Προς το περιεχόμενο

Μπλέχτηκα...Πώς συνδέω preamp, κάρτα ήχου, μίκτη & monitors;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Μόλις πρόσφατα αγόρασα τον προενισχυτή Presonus TubePre για να ηχογραφώ στο PC μου με την M-Audio Audiophile 2496.

 

Έχω ένα μίκτη Behringer UB-1622FX στον οποίο έχω συνδέσει τα 2 monitor ηχεία μου.

 

Μέχρι τώρα (που δεν είχα τον preamp) έστελνα την έξοδο του μίκτη στην κάρτα ήχου. Το output της κάρτας ήχου, το επέστραφα στην κονσόλα στο TAPE INPUT ==> Εδώ μάλλον είναι το λάθος που κάνω...

 

 

Τώρα που έχω τον προενισχυτή θέλω να κάνω την εξής συνδεσμολογία:

 

Να στέλνω το σήμα του preamp με RCA στην κάρτα ήχου. Από την κάρτα ήχου πρέπει να στείλω τον ήχο με κάποιο τρόπο στα ηχεία. Προφανώς αυτό θα γίνει μέσω του μίκτη...

 

Σε ποια είσοδο του μίκτη μου όμως πρέπει να συνδέσω την έξοδο της κάρτας ήχου, ώστε να ακούω από τα monitors σωστά, και να έχω και έλεγχο της έντασης;

 

Το ρωτάω αυτό γιατί όταν ηχογραφώ, στα monitors ακούω χαμηλή ένταση της κιθάρας, ενώ στην πράξη το σήμα που πηγαίνει στην κάρτα και τελικά γράφεται, είναι δυνατό.

Πρακτικά όμως δεν μπορώ να λειτουργήσω έτσι γιατί δεν έχω σωστό monitoring...

 

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα (πολύ)... ::)

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

to 1 megalo sou lathos einai oti agorases aftin tin konsolitsa :-\ :-\ :-\ an kai den ksero poia einai ta monitor sou..alla an exeis kala monitors apla tha sou apodinamonei arketa to sima afti i konsola,ta pragmata einai apla,tin eksodo tou preamp tin sindeeis se mia eisodo tis konsolas kai tin stelneis stin karta ixou meso ton sub p exei i sigekrimeni konsola(pistevo na ksereis,aplo einai,apo ekei kanonizeis kai tin entasi p tha paei sto pc),telos i eksodos tis kartas ixou erxete se 2 kanalia tis konsolas 1 gia L kai ena gia R ta opoia vevaia tha strepseis ta pan pot  terma aristera kai terma deksia (diladi to L tou ipologisti p erxete stin konsola tha to kaneis na akougete sto L ixeio k.t.l)  ta master tis konsolas eina panta sta 0 dbfs kai elenxeis tin endasi ton ixeion apo to potensiometro p tha leei control room level i kati tetoio

www.beatonboard.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε loop ρε και μην βάζεις τον προενισχυτή πάνω στην κονσόλα συνέχεια.Εγώ τουλάχιστον έχω ένα κανάλι στον προενισχυτή και ένα στην κονσόλα.

 

Το out της κάρτας βάλτο σε υποδοχή που δέχεται input i κονσολα.(στη phonic που έχω το χω σε κανάλια rec όχι σε κανονικά inputs οργάνων).Έχω και το out της onboard εκεί γιατί μου δίνει μια mini jack stereo είσοδο.

Τα out της κονσόλας-προενισχυτή γύρνα τα στα input της κάρτας ήχου.

Τα ηχεία βάλτα στο control room ή headphones.Έτσι έχεις τον έλεγχο της έντασης στην κονσόλα.

 

Δεν είδα την κονσολα σου.Αν βγάζεις άκρη με αυτό πές μου.Αν όχι δώσε κανα λίνκ να δούμε και την κονσόλα σου ακριβώς και να πράξουμε χωρίς θεωρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 1 megalo sou lathos einai oti agorases aftin tin konsolitsa :-\ :-\ :-\ an kai den ksero poia einai ta monitor sou..alla an exeis kala monitors apla tha sou apodinamonei arketa to sima afti i konsola

 

Τα monitors μου είναι τα Alesis M1 Active Mk2.

 

ta pragmata einai apla,tin eksodo tou preamp tin sindeeis se mia eisodo tis konsolas kai tin stelneis stin karta ixou meso ton sub p exei i sigekrimeni konsola

Γιατί να "χαραμίσω" τον ήχο του preamp παιρνόντας τον μέσα από μια φτηνή κονσόλα;

Καλύτερα δεν είναι να τον συνδέω απευθείας;

 

Θα μου πεις βέβαια "τι την θες τότε την κονσόλα" και όντως είναι ένα καλό ερώτημα...

 

Αλλά χωρίς αυτή, ΠΩΣ θα έχω συνδεδεμένα τα ηχεία και πώς θα ελέγχω την ένταση που ακούω;

 

Μπλέξιμο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καταστρέφεις το σήμα σου?

 

Αφού πήρες "αξιόλογο" προενισχυτή η κονσόλα σου είναι άχρηστη... Γιατί δεν βάζεις κατευθείαν τα Monitors στην κάρτα ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καταστρέφεις το σήμα σου?

 

Αφού πήρες "αξιόλογο" προενισχυτή η κονσόλα σου είναι άχρηστη... Γιατί δεν βάζεις κατευθείαν τα Monitors στην κάρτα ήχου?

 

Και πώς θα ελέγχω τη συνολική ένταση; Από τα virtual faders της καρτας ήχου;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου