Προς το περιεχόμενο

Ένας αγανακτισμένος γείτονας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να είναι γειτόνισα και να ψάχνει αφορμή για να σε γνωρίσει από κοντά  ;D..Εκτός αν έχει κόρη με την οποία πρέπει να σχοληθείς και να λυθεί το ζήτημα  8)

Και η αλλη περίπτωση του ευγενικού μοναχικού γκει γείτονα που πλάθει εικόνες του άγνωστου καλλιτέχνη.. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαοχαοχα...Περα απο την πλακα παντως δεν εχω κολλημα να συμορφοθω επειτα απο αυτη την επιστολη γιατι οντως ηταν ευγενικος εκεινος ή εκεινη που το εγραψε απλα φρασεις του τυπου "Μας κρατας φυλακισμενους" δεν μου αρεσουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές το βραδάκι κατα τις 8μιση περίπου μοιράστικε σε φακέλους στα γραμματοκιβώτια της πολυκατοικίας που μένω το παρακάτω κείμενο

 

ΤΥΠΙΚΗ ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ Η ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ

 

Ολο και περισσότερος κόσμος μένει στα αστικά κέντρα καιι αναγκαστικά <<συμβιώνουμε>> με σημαντικό αριθμό ατόμων σε κοντινό χώρο,είτε είναι πολυκατοικια ειτε γειτονια.Για τον λογο αυτο,απιβληθηκαν νομοι περι διαταραξης κοινησ ησυχιας.

 

Το ζητουμενο ειναι η τυπικη τηρηση των νομων αυτων η ο ουσιαστικος σεβασμος των συνανθρωπων μας?

 

Εδώ και μεγάλο χρονικο διαστημα,πανω απο δυο χρονια,τα περισσοτερα απογευματα και Σαββατοκυριακα,ακουγεται παρα πολυ δυνατα μουσικη προερχομενη απο την πολυκατοικια.Η ενταση της μουσικης ειναι τοσο δυνατη που ειμαστε αναγκασμενοι να κλεινουμε ολα τα παραθυρα του σπιτιου προκειμενου να αντεξουμε.Ουσιαστικα μας φυλακιζετε μεσα στο σπιτι μας.Ανθρωπινες δραστηριοτητες οπως η αναγνωση εφημεριδας η ακομα μια ηρεμη συζητητση στο σπιτι καθίσταται αδυνατες.Φυσικα με αυτες τις συνθηκες ουτε λογος να γινει περι ξεκουρασης μετα απο μια κουραστικη ημερα η εβδομαδα στη δουλεια.

 

Η ψυχολογικη και σωματικη κουραση απο αυτη την απαραδεκτη κατασταση μασ αναγκαζει να γραψουμε το παρον.

 

 

 

 

Το να ξεκινας και να σταματας τη μουσικη ακριβως τις ωρες κοινης ησυχιας σε καθιστα νομιμο αλλα δεν σε καθιστα σωστο.Η τεχνολογια εχει προοδευσει αρκετα ωστε να εχεις ολα τα τεχνικα μεσα ελεγχου της εντασης της μουσικης.Να ακους μονο εσυ τη μουσικη σου στη διαπασων.Αν θελεις μπορεις και να κανεις την τρελα σου και να σεβαστεις τους γειτονες σου.Το ερωτημα ειναι αν θελεις...

 

Ελπιζω να σεβαστεις επιτελους τους συνανθρωπους σου και να σταματισεις να μας εχεις φυλακισμενους.Η ζωη εχει γινει αρκετα δυσκολη και δεν μπορει λογω ελλειψης σεβασμου να χανονται οι λιγες στιγμες ηρεμιας που πρεπει να εχουμε ολοι μας.

 

                                                  Ενας αγανακτισμενος γειτονας

 

 

Τα σχολια δικα σας ;D

 

Στάνταρ γυναίκα είναι... ;D

 

Πέραν της πλάκας, νομίζω πολλοί απο το forum αντιμετωπίζουμε τέτοια προβλήματα. Το θέμα έχει πολλές παραμέτρους βέβαια..

 

Σε τί ένταση, σε τί ΄χωρο, πόση "ποσότητα" ήχου τελικά φτάνει...είναι πράγματι ενοχλητικό, έχεις μπλέξει με περίεργους...παίζεις μήπως δυνατά?δεν ξέρω

 

Εγώ σε πολυκατοικία με κεφαλή 120watt Λάμπα παίζω στο 1,5 με 2 ..μια φορά μόνο άκουσα παράπονα σοβαρά, μέχρι που ήρθε στον πρώτο μπασίστας...όλα καλά απο τότε..μέχρι σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στάνταρ γυναίκα είναι... ;D

Μπαρδόν;

 

Πάντως να είμαι ειλικρινής, τα καλοκαίρια, δεδομένου ότι δεν έχω aircondition πάρα πολλές φορές ένιωσα ότι δε μπορώ να ηρεμήσω επειδή ακούω φασαρία από παντού :)

Οπότε μπορεί να ακούγεται υπερβολικό για σένα που είσαι πιο νέος/ φοιτητής και μπορεί να μη σε κουράζουν κάποια πράγματα, δεν ισχύει απαραίτητα και για κάποιον που τρέχει όλη τη βδομάδα δουλειά συν υποχρεώσεις και θέλει απλά να κάτσει ήσυχα σπίτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η περιοχη που μενω ειναι ψιλο-αραιοκατοικημενη...Δεν εχω αλλο σπιτι κολλητα με το δικο μου (απο την πλευρα του σπιτιου που ακουγεται η μουσικη)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρδόν;

 

Πάντως να είμαι ειλικρινής, τα καλοκαίρια, δεδομένου ότι δεν έχω aircondition πάρα πολλές φορές ένιωσα ότι δε μπορώ να ηρεμήσω επειδή ακούω φασαρία από παντού :)

Οπότε μπορεί να ακούγεται υπερβολικό για σένα που είσαι πιο νέος/ φοιτητής και μπορεί να μη σε κουράζουν κάποια πράγματα, δεν ισχύει απαραίτητα και για κάποιον που τρέχει όλη τη βδομάδα δουλειά συν υποχρεώσεις και θέλει απλά να κάτσει ήσυχα σπίτι του.

 

Απο τον τόνο της γραφής κρίνοντας το λέω...

 

καλά μη το δένεις και κόμπο..μπορεί να είναι οποιοσδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους φυλακιζω σπιτι τους αμα παιζω στα 15 βατ με την ενταση ουτε στο μισο

 

είναι πάρα πολλά για διαμέρισμα! Αφού έχει βγει 1 βατ που πεφτει στο 1/4, είναι υπερβολικά πολλα τα 15

 

Τη γνωμη σας περιμενω και τι θα κανατε εσεις εαν σας ερχοταν μια αναλογη ειρωνικη,ανονιμη σημειωση...Εντομεταξι τις τελευταιες μερες δεν παιζω..

 

που την είδες την ειρωνία; Πολιτισμένα τα λέει. Οι πολυκατοικίες δεν είναι venues. Το δικαίωμα στην οικιακή ηρεμία-γαλήνη είναι θεμελιώδες!

 

Δοκίμασε να παίζεις σε ένταση που να ακούγεται και η τηλεόραση, όπως λέει ότι κάνει και ο Bonamassa στο σπίτι του!

http://www.jbonamassa.com/forum/viewtopic.php?id=4546

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά να λες, προφανώς αν είχες πετύχει κανέναν από 'δω θα'χες φάει ήδη ξύλο...

 

Αν μου εκανε παρατηρηση με αυτη τη μεθοδο πιστεψε με δεν θα σταματαγα να παιζω ολη μερα ειτε θα τις ετρωγα ειτε οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με το προσωπικό μας γούστο. Αν ενοχλείς ενοχλείς και δεν έχει να κάνει με τις ώρες κοινης ησυχίας. Σκέψου ότι μπορεί σε κάποιο διαμέρισμα να υπάρχει κάποιος ηλικιωμένος ή και άρρωστος άνθρωπος.

 

Άλλη μια φορά επαναλαμβάνεται αυτό που λέγαμε στο thread του blue για τις εντάσεις, ότι τα 15w είναι και πάρα πολλά για διαμέρισμα.

 

Προσωπικά είχα μια παρόμοια ιστορία, με την διαφορά ότι το "γράμμα" ήταν αναρτημένο στο ασανσέρ και είχε πιο επιθετικό χαρακτήρα. Βέβαια το αστείο ήταν ότι επειδή άργησα λίγο να το δω, είχαν συμπληρώσει κάτι σχόλια για το στυλ γραφής και το γεγονός ότι δεν υπέγραψε, κάποιοι συγκάτοικοι!! Το μάζεψα και έβαλα στη θέση του ένα ενυπόγραφο απολογητικό σημείωμα με την παράκληση σε περίπτωση που υπάρξει παρά την θέλησή μου κάποιο πρόβλημα στο μέλλον να με συναντήσουν προσωπικά και να συζητήσουμε. Το ασανσέρ δεν είναι φόρουμ…  ;D

 

Συμβουλή: Συζήτα με όλους τους κατοίκους της πολυκατοικίας ευγενικά και ζήτα συγνώμη, μέχρι να μάθεις ποιος ήταν και να καταλάβεις πόσο η γνώμη του εξέφραζε το σύνολο…

Και μην ξεκινήσεις αντίποινα… μόνο θα χάσεις!

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου