς λόγο.

Το ptc το έχει κι ο cub10 στο κυκλωματικό σχέδιο που είχα ποστάρει. Δεν είναι κάτι το ακριβό να το αλλάξεις και μόνος μ ένα κολλητήρι. Μπορείς ακόμη και να το αντικαταστήσεις με ασφάλεια κατάλληλης τιμής σε Ampere. To ptc του cub10 είναι στα 6Α και το αναφέρει στην parts list ως poly switch 6.0A (part number: 007390). Kι ασφάλεια 6Α να βάλεις, θα κάνει την ίδια δουλειά, απλά όταν καεί (π.χ. λόγω καμμένης λυχνίας) θα πρέπει να την αλλάξεις ενώ το ptc επανέρχεται μόνο του (όταν δεν είναι προβληματικό...).

 

έτσι μοιάζει:

http://www.made-in-china.com/showroom/inkpoolsz/product-detailCMpEdvJrCGWs/China-PTC-Resistor-60V-WH60-075-.html

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά έλειπα αυτό το διάστημα. Τα συμπτώματα στον Marshall ήταν ότι λίγη ώρα αφού τον άνοιγα, όταν ζεσταινόταν, έκανε fade out και ο ήχος χανόταν. Στην αρχή, αν τον έκλεινα και τον άνοιγα ξανά, είχα ήχο για λίγο, μετά όμως από κανα δυο λεπτά τα ίδια. Στο τέλος ο ήχος χανόταν οριστικά, όσες φορές και αν άνοιγα τον ενισχυτή. Έπρεπε να περάσει αρκετή ώρα για να ανοίξει ξανά. Οι λάμπες αν και παλιές, λειτουργούσαν. Άλλαξα λάμπες, έκανα service και μετά από λίγο πάλι τα ίδια. Το πρόβλημα λύθηκε όταν καθάρισα τις επαφές. Έχουν περάσει 4 μήνες περίπου από τότε και δεν είχα ξανά πρόβλημα. Δε λέω ότι και ο δικός σου έχει το ίδιο πρόβλημα (πολλοί πιο έμπειροι από μένα τόσο με το θέμα όσο και με τον ενισχυτή έχουν απαντήσει ήδη), αλλά αν μέχρι τώρα δε βρήκες λύση, δε χάνεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά βρέθηκε ένας φίλος μου που με πήγε σε ένα κοντινό σέρβις του νάκα, στο γηροκομειο.

 

ο άνθρωπος εκεί ήταν πολύ συζητήσιμος, και συμφώνησε κ αυτός πως ειναι πολύ λογικά αυτά που του ειπα για το μεγάφωνο και την εγγύηση, απλά λέει πρεπει να τον ανοίξει πρώτα να δει τι έχει.

 

μου είπε να περιμένω νέα αυτή τη βδομάδα... όταν τελειώσει η υπόθεση θα ενημερώσω!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου