Προς το περιεχόμενο

Ένας αγανακτισμένος γείτονας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι διατεθημενος να το συζητησω και να συμβιβαστω αλλα που να απευθυνθω?

 

μην πιάνεσαι από το ότι δεν υπέγραψε

 

είναι προφανές από όσα λέει και λες, πως ενοχλείς, και μάλιστα σε συστηματική βάση

 

άρα δεν έχεις να πας να μιλήσεις σε κανέναν, απλά κατέβασε σημαντικά την ένταση και το ζήτημα θα λήξει

 

η έκφραση "φυλακισμένος" σου φαίνεται βαριά, ωστόσο πρέπει να καταλάβεις πως ο άνθρωπος αυτός (και δεν είναι ο μόνος κάτοικος της πολυκατοικίας) όσο παίζεις, δεν μπορεί να διαβάσει, να δει τηλεόραση, να ακούσει μουσική, κι όλα αυτά μέσα στο ίδιο του το σπίτι, σε περίπου καθημερινή βάση  --> τι του επιτρέπεις λοιπόν να κάνει όσο παίζεις; σκέψου το λίγο

 

έχω ένα υβριδικό (μόλις μία λάμπα) που ρυθμίζεται στο ένα βατ, και ακόμη κι εκεί, και χωρίς πετάλια, αν ανεβάσεις την ένταση κάνει πολλή φασαρία, τώρα εσύ με 15άρη φουλ λάμπα... με την ένταση στο μισό... σε πολυκατοικία...   :-\  :-\   :-X

 

και ψάξε και το θέμα "ηχομόνωση" (έχει συζητηθεί πολλάκις εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω μετακομίσει πρόσφατα και δεν ξέρω τους γείτονες. Χτες το βραδυ στη 1 έτριζε ο τοίχος από την τηλεόραση στο τέρμα που άκουγε ο γείτονας. Και είναι και η κρεβατοκάμαρά μου κολλητά. Αφού το σκέφτηκα, πήγα και χτύπησα. Μια φωνή γιαγιούλας μου μίλησε, μάλλον φοβόταν να ανοίξει τέτοια ώρα. Της λέω "Καλησπέρα, είμαι από δίπλα, 'μήπως θα μπορούσατε να χαμηλώσετε λίγο την τηλεόραση" "Έγινε" "Ευχαριστώ, καληνύχτα" "Καληνύχτα". Όμορφα κι ευγενικά.

 

Βέβαια αν έβαζα τον 15άρη που έχω κι εγώ στη μέση με πετάλια, μάλλον δε θα κοιμόμουν χτες  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα υβριδικό (μόλις μία λάμπα) που ρυθμίζεται στο ένα βατ, και ακόμη κι εκεί, και χωρίς πετάλια, αν ανεβάσεις την ένταση κάνει πολλή φασαρία, τώρα εσύ με 15άρη φουλ λάμπα... με την ένταση στο μισό... σε πολυκατοικία...   :-\  :-\   :-X

 

και ψάξε και το θέμα "ηχομόνωση" (έχει συζητηθεί πολλάκις εδώ)

 

Εγώ παίζω με έναν pignose πολύ χαμηλωμένο και πάλι φοβάμαι μήπως ενοχλώ σε ώρες που υπάρχει ησυχία. Αρκετές φορές παίζω χωρίς καθόλου ενισχυτή και μερικες με μια κλασσική. Στο παρελθόν μου έχει ΄τυχει και μεταξύ αστειου και σοβαρού να μου πει γείτονας οτι με ακούει που παίζω κλασσική κιθάρα (τότε έπαιζα κανονικά) σε ώρες μη κοινής ησυχίας. Ακόμα και μια καλή κλασσική κιθάρα παιγμένη σωστά μπορεί να ακουστεί αρκετά ευκρινώς στο όμορο διαμέρισμα, ή στο απο κάτω αν είμαστε κοντά σε σώμα καλοριφερ ή κάποια κολώνα.

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω στην επαρχια παντως τσιτωνεις τον πλεξι στο τερμα και δεν σου λεει κανεις τπτ.

Μενω και διπλα απο μητροπολη..

Ροκαρουν οι παπαδες τσαμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω στην επαρχια παντως τσιτωνεις τον πλεξι στο τερμα και δεν σου λεει κανεις τπτ.

Μενω και διπλα απο μητροπολη..

Eίσαι ευλογημένος...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω στην επαρχια παντως τσιτωνεις τον πλεξι στο τερμα και δεν σου λεει κανεις τπτ.

Μενω και διπλα απο μητροπολη..

Ροκαρουν οι παπαδες τσαμπα!

 

Μη σου ζητήσουν τον plexi για τους χαιρετισμούς μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι ευλογημένος...

 

ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ.  :o

 

Για αυτό κανείς δεν ενοχλείται από τον Plexi. Είναι όλοι ήδη κουφοί.....  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω σε τραγικές εντάσεις για 1 ώρα περίπου (όχι πάντα), μόνο σε ώρες κοινής φασαρίας. Έχουν φρικάρει, βεβαίως-βεβαίως. Μία μέρα ήρθαν με τα μπικουτί στο κεφάλι + ρόμπα, την άλλη μου έβαλαν μία μαστίχα στο ματάκι της πόρτας (λες και μου είναι μεγάλο πρόβλημα να την βγάλω) και την άλλη πέταξαν το πατάκι πιο πέρα (το βρήκα και το μάζεψα μέσα).

 

Και μία φορά στην γενική συνέλευση της πολυκατοικίας με περίμεναν, αφού συζήτησαν και έλυσαν ΚΑΙ το κυπριακό, και με ρώτησε μία τύπισσα αν είμαι εγώ που παίζω αυτή την "διαστημική μουσική".  :D ;D Μόλις είπα ναι, ακούστηκε οχλαγωγία, θεοί, δαίμονες, αστυνομίες κ.λ.π. και μετά τους ρώτησα αν ήταν ποτέ σε ώρα κοινής ησυχίας. Μόκο. Αποχωρώ. :-*

 

Βασικά, είναι 2-3 τύπισσες (θείτσα κατάσταση) που δημιουργούν πρόβλημα εκ του μη όντος. Κι εγώ ακούω φοιτητές που διασκεδάζουν 3 η ώρα το βράδυ, αλλά ποτέ δεν τους είπα τίποτε. Ούτε όταν η Κούλα και ο Μήτσος αποφάσισαν να καρφώσουν ένα έπιπλο και να μετακινήσουν όλα τα υπάρχοντα στις 3 το μεσημέρι. Ούτε όταν η Μαρίκα χώρισε με τον Πελοπίδα και αποφάσισαν να βριστούν στην είσοδο της πολυκατοικίας.

 

Οι μόνες περιπτώσεις που δικαιολογώ είναι α. να υπάρχει κάποιος άρρωστος και β. να υπάρχει κάποιο μωρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, είναι 2-3 τύπισσες (θείτσα κατάσταση) που δημιουργούν πρόβλημα εκ του μη όντος. Κι εγώ ακούω φοιτητές που διασκεδάζουν 3 η ώρα το βράδυ, αλλά ποτέ δεν τους είπα τίποτε. Ούτε όταν η Κούλα και ο Μήτσος αποφάσισαν να καρφώσουν ένα έπιπλο και να μετακινήσουν όλα τα υπάρχοντα στις 3 το μεσημέρι. Ούτε όταν η Μαρίκα χώρισε με τον Πελοπίδα και αποφάσισαν να βριστούν στην είσοδο της πολυκατοικίας.

 

Η επιχειρηματολογία σου δεν με έπεισε.

Σόρρυ Σκοταδιασμένε αλλά είσαι λάθος για μένα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά οι περισσότεροι είναι τραγικά μυγιάγγιχτοι. Οι ίδιοι που παραπονέθηκαν για την ένταση της μουσικής, ήταν οι ίδιοι που έκαναν θόρυβο σε πολύ πιο ακατάλληλες ώρες.

 

Τους πείραξε η μουσική, μία ώρα, η μισή ώρα, γιατί τότε βρέθηκαν όλοι να συζητήσουν, να διαβάσουν και να ξεκουραστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου