Προς το περιεχόμενο

Μπλέχτηκα...Πώς συνδέω preamp, κάρτα ήχου, μίκτη & monitors;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελαβντου η κάρτα σου δεν έχει direct monitoring για να ακούς το input χωρίς να περιμένεις τις επεξεργασίες του Sonar;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βοηθάει να δεις τις δικές μου ρυθμίσεις?Απο Sonar δεν ξέρω αλλά απο cubase πρέπει να ανοίξεις το monitor που φάινεται κάπως παρόμοιο με το κουμπάκι που δείχνεις.Βγάλε το direct monitor αν υπάρχει επιλογή στο sonar.

 

Αυτό που λές ότι γίνεται φάινεται να γίνεται κάπου λούπα.Μήπως έχεις συνδέσει κάπου σε hardware κατι παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ηλία τι latency έχεις με την κάρτα σου???

με το Input Echo: On και μια τιμή πάνω από 5-6ms είναι φυσικό να υπάρχει πρόβλημα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρήκα την άκρη!

 

Το ατέρμονο loop οφειλότανε σε βλακεία που είχα κάνει και απενεργοποίησα τους ASIO drivers.

 

Επομένως, με το κουμπάκι Input echo ανοικτό στο κανάλι που παίζω, και με την επιλογή WaveOut στο virtual Patchbay της Audiophile μπορώ πλέον να παίζω και να ακούω τα effects ;)

 

Το μόνο που δεν έχω καταφέρει να κάνω πλέον είναι να ακούω την κιθάρα (mono) αλλά ΚΑΙ από τα 2 ηχεία την ώρα της ηχογράφησης.

Επειδή στέλνω το σήμα του preamp στο Δεξί κανάλι της κάρτας, όταν παίζω, ακούω την κιθάρα μόνο απο το δεξί ηχείο.

Κατά την αναπαραγωγή αυτού που έγραψα όμως, την ακούω κανονικά στο κέντρο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι εξακολουθείς να ακούς και το dry σήμα της κάρτας ήχου.Για να ακούσεις στο κέντρο αυτή την πηγή λοιπόν πρέπει να πας στον μίκτη της 24/96,να δεις σε ποιο κανάλι περνάει η κιθάρα σου και να φέρεις το panpot του καναλιού στο κέντρο.

Έχω μπερδευτεί όμως.Την ώρα που γράφεις ακούς με εφέ που έχεις βάλει στο sonar αλλά ακούγεται μόνο δεξιά ο ήχος.Κανονικά αν άκουγες το live input του sonar θα έπρεπε να ακούς ακριβώς όπως και στην αναπαραγωγή μετά.

Ερώτηση: όταν ακούς την κιθάρα που έγραψες, αν εκείνη τη στιγμή παίξεις κιθάρα, ακούγεται και το live παίξιμο παράλληλα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: όταν ακούς την κιθάρα που έγραψες, αν εκείνη τη στιγμή παίξεις κιθάρα, ακούγεται και το live παίξιμο παράλληλα??

 

Ναι, εφόσον έχω αφήσει ενεργοποιημένο το "Input Echo"...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, μάλλον έχεις ορίσει stereo στο Input του καναλιού του sonar (μάλλον είναι προρυθμισμένο έτσι) και πρέπει να πας να το κάνεις left ή right αναλόγως που συνδέεις την κιθάρα σου.Για δες το είναι το κουτάκι που έχει το Ι και σε σένα θα γράφει κάτι σαν " I  stereo M-audio".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ, μάλλον έχεις ορίσει stereo στο Input του καναλιού του sonar (μάλλον είναι προρυθμισμένο έτσι) και πρέπει να πας να το κάνεις left ή right αναλόγως που συνδέεις την κιθάρα σου.Για δες το είναι το κουτάκι που έχει το Ι και σε σένα θα γράφει κάτι σαν " I  stereo M-audio".

 

Το έχω ρυθμισμένο στο RIGHT (γιατί γράφω στο δεξί κανάλι). Τα VU meters του SONAR (που στην ουσία είναι πλέον 1) κουνιούνται μαζί.

Αν στο SONAR επιλέξω στέρεο input, μόνο το Right VU meter κουνιέται και ηχογραφείται ένα στέρεο κανάλι με κυματομορφή μόνο στο δεξί κανάλι...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αφού έχουν και τα 2 πικόμετρα σήμα, σου ακούγεται από το δεξί ηχείο την ώρα του record?? ???

Για βάλε στη μέση και το pan του καναλιού εισόδου στον μίκτη της m-audio.Συνήλθε το πράγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου