Προς το περιεχόμενο

Ένας αγανακτισμένος γείτονας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρεπιπτόντως θα πω ότι συμφωνώ με τον freerock όχι απαραίτητα για τις κουβέντες μόνο στο φορουμ αλλά και έξω σε παρέες με γνωστούς και φίλους.

Όλοι τα κράζουν τα κακώς κείμενα, λίγοι πράττουν και αυτά που πρέπει. Οι περισσότεροι προτιμούν να μην εκτεθούν με τις μη συνηθισμένες επιλογές τους, ή να υποστηρίξουν έμπρακτα θέσεις οι οποίες δεν είναι συνήθεις στην πλειοψηφία.

 

Παράδειγμα το γεγονός ότι ανα 2 3 μέρες το θέμα της ηχορύπανσης το συζητάμε και το ανοίγει κάποιος με τη νοοτροπία ότι κανείς δε θα πρεπε να του την πει που ενοχλεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικά το θέμα με να φέρνεις τον εαυτό σου πάντα στη θέση του άλλου, όχι μόνο σε πραγματικό/ρεαλιστικό επίπεδο αλλά και σε οποιοδήποτε πιθανό/υποθετικό έχει μάλλον να κάνει και με αυτή την περίπτωση.

 

Βασικά έχει να κάνει με κάθε περίπτωση που κάποιος γίνεται ενοχλητικός για κάποιον άλλο

 

Δυστυχώς, γενικότερα εμείς οι Έλληνες/άρες όταν δεν υπάρχει άμεσο θέμα "ποινικής δίωξης" αποφεύγουμε κάτι τέτοιο. Σου λέει..."δε βαριέσαι","τι θα μου κάνει", "θα μου κλ...σει τα..." κλπ

 

...και εγώ έτσι κάνω αλλά αφού ρε γαμώτο νιώθω ψιλομ@λ@κ@ς, όταν π.χ. κάποιοι μπαίνουν στη ΛΕΑ και εγώ τρώω κίνηση, όταν άλλοι διπλοπαρκάρουν και παρκάρουν σε πεζοδρόμια και εγώ ψάχνω πόση ώρα γύρω-γύρω και δυστυχώς πάρα πολλά παρόμοια, αλλά και τι να κάνω???

 

Αν το εφαρμόζαμε γενικότερα, όχι μόνο σε θέματα θορύβου αλλά παντού πολλά θα ήταν καλύτερα...

 

...τουλάχιστον αν προσπαθούσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το θέμα με να φέρνεις τον εαυτό σου πάντα στη θέση του άλλου

 

+1

 

για παράδειγμα αν μου τη σπάει που μου τη λενε όταν παίζω κιθάρα, ας αναρωτηθώ πώς θα αισθανόμουν αν κάποιος έκανε εξάσκηση στην τρομπέτα 6-7 το απόγευμα κάθε μέρα

 

τότε το σενάριο θα άλλαζε άρδην...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυς κοσμος (οχι απαραιτητα στο thread, γενικα μιλωντας) προσεγγιζει το θεμα με δυο μετρα και δυο σταθμα... η ευκολη και βολικη επιλογη ::)

 

Η λογικη δεν ειναι: "μου τη σπαει που μου τη λενε, αλλα αν ημουνα εγω στη θεση τους θα εκανα το ιδιο".

 

Αν μας τη σπαει που μας τη λενε σε νομιμες ωρες, τοτε εννοειται αν βρεθουμε στην αλλη μερια δεν τη λεμε και εμεις στους αλλους. Αυτο σημαινει να ερθουμε στη θεση τους, να τους αντιμετωπιζουμε οπως θελουμε να μας αντιμετωπιζουν. Αυτα για τους "σωστους" γειτονες, γιατι ειπαμε υπαρχουν και οι αλλοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και εξαρταται απ τον ανθρωπο.

 

Εγω πολλες φορες παιζω μπασο μεχρι τις 5 το πρωι σπιτι μου ( η ακουστικη) επειδη ειναι η δουλεια μου, κι εχω πχ να βγαλω υλικο η να γραψω οδηγους. Εννοειται οτι παιζω "ακουστικα" και ακουω τελεια τα παντα, αλλιως αν χρειαζομαι παραπανω ενταση , φοραω ακουστικα.

 

Επισης θα συμφωνησω με τους περισοτερους οτι το οτι ειναι ωρα κοινης ησυχιας δεν σημαινει οτι μπορεις να κατεδαφισεις τα παντα. Για μενα η ενταση συζητησης ειναι μια χαρα για να μελεταω ή οτιδηποτε αλλο.  Απ τη στιγμη που η ενταση ενοχλει γειτονες, κατι δεν παει καλα. Η ανθρωπια και ο σεβασμος πανω απ ολα. Εχουμε μια ταση οι ελληνες να γινομαστε τυπικοι με τους νομους οταν μας συμφερει, και να τους ξεχναμε τελειως οταν δεν μας συμφερει.

 

Απ την αλλη σιγουρα υπαρχει κοσμος που ζητα την συγκρουση και εφευρισκει δικαιολογιες -συχνα παραλογες- για να την επιτυχει..

Ενα παραδειγμα, θυμαμαι οταν ημουν πιτσιρικας, καναμε προβες με μια μπαντουλα σε ενα υπογειο πολυκατοικιας , μονωμενο επαγγελματικα και ερχοταν καθε απογευμα (6-9 παιζαμε) ο ενοικος του πρωτου (δασκαλος δημοτικου) ουρλιαζοντας , ολη μερα με τα μαλακισμενα στο σχολειο και σπιτι ακουω αυτο το πραγμα δεν ειναι δυνατον , αστυνομιες κλπ κλπ κλπ. Μια μερα του ειπα να σας μιλησω να ερθω πανω να ακουσω αν εχετε την καλοσυνη.  Και πηγαμε πανω, ( μου ειπε οτι του αρεσουν οι beatles και οτι επαιζε κι αυτος μικρος μουσικη κλπ..) ενω ειχα πει στους αλλους να τα διαλυσουν ολα - τερμα εντασεις, ντραμσ full δυναμικες κλπ).

Μετα απο 5 λεπτα τους περνω τηλεφωνο και ρωταω γτ δεν ξεκινησαν ακομα .. και εβαλαν τα γελια, καθοτι εδω και 5 λεπτα το ειχαν γκρεμισει το υπογειο... ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

 

Οποτε, για μενα, καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη... :P

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου