Προς το περιεχόμενο

Heaven&Hell, The devil you know


spiretos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα ειναι ρε παιδες το αλμπουμ,ο Tony στις κιθαρες κ ο (γιγαντας νανος) Dio στα φωνητικα ειναι..δηλαδη πως μπορει να μην ειναι καλο?

Αnyway

 

ΥΓ Τους Chickenfoot να δουμε 8)

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΣΚΑΡΑ το "the devil you know", σούπερ δεμένος ήχος, riffάρες Iommi και εξαίσια φωνητικά από τον παππού DIO που στέλνει όλους τους νέους wannabe τραγουδιστές πίσω στα θρανία και το σημαντικότερο όλων : ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ επιτέλους σε μια εποχή που τα σκουπίδια έχουν συσσωρευτεί επικίνδυνα. Το μόνο μειονέκτημα που βρήκα είναι το εντελώς άρρωστο εξώφυλλο αλλά heavy metal δίσκος είναι οπότε όλα επιτρέπονται... Συμφωνώ απόλυτα με τον playloud είναι τουλάχιστον ατυχής η αναφορά στην τριετία 1980-1983, παιδιά 2009 έχουμε και είναι αδύνατο να ξαναβγεί εκείνη η μουσική χωνέψτε το... ΤΡΕΛΗ ΔΙΣΚΑΡΑ και το "IOMMI" όποιος δεν το έχει να πάει να το πάρει ΤΩΡΑ! Ακόμη πιο ατυχής βέβαια η αναφορά στους Candlemass που είναι τα πνευματικά εγγόνια του Iommi και μάλλον αυτή τη στιγμή θα ακούν ευλαβικά και πορωμένα το the devil you know, το οποίο ελπίζω να αποτελέσει έμπνευση για τον επόμενό τους δίσκο γιατί τα τελευταία πονήματά τους μάλλον προς το μέτριο ήταν... Κατά τη γνώμη μου πάει για δίσκος της χρονιάς στο metal μαζί με τους Saxon, α ρε πάλι τα γερόντια θα μας ξελασπώσουν...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά τουλάχιστον ένα Neon Nights, ένα Children of the Sea, ένα Sign of the Southern Cross, κάτι βρε παιδί μου... ;)

 

Και τα 3 είναι κομματάρες...

 

Όσο και να μου αρέσουν οι συντελεστές (τι να πούμε τώρα για Dio - Iommi - Appice...) δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε κιόλας... Και στο Rockwave κατά τη γνώμη μου οι Heaven and Hell ήταν φανερό ότι δεν έχουν κάτι να δώσουν πλέον... Μάλλον κούρασαν. Βέβαια, τόσο μεγάλοι μουσικοί και σε μια εποχή που κυκλοφορεί πολύ σαβούρα μοιάζουν με όαση και προφανώς το cd είναι καλύτερο από το 72,342234929 % των νέων κυκλοφοριών...

 

Αυτή η εξέλιξη του σκληρού ήχου πρέπει να μας προβληματίσει!!! Ενώ έχουμε γεμίσει παιχταράδες, πείτε πόσα μεγάλα τραγούδια που να σας μάγεψαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα ακούσατε τα τελευταία χρόνια....

 

Λοιπόν, το cd κατά τη γνώμη μου είναι απλά καλό.

 

Φίλε Playloud, άλλο να λέμε ότι ο Α είναι καλύτερος από τον Β και άλλο να λέμε ότι ... όταν ο Α έπαιζε o B ακόμα δεν ήξερε να μπουσουλάει πχ... Η πρώτη πρόταση βγάζει το συμπέρασμα ότι ο Α είναι καλύτερος του Β ενω η δεύτερη ότι είναι πιο ηλικιωμένος!!!

 

Δηλαδή από την πρόταση... Όταν ο Τσαλουχίδης έπαιζε στην εθνική Ελλάδος, ο Μέσι δεν περπατούσε καν, τι συμπέρασμα βγαίνει?

 

(Σαφώς και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση Black Sabbath και Candlemass όχι για λόγους αρχαιότητας όμως, για λόγους ποιότητας..)

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟΣ RIFF MEISTER Iommi εβγαζε "σκοτεινα" riff, οι Candlemass (που κι αυτους τους γουσταρω) επαιζαν στα λειβαδια της Σουηδιας με ξεγνοιαστες αγελαδες :) :) :).

 

Την σύγκριση με Candlemass την έκανα ελέω παραγωγής παραπάνω, ο ήχος τους είναι οι παλιοί Sabbath με πολύ καλύτερη παραγωγή.

 

Υ.Γ: Ξέχασες τις ξανθές Σουηδέζες (πόσιμες και μη):D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου