Προς το περιεχόμενο

Πεταλι harmonizer?


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες, επεσε στην αντιληψη μου το boss hr-2 harmonist. Πραγματικα εψαχνα καιρο ενα πεταλι που να κανει αυτη τη δουλεια, αλλα δεν ηξερα αν υπαρχει και πως λεγεται.

Πεζει ενα στις αγγελιες, αλλα δεν εχω τα χρηματα αυτη τη στιγμη. Οποτε υποθετω οτι οταν θα τα χω θα χει πεταξει το πουλακι :P

 

Απο'τι ειδα ειναι discontinued και λιγο σπανιο πεταλακι, οποτε ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο σας ξερει κατι παρομοιο με αυτο, απο οποιαδηποτε εταιρια.

 

Το θελω κυριως για την μπαντα στα λαιβ, οπου αν και 2 κιθαριστες, στις δισολιες υπαρχει ενα κενο λογω ελειψης ρυθμικης κιθαρας. Υποθετω οτι κατι τετοιο θα μου λυσει τα χερια.

 

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα τσεκαρε και το HarmonyMan της Digitech που κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ καλυτερο και πιο εύχρηστο...και δυστυχως και πιο ακριβο...

 

http://www.digitech.com/products/pedals/harmonyman.php

http://www.thomann.de/gr/digitech_harmonyman.htm

...we care a lot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κάνει αυτό που θες, αλλά μια απλή λύση είναι το Super Shifter της Boss:

 

 

Bγάζει και η Μπλιάχριγκερ ένα παρόμοιο. Aν θες πολύ περίπλοκες λειτουργίες και γενικά είσαι απαιτητικός, πάμε σε λύσεις σε πολύ υψηλότερα βαλάντια (πχ. Eventide Pitchfactor).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δει ποτέ το ΗR2... λογικά, αφού έχει ιδιότητες για harmonising πρέπει να το καλύπτει. Το Μπλιάχριγκερ είναι επίσης πολύ φτηνότερο, αλλά μην με ρωτάς τι συμβαίνει από αξιοπιστία γιατί δεν το είχα ποτέ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bγάζει και η Μπλιάχριγκερ ένα παρόμοιο.

Είχα πάρει το συγκεκριμένο πεταλάκι/πολυεφφέ και έχει τη πλάκα του, είναι καλό για να πειραματιστεί κανείς αλλά ώς εκεί.

 

Συμπαθητικό, αλλά o ήχος του harmonizer -στα αυτιά μου τουλάχιστον- είναι κάπως "άδειος" και κάπως "τσιριχτός". Όποιος επιθυμεί μπορώ να γράψω clipάκι για να καταλάβει τι εννοώ. Επίσης χρήση μπαταρίας συνεπάγεται με ταχύτατη εξάντλησή της Θετικό είναι το splitάρισμα του κιθαριστικού σήματος (καθώς είναι stereo pedal) και η δρομολόγησή του π.χ. σε 2 ενισχυτές.

 

Προσωπική γνώμη: Αν ήξερα από την αρχή πώς είναι/ακούγεται, δε νομίζω να το αγόραζα.

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι το μπέχρινγκερ δεν σταυρώνει νότα και κάνει ό,τι θέλει.

Θα έλεγα περισσότερο οτι τις σταυρώνει..στην κυριολεξία!!! Δε παίζω γρήγορα solo's αλλά ακόμη και έτσι πολλές φορές δυσκολεύεται να ακολουθήσει τα πατήματά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδια επαναφερω το θεμα, για να μην ανοιγω καινουριο...θελω να κανω μια πολυ συγκεκριμενη ερωτηση:

 

Υπαρχει ΠΕΤΑΛΙ harmonizer (οχι rack) που να "διαχειριζεται" αρμονικη και μελωδικη μινορε (οποτε προφανως και τα παραγωγα modes αυτων των δυο)? Να εχει δλδ την ικανοτητα να καταλαβαινει οτι πρεπει να "παιξει" #7 στην πρωτη και #6, #7 στην δευτερη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε συ? δεν ειναι και κατι το πολυ εξεζητημενο...αλλωστε σχεδον παντα η φυσικη μινορε κλιμακα "παντρευεται" με καποιεσ απο τις αλλες δυο. Αν το πεταλι σου δινει την δυνατοτητα να παιξεις ΜΟΝΟ στα διαστηματα της φυσικης μινορε, τοτε 9 στις 10 φορες ειναι ΑΧΡΗΣΤΟ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου