Προς το περιεχόμενο

Μπλέχτηκα...Πώς συνδέω preamp, κάρτα ήχου, μίκτη & monitors;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί καταστρέφεις το σήμα σου?

 

Αφού πήρες "αξιόλογο" προενισχυτή η κονσόλα σου είναι άχρηστη... Γιατί δεν βάζεις κατευθείαν τα Monitors στην κάρτα ήχου?

 

Και πώς θα ελέγχω τη συνολική ένταση; Από τα virtual faders της καρτας ήχου;

 

Nαι! Τώρα αν θες να έχεις ολόκληρο μικτή για να ελέγχεις μόνο την ένταση των Monitors... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ αυτό το πράγμα κάνω για τα ηχεία.Έχω τον έλεγχο απο το κονσολάκι.Αλλά άμα κάτσει χρησιμοποιώ και την κιθάρα για γράψιμο κατευθύαν απο την κονσολα.

ΡΕ παιδιά τοσο τραγικό είναι το χάσιμο ποιότητας πια απο τα μπέχριγκερ.Μήπως είναι υπερβολικό αυτό για home studio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ηλία μου πούλα την κονσόλα πάρε αυτό http://www.behringer.com/MON800/index.cfm?lang=eng και καθάρισες..

(πραγματικά πολύ καλό για τα λεφτά του και η ποιότητά του είναι τουλάχιστον εφάμιλλη της κονσόλας που θα αντικαταστήσει...)

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό το πράγμα κάνω για τα ηχεία.Έχω τον έλεγχο απο το κονσολάκι.Αλλά άμα κάτσει χρησιμοποιώ και την κιθάρα για γράψιμο κατευθύαν απο την κονσολα.

ΡΕ παιδιά τοσο τραγικό είναι το χάσιμο ποιότητας πια απο τα μπέχριγκερ.Μήπως είναι υπερβολικό αυτό για home studio?

 

Η συγκεκριμένη κονσόλα είναι hum generator, όχι πως όλα τα άλλα της Behringer δεν είναι 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mic pre της μπλιάχρινγκερ που έχω είναι hum generator αλλά αυτή την κονσόλα που έχει ο φίλος την έχω δεί σε παλιότερο μοντέλο δεν θυμάμαι πιο και δεν έιχε hum.Έπαθα πλάκα τότε γιατί απορούσα πως γίνεται να μην έχει.

Είστε σίγουροι ότι η συγκεκριμένη έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία μου πούλα την κονσόλα πάρε αυτό http://www.behringer.com/MON800/index.cfm?lang=eng και καθάρισες..

(πραγματικά πολύ καλό για τα λεφτά του και η ποιότητά του είναι τουλάχιστον εφάμιλλη της κονσόλας που θα αντικαταστήσει...)

 

 

Καλή ιδέα αυτή!

 

Πώς δηλαδή θα χρησιμοποιήσω τα ΙΝ/OUT της?

 

MON800_back.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to thema einai aplo..pera apo controllers makria apo behringer esto kai gia apli home xrisi,entiposiasmos kai tpt allo..

 

Ρε συνονόματε why γκρικλις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πολύ απόλυτο αυτό ρε συ.Όχι όλα εκτος των controlers.Έχω την κιθάρα usb που βγάζει και είναι κομπλέ όταν δουλεύει κανονικά με jack.Όταν μπαινει usb βγάζει θόρυβο απο τη σύνδεση που δεν είναι hum αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.

Κάτι άλλα που έχω ακούσει όντως είναι ότι ναναι .Αλλά όσα δίνεις τόσα πέρνεις και για αυτά που δίνεις είναι θεός

 

Επείσης αν ισχύει το μακρυά απο behringer γιατί του προτέινεται να πάρει πάλι behringer controller αφου και αυτό πάλι επεμβαίνει στον ήχο και τον ενισχύει, άρα τον "μολύνει" με μπεχρινγκιά και αυτό.

 

elavd θα σου πρότεινα να πάρεις και να συνδέσεις αυτό που έχεις για να κάνεις τι δουλειά σου.Και βλέπεις μετά για αλλαγές αν χρειαζεται.Στην τελική κράτα ένα κανάλι input της κάρτας ήχου για τον προενισχυτή και μην τον βάζεις στην κονσόλα αλλά μόνο του κατευθείαν στην κάρτα.Στο πλάιμπάκ που κάνεις στα μόνιτορ δεν θα ενοχλεί το hum αφού δεν πάνε τόσο κάτω συχνοτικά αυτά τα μόνιτορ.Εκτός αν έχεις και subwofer αλλά και πάλι σε μεγάλες εντάσεις θα καταλάβεις τον βόμβο αυτό.ΚΑι προπάντων θα ειναι στο playback μόνο άν δεν ηχογραφείς μέσα απ την κονσόλα.Και θα τον ακούς σε μεγάλες εντάσεις και χωρίς να παίζει τπτ άλλο για να τον καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα αυτή!

 

Πώς δηλαδή θα χρησιμοποιήσω τα ΙΝ/OUT της?

 

Φαντάζομαι ότι θα το έχει βρεί ο elavd  ;) αλλά εδώ είναι ένα σενάριο συνδέσεων:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου