Προς το περιεχόμενο

Budget Drum Rec


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τη διαρκεια ενος jam με ενα φιλο αποφασισαμε να επιχειρησουμε να γραψουμε drums με τα πενιχρα μεσα τα οποια διαθετουμε. Το εγχειρημα εγινε κυριως απο περιεργεια. Χρησιμοποιηθηκε το μονο μικροφωνο που ειχαμε διαθεσιμο, ενα AKG D22 (http://www.akg.com/site/products/powerslave,id,889,pid,889,nodeid,2,_language,EN.html).

 

Τοποθετηθηκε πισω και πανω απο τον αριστερο ωμο του drummer, να κοιταζει snare - hihat. Προσπαθησα επειτα μεσω eq να τονισω λιγο το hi-hat (μου αρεσει να ειναι δυνατο) και τη μποτα (που ηταν σχεδον ανυπαρκτη). Μπηκε και λιγο reverb γιατι ο ηχος ηταν υπερβολικα ξερος.

 

Θα ηθελα γνωμες σχετικα με το τελικο αποτελεσμα, δεδομενου και του...ποταπου τροπου ηχογραφησης. Προσωπικα το περιμενα αρκετα χειροτερο. Γνωμες?

 

drumdemo.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια χαρα ειναι,δεδομένων των συνθηκών  παντα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ηταν τα ηχεια μου...αλλα η κασσα δεν ειναι ανυπαρκτη. μια χαρα την ακουσα.

Και εγω μια χαρα πιστευω οτι ειναι..αν σκεφτεις οτι ειναι 1 μικροφωνο{ουτε καν 2 για να υπαρχει μια αισθηση στερεοφωνιας}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ηταν τα ηχεια μου...αλλα η κασσα δεν ειναι ανυπαρκτη. μια χαρα την ακουσα.

Και εγω μια χαρα πιστευω οτι ειναι..αν σκεφτεις οτι ειναι 1 μικροφωνο{ουτε καν 2 για να υπαρχει μια αισθηση στερεοφωνιας}

 

H κασα ηταν ανυπαρκτη στο αρχικο αποτελεσμα - εχω χρησιμοποιησει eq (κατω απο 100Hz) για να την τονισω (πολυ). Στο τελικο πιστευω ακουγεται - ηχητικα δεν ειναι τελεια, αλλα υπαρχει.

 

Χαιρομαι παντως που το αποτελεσμα "ακουγεται" ακομα και ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψη μου ειναι οτι αν "κολλαει" με το υφος της μουσικης που παιζετε..μπορειτε να κανετε μια χαρα παραγωγη με 2 overheads και ενα μικροφωνο να παρει το χωρο [2-3 μετρα μακρυα απο το σετ.}

Για Jazz settings..αυτος ο τροπος ειδικα ειναι super.

Επισης εκ πειρας θα προτεινα προσεκτικα με το hihat...γιατι αν παιχτει πολυ δυνατα απο το ντραμμερ...δεν μαζευετε με τιποτα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι κατι που ειχα γραψει εγω με αυτο το τροπο.

2 over & 1 μικροφωνο στο χωρο με προσθηκη λιγου Reverb.

 

http://www.box.net/shared/5zdptmjf19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το υφος της μουσικης που τζαμαρουμε με το φιλο μου κολλαει αυτος ο ηχος - ισως ηχογραφησουμε καποια στιγμη κατι πιο πληρες, για λογους αρχειου κυριως.

Στο πανεπιστημιο παντως, στα big bands τα drums σε live τα πιανουμε περιπου οπως λες - ενα kickdrum mic και δυο AKG Perception 220 πανω και μπροστα απο τον αριστερο & δεξι ωμο του drummer αντιστοιχα. Και σε ορισμενες περιπτωσεις, kickdrum mic και μονο ενα pencil mic για overhead στα αριστερα του drummer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι. Δοκίμασε να βάλεις το μικρόφωνο και από την άλλη πλευρά (δεξιά του ντράμερ), ώστε να "βλέπει" πιο πολύ ταμπούρο και κάσα.

 

Το παρακάτω είναι γραμμένο ακριβώς έτσι, δηλαδή μόνο με ένα δυναμικό μικρόφωνο (SM57) πίσω και δεξιά μου. Δεν έχει καμία επεξεργασία, αλλά ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος και του δίνει φυσική αντήχηση.

 

http://www.box.net/shared/jcq86frq51o7sboafixg

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου