Προς το περιεχόμενο

Βοηθήστε με με την επιλογή συστήματος ηλεκτρική κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι οπως σας ειπα να αγοράσω μια Gibson Les Paul Traditional... και σκέφτομαι να την συνδιάσω με κεφαλή MARSHALL JVM410H (http://www.thomann.de/gr/marshall_jvm410h.htm) και καμπινα MARSHALL MR1936 (http://www.thomann.de/gr/marshall_mr1936_stereo_box.htm)... Παίζω κυρίως ροκ και μεταλ αλλα και λιγο πανκ και βλουζ... επισης παιζω αρκετα ελληνικό ροκ... τον θέλω για οικιακι κυρίως χρήση αλλα μπορεί να τον χρησιμοποιήσω και σε μικρές συναυλίες... (Συνολικος προυπολογισμος... 3617 €...) πείτε μου τη γνώμη σας... όπως βλέπετε ειναι ακριβούυσικα...

 

1)αξίζουν τα λεφτά τους?? μήπως εχετε να μου προτεινεται κατι διαφορετικο για αυτο που θέλω να παιζω?

 

2)μετα απο αυτα πειτε μου επισης τι παραπάνω πρέπει να πάρω... τι πεταλάκια τι σκατουλάκια τι... όλα... ενα φουλ σετ...

 

3)θέλω να μου εξηγήσεται (αυτο πρέπει μάλλον να το κανει καποιος που ξέρει καλα...) τι γίνεται με τις χορδες... κάθε πότε πρέπει να τις αλλάζω, τι συντήρηση πρέπει να της κάνω... όλα... ή ακομη και να με παραπέμψετε κάπου για να τα διαβάσω...

 

Όπως καταλάβατε, κιθάρα ξέρω να παίζω (γι αυτο και θα πάρω κατι τοσο καλό εξ αλλου)... ειμαι όμως ασχετος με ηλεκτρικές...... ;D... εγώ έχω μια Υαμαχα ΑΠΧ 500 ΟΒΒ (ηλεκτρακουστικη) αλλα πριν βιαστείτε να πειτε οτι απέχουν πολλοι οι ηλετρακουστικές με τις ηλεκτικές : παίζω και με μια στρατ ενός φίλου μου... οπότε ξέρω κάπως τι γίνεται...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(Συνολικος προυπολογισμος... 3617 €...)...........

 

Ξέρω ας πούμε οτι πρεπει κάθε 2 μήνες να αλλάζεις χορδές...

 

Και εγώ χτύπησα μια κουστουμιά Αρμάνι, αλλά κάλτσες θα κρατήσω τις μπαλωμένες που έχω από το 1987  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα δεν κατάλαβα... γιατι με ειρωνεύεσαι ρε συ... είπα μα...κία??? είμαι ασχετος ρε παιδιά... δεν ξέρω τπτ...

 

εννοειτε οτι αυτάδεν πρόκειτε να τα πάρω αμεσα απλα θέλω να έχω μια αποψη (αν το λες για το οικονομικο ζητημα)...

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ας πούμε οτι πρεπει κάθε 2 μήνες να αλλάζεις χορδές... Πώς όμως τις αλλάζεις??? οπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να πάω σε κανένα καταστημα της πολης μου και αν του πω αλλαξε τες μου αν παραγείλω απο τομαν......

 

Μην αγχώνεσαι απο τόσο απλά πραγματάκια...(και όντως καλό είναι να τις αλλάζεις λίγο συχνότερα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-3 πραματάκια:

Το σετάκι είναι μια χαρά γιαυτό που το θες και σκέτο δίχως πετάλια. Άντε κανά delay και equalizer θα είναι μια χαρά.

 

ΑΛΛΑ όταν λες οικιακή χρήση, για τι σπίτι μιλάμε; Για κανά απομονωμένο στο δάσος, ή για την έπαυλη του Βαρδινογιάννη; Αν δεν ζεις σε τέτοια μέρη, τότε ο ενισχυτής θα πάει άκλαφος. Πάνω από το 2 ΔΕΝ θα ανοίγει, αλλιώς να ετοιμάζεσαι για έξωση ;D

 

Και κάτι άλλο. Αν δεν ξέρεις από ηλεκτρικές, θα σου πρότεινα να κάνεις μια παύση στα σχέδιά σου, να πάρεις μια φθηνή για κανά εξάμηνο, ώστε να μάθεις τα μυστικά της ηλεκτρικής (πενιές, ταπιγκ και άλλα τέτοια) και μετά προχωράς απτόητος.

Έπειτα είτε κρατάς τη φθηνή και της αλλάζεις ότι θες, είτε την πουλάς

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην περιμένεις να βγεις ΜΙΑ φορά για ψώνια και να πάρεις πλήρη εξοπλισμό με κιθάρα ενισχυτή και όλα τα απαιτούμενα πεταλάκια και συμπαρομαρτούντα, πάρτο πιο σταδιακά και χαλαρά, ψάξτο σε μήκος πολλών μηνών ως και ετών και θα βρεις σιγά σιγά τον ήχο σου και την ταυτότητά σου και τον εξοπλισμό που ταιριάζει σε ΣΕΝΑ

 

κι αν σε ενδιαφέρει η γνώμη ενός άλλου περίπου-αρχαρίου, ναι, το κονδύλι που έχεις βγάλει για κιθάρα και ενισχυτή είναι υπερβολικό για άνθρωπο που ξέρει μεν ακουστική και έχει παίξει και ηλεκτρική, αλλά, let's face it, ουσιαστικά τώρα ξεκινάς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ειρωνεύομαι... απλά κάνω χαβαλέ.  ;D Ελπίζω να μη με παρεξήγησες  8)

 

Και για να δεις τι καλό παιδί είμαι  ;D θα σου προτείνω ένα εναλλακτικό σετάκι, το οποίο είναι στα μισά λεφτά αλλά... κ*λολέει  ;D

 

Η κιθάρα είναι αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_classic_tb.htm

 

Και το ενισχυτάκι αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_studiotone_combo.htm

 

Η Gibson και ο Marshall είναι κλασσικές επιλογές, οπότε αν έχεις τα λεφτά go for it.

 

Η Schecter που προτείνω για εναλλακτική είναι πολύ καλή όπως και ο Koch. Δηλαδή μην νομίζεις ότι επειδή κοστίζουν λιγότερο δεν αξίζουν. Μπορώ να σου πω μάλιστα ότι και τα δύο είναι άριστες επιλογές. Όχι μόνο για κάποιον που ξεκινάει, αλλά για τον οποιοδήποτε.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε αφτα που ηδη ανεφερες για χορδες θα προτεινα Elixir που σε μενα κρατανε και 4 μηνες μπορει και παραπανο και απο καμπινα να παρεις αυτην http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm μην πεταξεις τα λεφτα σου αδικα σε μια καμπινα, εξαλλου σημερα αυτες που κυμαινται σε σχετικα λογικα ποσα πανω κατω τα ιδια υλικα εχουν και η harley benton στα 195 ευρω σου δινει 2 celestion v30's που για μενα σαν τιμη ειναι φοβερη αφου ενα σκετο v30's να παρεις σου βγαινει 100 ευρω σχεδον.

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιά παντρευόντουσαν όποια τους δίναν και δε χωρίζαν ποτέ...

 

μην περιμένεις να τελειώσεις τα ψώνια με την πρώτη. κι εμένα με πιάνει τρελό αγχος να πάρω ότι χρειάζεται  να τελειώνω και μετά διαβάζω μια π1π@ που έγραψε κάποιος σε ένα φόρουμ και πάω και πετάω τα λεφτά μου. Και λοιπόν; Το σημαντικό είναι ότι ευχαριστιέμαι τη διαδικασία και μαθαίνω μέσω αυτής πράγματα για τον εαυτό μου

 

Μπορεί να σου φαίνονται πολύ φιλοσοφικά όλα αυτά, αλλά είναι σχεδόν σίγουρο ότι την πρώτη σου κιθάρα θα τη μισήσεις. Και αφού την πουλήσεις θα τη νοσταλγήσεις. Δεν τελιώνουν με τη μία αυτά τα πράγματα. Εκτός αν έχεις παντρευτείς στα 15 :-)

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου