Προς το περιεχόμενο

Heaven&Hell, The devil you know


spiretos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πρώτη ακρόαση του album των κ. Iommi, Butler, Dio και Appice. Συμπαθητικό, αλλά δε μου είπε και πολλά. Τουλάχιστον μου ακούστηκαν αρκετά ορεξάτοι. Τώρα θα μου πεις και τι περίμενες, να βγάλουν το Paranoid;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paranoid όχι, αλλά τουλάχιστον ένα Neon Nights, ένα Children of the Sea, ένα Sign of the Southern Cross, κάτι βρε παιδί μου... ;)

Πάντως επειδή υπήρξα μέγας φαν αυτού του λάιναπ - οι δύο δίσκοι που είχα λειώσει γύρω στο '81-82, ήταν το Mob Rules των Sabbath και το Closer των Joy Division (όχι δεν έχω καμία συνέπεια σαν ακροατής!) - θα του ρίξω μια αυτιά.

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το αλμπουμ, σπερνει. Θα ηταν κουτο να περιμενουμε ΤΩΡΑ οι Heaven & Sabbath να βγαλουν Neon Nights. Ειναι σα να περιμεναμε να βγαλουν οι Stones ενα Satisfaction.

Ας ειναι καλα (που ΕΙΝΑΙ) κι ας τα λενε οπως θελουνε.

 

"The world is full of kings and queens........"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα φίλτατε playloud.

 

Το album τα κατέβασα για να το ακούσω (ουπς) και είναι όλα όπως τα περιμέναμε: Δυνατά φωνητικά, solos και riffάρες. Ακούστε το The Turn Of The Screw που σπέρνει!

To keep you is no benefit. To destroy you, no loss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν κουτο να περιμενουμε ΤΩΡΑ οι Heaven & Sabbath να βγαλουν Neon Nights.

 

Όχι δεν θα ήταν κουτό. Yπεραισιόδοξο ίσως, αλλά με μια ελπίδα ζει ο άνθρωπος... ;)

Θα επανέλθω με την ...ετυμηγορία αφού ακούσω το δίσκο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ρε παιδιά αυτό που άκουσα σε αυτό το album είναι έναν δίσκο Candlemass με τον Dio στα φωνητικά, μου θύμισε μουσικά παραπάνω την εποχή Ozzy παρά την εποχή Dio. Δεν λέω, κακό και σκοτεινό το album, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό που περίμενα. Περίμενα όπως οι παραπάνω δίσκο στο στυλ Heaven And Hell και Mob Rules

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟΣ RIFF MEISTER Iommi εβγαζε "σκοτεινα" riff, οι Candlemass (που κι αυτους τους γουσταρω) επαιζαν στα λειβαδια της Σουηδιας με ξεγνοιαστες αγελαδες :) :) :). Το οτι που και που εκανε μερικα "ελαφροτερα" (ΑΝ μπορει κανεις να το πει αυτο) πραγματα (Eternal Idol, TYR, Seventh Star κλπ κλπ) αυτο δε σημαινει οτι αλλαξε τελειως.

Δεν ξερω ποσοι απο εσας ξερουν (μακαρι) το προσωπικο του αλμπουμ IOMMI. Εκει να δειτε ΒΑΡΟΣ.

Το "The devil you know" στεκεται επαξια σημερα ως ενα ΠΟΛΥ καλο αλμπουμ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Playloud συμφωνώ 100% ότι ο Iommi ΕΙΝΑΙ ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ heavy riff master και όταν έπαιζε υπερβαρέων βαρών riffάρες, που κακά τα ψέμματα άλλαξαν τη σκληρή μουσική και δημιούργησαν το heavy metal (μαζί με κάτι άλλους ''τυχάρπαστους''  ;D Tipton, Downing), οι άλλοι μύριζαν τα νύχια τους. Iommi invented the fucking thing και έχει εξασφαλισμένο απόλυτο respect από όλους όσους αρεσκονται στο metal καθώς και θέση (θρόνο ίσως; ) στην ιστορία της rock μουσικής.

 

Όμως, για εμένα τουλάχιστον, οι μνημειώδεις δίσκοι μιας μπάντας (και o Iommi έχει ουκ ολίγους στο ενεργητικό του) πάντα θα στοιχειώνουν τις επόμενες δουλειές της. Για τον ίδιο λόγο δε μου λένε πολλά τα τελευταία ούτε των Maiden, ούτε των Metallica, ούτε και των πολυαγαπημένων μου Priest.

 

Συμπερασματικά: ο δίσκος είναι σίγουρα heavy (και Nognir όντως μου θυμίζει κι εμένα την εποχή Ozzy) και στέκεται αξιοπρεπώς, μέχρις εκεί όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Right said ;)

 

Κι εγω αυτο ακριβως λεω. Πιστευω οτι ενας αξιπορεπης, πραγματικα καλος δισκος (cd ειναι πια "παλιουρα", κι εγω το ιδιο :)) ειναι ισως το καλλιτερο που θα επρεπε να περιμενουμε απο τετοιους καλλιτεχνες (εκτος των μπλιαχ maiden)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου