Προς το περιεχόμενο

Μπλέχτηκα...Πώς συνδέω preamp, κάρτα ήχου, μίκτη & monitors;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

το mon 800 είναι ουσιαστικά ένα master τμήμα μιας κονσόλας...σου λύνει τα χέρια σε θέματα συνδεσιμότητας (πήρες μια ιδέα απότη photo που παρέθεσε ο φίλος Nickel..) συν ότι σου προσφέρει και ένα Talkback section που δεν ξέρεις...ίσως και να σου χρειαστεί στο μέλλον στις ηχογραφήσεις σου...

η τιμή του είναι αστεία πραγματικά (44e στον τομ..) και ο ήχος του είναι στο επίπεδο κονσόλας των 200-300 e... καλύτερη λύση σε αυτά τα λεφτά (χωρίς να πας σε κατηγορία δεκαπλάσιας και βάλε αξίας επιπέδου MACKIE BIG KNOB ή  SPL MTC 2381) προσωπικά δεν γνωρίζω και κυρίως δεν έχω δοκιμάσει... αν κάποιος γνωρίζει ας με φωτίσει και μένα...

 

τώρα άσχετους "οπαδικούς" χαρακτηρισμούς όπως του Paris_K χωρίς επιχειρήματα και σίγουρα χωρίς να έχει ακούσει, χρησιμοποιήσει και κυρίως συγκρίνει το εν λόγω hardware, τους προσπερνώ γιατί έχω μάθει να μιλώ σοβαρά απευθυνόμενος πάντα στο πρόβλημα που τίθεται κάθε φορά και στην λύση του (και το κυριότερο στην κατηγορία τιμής που προαπαιτείται..), με τα "λίγα" που ξέρω...

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

α και Πάρη μου (το συγκεκριμένο άλλωστε περιορίζεται σε εισόδους γραμμής (line), δεν είναι hum generator...

με λόγο σήματος προς θόρυβο ικανοποιητικότατο και στα χαρτιά και στο...αυτί... ;)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα Talkback section που δεν ξέρεις...ίσως και να σου χρειαστεί στο μέλλον στις ηχογραφήσεις σου...

Ρε παιδιά επειδή αναφέρθηκε  ???κι επειντη εγκω ντεν ξέρει εγκώ άσχετο ??? τι είναι αυτό το Talkback;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ρε Κώστα όποιος ακυρώνει συλλήβδην και απαίδευτα , ο ίδιος χάνει τυχόν ευκαιρίες...

 

είναι συχνό φαινόμενο εδώ όταν αναφέρεται ένα μοντέλο που έτυχε

να έχει καλό λόγο τιμής προς απόδοση αλλά δεν ανήκει σε ένα glamorous label

να λοιδορείται όχι το ίδιο με επιχειρήματα αλλά η "μαμά" που το γέννησε...

 

προσωπικά χέστηκα για την οποιαδήποτε behringer αλλά η γενίκευση που τα παίρνει

όλα σβάρνα με ενοχλεί...και πάντα θα με ενοχλεί γιατί τις περισσότερες φορές

αποπροσανατολίζει ανυποψίαστους  και ξεφεύγει από τον σκοπό αυτού του φόρουμ

που θέλω να πιστεύω ότι είναι η (κατά το δυνατόν) αντικειμενική ενημέρωση από

κάποιους που ξέρουν ή έτυχε να ξέρουν κάτι και θέλουν να το μοιραστούν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά συνειδητοποίησα ότι η πηγή του προβλήματός μου είναι μάλλον αλλού:

 

Αφού συνέδεσα την κάρτα ήχου απευθείας στα ηχεία (παρακάμπτοντας έτσι εντελώς τον μίκτη), εξακολουθώ να μην μπορώ να ακούσω τον ήχο της κιθάρας μου με εφφε σε πραγματικό χρόνο ενώ παίζω στο SONAR.

 

Η συνδεσμολογία είναι:

 

ΚΙΘΑΡΑ==>PREAMP==>AUDIOPHILE 2496==>(SONAR + PLUGIN)==> HXEIA.

 

Εξακολουθώ να ακούω το DRY σήμα της κιθάρας...

 

Σκέφτηκα ότι ίσως κάτι φταίει στο "Patcbay" που έχει η κάρτα ήχου...Έπαιξα με όλες τις διαθέσιμες επιλογές και δεν κατάφερα κάτι...

 

untitled.jpg

 

Κατάφερα να ακούσω ας το πουμε effect, όταν στο SONAR ενεργοποίησα στο κανάλι που παίζω το κουμπάκι:

 

echo.jpg (Input Echo: On) το οποίο όμως έκανε ατέρμονη λούπα όποια νότα έπαιζα...

 

HEEEEELP....

 

 

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου