Προς το περιεχόμενο

Budget Drum Rec


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα ηταν περιπου εκει που εχεις τοποθετησει την καμερα στο παρακατω βιντεο, απλα λιγο πιο πανω και λιγο πιο κοντα στον drummer. Εισαι σιγουρος οτι απο την αλλη θα πιανει καλυτερα το ταμπουρο?

 

 

Οπως και να εχει, εγω θα το δοκιμασω την επομενη φορα, καθαρα απο περιεργεια. Φοβαμαι οτι απο εκεινη την πλευρα, ισως γινει χαμος με το ride.

 

Η μποτα παντως θα ειναι παντα λιγο προβληματικη - λογω του περιορισμενου χωρου (η ηχογραφηση εγινε στο υπογειο/αποθηκη οπου εχει ο drummer στημενο το set του) η μποτα "βλεπει" τοιχο και εχει και κατι...κουτες μπροστα της, οποτε "κοβεται" αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στου Χάρη ακούω πιο καλό ταμπούρο, αλλά λιγότερο κάσα.

Στου Οδυσσέα ακούω πιο κάσα αρκετή αλλά πιο σαμπ χωρίς πολύ ατάκα, και το ταμπούρο κάπως χαμηλά με αρκετό "αέρα".

Στου Βαγγέλη ακούω πολύ πιο πλούσια πιάτα φαντάζομαι λόγω στερεοφωνίας.

 

Θα ψάξω να ανεβάσω και μια δικιά μου ηχογράφηση να συγκρίνουμε. {είμαι πιο κοντά στον Odis}

Το κλασσικό μου ζήτημα είναι ότι στη μίξη μου θέλω πάντα λίγο περισσότερο ταμπούρο...  :'(

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ τόπικ #2 :

 

Ευχαριστώ Βαγγέλη!

 

Εγώ δεν σχολιάζω το δικό σου. Έχω βαρεθεί να λέω καλά λόγια για το παίξιμό σου!

Περιμένω να ανεβάσεις κάτι που να μην μου αρέσει για να στα χώσω! ;D ;D

 

Ον τόπικ:

 

Odis, στο συγκεκριμένο βίντεο, το μικρόφωνο είναι στο σημείο που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ, δηλαδή πίσω και δεξιά μου (μετά συγχρόνισα τον ήχο με την εικόνα της κάμερας).

Δεν είμαι σίγουρος αν θα πιάνει καλύτερα το ταμπούρο, αλλά στο χώρο που παίζω εγώ, η θέση αυτή μου δίνει λίγο καλύτερη ακουστική εικόνα ολόκληρου του σετ. Απλά λέω δοκίμασέ το (και ανέβασε και κανένα κλιπ για να συγκρίνουμε).

 

Μίλτο, ναι ανέβασε κι εσύ. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι αποτελέσματα παίρνει ο καθένας.

 

Γενικά πάντως με ένα μικρόφωνο και χωρίς στερεοφωνία, δεν νομίζω ότι πλησιάζεται εύκολα επαγγελματικό αποτέλεσμα, εκτός αν ζητάμε ήχο αρχών 60's (π.χ. James Brown).

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως με ένα μικρόφωνο και χωρίς στερεοφωνία, δεν νομίζω ότι πλησιάζεται εύκολα επαγγελματικό αποτέλεσμα, εκτός αν ζητάμε ήχο αρχών 60's (π.χ. James Brown).

 

 

Συμφωνω. Παρολο που λατρευω τον ηχο που αναφερεις, θεωρω οτι τα drums ειναι απο τα οργανα που λογω της φυσης τους, μπορεις να κανεις θαυματα με τη στερεοφωνια. Ειναι αμαρτια απο το θεο να μη το εκμεταλλευτεις αυτο οταν μπορεις, ειδικα αν δεν πας για τελειως old school αισθητικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω ξερό το α' μέρος απ το drumtrack ενός κομματιού που γράψαμε με μια μπάντα που παίζω {τους snoozeLoop}

 

Η ηχογράφηση έγινε στο υπνοδωμάτιο μου, με ενα μικ στην κάσα, ένα 57αρι στο ταμπούρο και ένα πυκνοτικό overhead. Προσοχή: η κάρτα μου έχει μόνο δυο εισόδους, οπότε επέλεξα να γράψω καθαρά την κάσα σκέτη στο ένα και στο άλλο να προμιξάρω το 57 με το οβερ.

ΟΚ, ζητώ δημόσια συγνώμη απ τον ηχολήπτη που έκανε την τελική μίξη, παραδέχομαι ότι είμαι μεγάλος κάφρος, αλλά μιλάμε για lowbudget λύσεις και lofi αισθητική...  ;)

 

εδώ υπάρχει το κομμάτι μιξαρισμένο για όποιον έχει περιέργεια ως προς το τελικό αποτέλεσμα.

http://snoozeloop.bandcamp.com/track/snoozeloop-metrwntas

WrTsXx_flatdry_DrumTrack_Metrwntas.mp3

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Μετρωντας ειναι ισως το αγαπημενο μου κομματι απο τη δουλεια σας και νομιζω πως ο σφιχτος ηχος που πετυχες στο ταμπουρο ταιριαζει γαντι στην αισθητικη του κομματιου. Τελικα αυτα τα SM57 ειναι...jack of all trades.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω ξερό το α' μέρος απ το drumtrack ενός κομματιού που γράψαμε με μια μπάντα που παίζω {τους snoozeLoop}

H οποία είναι μπαντάρα, θα ήθελα να προσθέσω!

 

ΟΚ, ζητώ δημόσια συγνώμη απ τον ηχολήπτη που έκανε την τελική μίξη, παραδέχομαι ότι είμαι μεγάλος κάφρος, αλλά μιλάμε για lowbudget λύσεις και lofi αισθητική...  ;)

Ο ηχολήπτης έκανε πολύ καλή δουλειά και δεν νομίζω να ζορίστηκε πολύ, ειδικά αφού πηγαίνατε για lo-fi αποτέλεσμα.

Ωραίο γκρουβ!

 

 

Τελικα αυτα τα SM57 ειναι...jack of all trades.

+1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη διαρκεια ενος jam με ενα φιλο αποφασισαμε να επιχειρησουμε να γραψουμε drums με τα πενιχρα μεσα τα οποια διαθετουμε. Το εγχειρημα εγινε κυριως απο περιεργεια. Χρησιμοποιηθηκε το μονο μικροφωνο που ειχαμε διαθεσιμο, ενα AKG D22 (http://www.akg.com/site/products/powerslave,id,889,pid,889,nodeid,2,_language,EN.html).

 

Τοποθετηθηκε πισω και πανω απο τον αριστερο ωμο του drummer, να κοιταζει snare - hihat. Προσπαθησα επειτα μεσω eq να τονισω λιγο το hi-hat (μου αρεσει να ειναι δυνατο) και τη μποτα (που ηταν σχεδον ανυπαρκτη). Μπηκε και λιγο reverb γιατι ο ηχος ηταν υπερβολικα ξερος.

 

Θα ηθελα γνωμες σχετικα με το τελικο αποτελεσμα, δεδομενου και του...ποταπου τροπου ηχογραφησης. Προσωπικα το περιμενα αρκετα χειροτερο. Γνωμες?

 

 

 

Tούμπανο είναι. Ατάκες, κορμός, μεσαία. Δεν θέλει τίποτα ηχητικά. Well done!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω haryy. :)

 

Σημερα ξαναγραψαμε και δοκιμασαμε και τη θεση που προτεινε ο Haris (λιγο πιο προς το κεντρο ομως, λογω προβληματων με το χωρο). Η καλυψη ηταν οντως πολυ καλυτερη, πολυ πιο ισορροπημενο αποτελεσμα προ επεξεργασιας.

 

Αυριο θα σουλουπωσω λιγο το track με eq και reverb αν χρειαζεται και θα ανεβασω κανα sample.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα μια μικρη απόπειρα να δώσω ένα είδος στερεοφωνίας στην μονοφωνικη ηχογραφηση του Odis13.  ;D

 

http://www.box.net/shared/dp0m1ehrf0txpdv2s1g6

 

πρωτα ακούγεται ενα μικρο τμημα οπως ηχογραφηθηκε απο τον odis και επειτα μπαινει η αποπειρα μου και αυτο γινεται για κανα 2 φορες πανω κατω ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου